Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem okrzemki
Autor Wiadomość
janusz 

Wysłany: Śro Cze 01, 2005 11:49 pm   Problem okrzemki

Witam wszystkich---- wiem że wiele powiedziano tu na temat glonów ja mam tylko pytanie które mnie cały czs nurtuje a mianowicie ( pytanie do starych praktyków ) czy światło może być przyczyną tworzenia się glonów brunatnych zdaje sie że to okrzemki bo u mnie ten problem caly czs występuje reszta w akwa jest ok

pozdrawiam
-------------
janusz

markus74 

Wysłany: Czw Cze 02, 2005 7:18 am   

Z tego co się orientuję to przyczyną powstawania okrzemków jest właśnie niedostateczna ilość światła w akwarium. Powstają też one często w świeżo założonych zbiornikach, z których po pewnym czasie samoistnie znikają.

janusz 

Wysłany: Czw Cze 02, 2005 2:59 pm   

Ok ale moje akwa do nowo założonych sie nie zalicza a co ciekawe to tworzą się one na kamieniach listkach roślin i to właśnie tam gdzie pada największa ilość światła a tam gdzie światło mało dochodzi prawie ich nie ma.

pozdrawiam
-------------
janusz

matijasz 

Wysłany: Czw Cze 02, 2005 7:23 pm   

Moze w akwarium jest zachwiana równowaga ?

janusz 

Wysłany: Czw Cze 02, 2005 10:47 pm   

W akwa jest ok ja myśle że mimo wszystko jest to wina oświetlenia akwa 65l typu perła świetlówka dająca jasne światło o mocy 15w

pozdrawiam
--------------
janusz

art2005

Wysłany: Pią Cze 03, 2005 8:34 am   

Rowniez uwazam, ze to wina zbyt slabego oswietlenia. Montaz dodatkowej swietlowki moze byc klopotliwy ale zdecydowanie polecam zamontowanie odblysnika. Moze warto zastanowic sie nad wymiana swietlowki na cos lepszego? Pozdrawiam i zycze milego dnia!

markus74 

Wysłany: Pią Cze 03, 2005 9:58 am   

Ja mam 15 W świetlówkę w akwa 54 litry do tego odblask a i tak nie wszystkie rośliny chcą rosnąć, ale również polecam odblask. Ja mam JUWELA dałem za niego jakieś 30 parę złotych, bardzo łatwo się montuje na świetlówce.

art2005

Wysłany: Pią Cze 03, 2005 10:26 am   

Odblysnik ma zwiekszyc ilosc swiatla do poziomu pozwalajacego na eliminacje okrzemek. Przy jednej swietlowce 15W na 65 litrow mamy wspolczynnik niecale 0,25 W/L. Dla dobrego rozwoju roslin mniej wymagajacych powinno byc conajmniej 0,5 W/L. Poza tym duzo zalezy od rodzaju swietlowki! Ja mam zamontowane w akwarium 63L dwie swietlowki 15W z odblysnikami. Roslinki czuja sie w miare dobrze. :oops: Przepraszam, troche sie rozpedzilem. Kopalnia wiedzy na temat oswietlenia i roslin akwariowych jest www.holenderskie.pl Serdecznie polecam! Zycze wszystkim milego dnia!

belcia
Gość
Wysłany: Pią Cze 03, 2005 10:28 am   okrzemki

markus74 napisał/a:
Ja mam 15 W świetlówkę w akwa 54 litry do tego odblask a i tak nie wszystkie rośliny chcą rosnąć, ale również polecam odblask. Ja mam JUWELA dałem za niego jakieś 30 parę złotych, bardzo łatwo się montuje na świetlówce.
Miałam kiedys taki zbiornik jak twoj,rosły w nim dobrze anubiasy,zabienica, mikrozorium i kryptokoryny po kilku latach zmieniłam pokrywe na aluminiowa z 2 swietlówkami owszem jest duzo swiatła i jest ładnie ale zaczeły wchodzic szybko glony wczesniej nie miałam z tym problemu.Wiec lepiej przy tak małym zbiorniku lepiej zostac przy jednej swietlówce 15 w.pozdrowionka.

markus74 

Wysłany: Pią Cze 03, 2005 11:09 am   

Po tak dużym zwiększeniu światła powinnaś zacząć nawozić i podawać CO2 to nie powinno być problemu z glonami. Jedna świetlówka 15 Wat na taki zbiornik to faktycznie nie za wiele, dlatego obsadziłem zbiornik anubiasami, zwartkami, bolbitisem, mchem jawajskim,a na górze pływa wąkrota i wgłębka - wszystko rośnie znakomicie.

Gość

Wysłany: Pią Cze 03, 2005 11:46 am   

markus74 napisał/a:
również polecam odblask. Ja mam JUWELA dałem za niego jakieś 30 parę złotych, bardzo łatwo się montuje na świetlówce.

Ja zrobiłem sobie odbłyśniki, ale to i tak nie przyniosło oczekiwanych rezultatów w walce z okrzemkiem. Choć przyznam, że w akwarium zrobiło się nieco jaśniej. Okrzemki poprostu same zaczęły po jakimś czasie znikać z mojego akwarium. Za to zastąpiły je zielenice :cry:
Jeśli chciałbyś nieco zaoszczędzić na odbłyśniku to możesz go sobie zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy ci rura pcv, taśma dwustronna i np. folia aluminiowa. Szczegóły na forum www.holenderskie.pl

salmiak

Wysłany: Pią Cze 03, 2005 11:49 am   

Przepraszam zapomniałem się zalogować na forum. Ten post powyżej to mój. :oops:

belcia
Gość
Wysłany: Pią Cze 03, 2005 1:28 pm   Re: okrzemki

belcia napisał/a:
markus74 napisał/a:
Miałam kiedys taki zbiornik jak twoj,rosły w nim dobrze anubiasy,zabienica, mikrozorium i kryptokoryny po kilku latach zmieniłam pokrywe na aluminiowa z 2 swietlówkami owszem jest duzo swiatła i jest ładnie ale zaczeły wchodzic szybko glony wczesniej nie miałam z tym problemu.Wiec lepiej przy tak małym zbiorniku lepiej zostac przy jednej swietlówce 15 w.pozdrowionka.
Jezeli chodzi o nawozenie to to robie co2 mam własnej produkcji,woda+drozdze,a glony zaczeły wchodzic poniewaz anubiasy i te inne rosliny o ktorych pisałam preferuja przyciemnione swiatło tez poradziłam sobie w ten sposób ze zakupiłam wgłebke i wąkrotę białogłową.siemanko. :wink:

janusz 

Wysłany: Pią Cze 03, 2005 11:21 pm   

Witam Was rozpisaliście sie na temat światła i roślin a chodzi dalej o te paskudne glony. Co ciekawe że w drugim akwa mniejszym mam żarówke 10w i owszem roślinki nie najlepiej rosną ale okrzemek nie ma tak więc może 15W w 65l jest zbyt mocne już sam nie wiem a chemi nie chce stosować gdyż nie jestem jej zwolennikiem.

pozdrawiam
--------------
janusz

belcia
Gość
Wysłany: Pon Cze 06, 2005 9:39 am   okrzemki

janusz napisał/a:
W akwa jest ok ja myśle że mimo wszystko jest to wina oświetlenia akwa 65l typu perła świetlówka dająca jasne światło o mocy 15w

pozdrawiam
--------------
janusz
Janusz,jaki masz zbiornik[wymiary]bo piszesz ze 65l. perła z swietłowką 15w.ja swoj pierwszy zbiornik mialam 60:30:30 perla prosta ze swietlówką15w i miał poj.54l po dodaniu zwiru i dekoracji robi sie z tego jakies 45l.i musze powiedziec ze nigdy nie miałam problemu z zadnymi glonami ty piszesz ze masz 65l jestem ciekawa wymiarow.pozdrawiam. :D

janusz 

Wysłany: Pon Cze 06, 2005 8:44 pm   

Mój ma 62x32x22----- masz belcia racje troche przesadzilem z tymi litrami tyle tylko że jest to akwa perła wypukła jednak będę dalej obstawal za tym że jest to wina oświetlenia.

pozdrawiam
-------------
janusz

belcia
Gość
Wysłany: Wto Cze 07, 2005 10:59 am   okrzemki

Witam,to tym bardziej ze to panorama litrarz jest automatycznie mniejszy,ale wracając do tematu myslę ze 15w swietlowka przy tym litrarzu jest zadowalająca ,a okrzemki to w tym przypadku wina wody nawozisz rosliny regularnie ,podmieniasz wodę raz na tydzień?moze tu tkwi przyczyna.Muszę ci powiedzieć że ja wczesniej w54l.nie miałam tego problemu,ale podmieniałam wodę raz w tyg.i dodawałam nawozu.Może to to. :wink:

matijasz 

Wysłany: Wto Cze 07, 2005 11:05 am   

A co ma wspólnego z okrzemkami regularna cotygodniowa wymiana wody i nawożenie ?

belcia
Gość
Wysłany: Wto Cze 07, 2005 11:40 am   

matijasz napisał/a:
A co ma wspólnego z okrzemkami regularna cotygodniowa wymiana wody i nawożenie ?
wydaje mi sie ze ma ,czytałam o tym.

matijasz 

Wysłany: Wto Cze 07, 2005 12:09 pm   

To jak czytałaś o tym to wytłumacz dlaczego tak się dzieje ?

belcia
Gość
Wysłany: Wto Cze 07, 2005 1:02 pm   okrzemki

Słuchaj to za długi temat do wałkowania ,przyczyn powstawania roznego rodzaju glonów jest naprawde wiele:utrzymanie parametrów wody na odpowiednim poziomie,nie pozwalajac na zbyt wysokie stezenie zwiazkow azotowych ,2:kontrolowanie intensywnosci i rodzaju oswietlenia poprzez dobor odpowiednich swietlowek, 3:odpowiedni dobór roslin ktore konkurujac o pokarm nie pozwola na gwałtowna inwazje glonów ,to jedne z wielu co mam ci powiedziec ja do tego sie stosuje i nie mam problemu mozesz wiezyc lub nie.[KTO PYTA NIE BŁĄDZI] :? [/b]

belcia
Gość
Wysłany: Wto Cze 07, 2005 1:07 pm   Re: okrzemki

belcia napisał/a:
Słuchaj to za długi temat do wałkowania ,przyczyn powstawania roznego rodzaju glonów jest naprawde wiele:utrzymanie parametrów wody na odpowiednim poziomie,nie pozwalajac na zbyt wysokie stezenie zwiazkow azotowych ,2:kontrolowanie intensywnosci i rodzaju oswietlenia poprzez dobor odpowiednich swietlowek, 3:odpowiedni dobór roslin ktore konkurujac o pokarm nie pozwola na gwałtowna inwazje glonów ,to jedne z wielu co mam ci powiedziec ja do tego sie stosuje i nie mam problemu mozesz wiezyc lub nie.[KTO PYTA NIE BŁĄDZI] :? [/b]
AHA dodam jeszcze ze zarodniki glonów znajduja sie w kazdym akwarium i cała sztuka polega na tym,aby nie pozwolic któremus z gatunków glonów na zmasowana inwazje i całkowite opanowanie akwarium.

janusz 

Wysłany: Wto Cze 07, 2005 10:07 pm   

Ok Belcia wode podmieniam regularnie a i parametry wody udało mi sie sprowadzić do zadowalających więc skoro nie oświetlenie to może faktycznie dobór roślin a z tym u mnie już gorzej. Jeśli rośliny są za to odpowiedzialne to musze zrobić reorganizacje tylko jakie dać aby było ok

pozdrawiam
-------------
janusz

belcia
Gość
Wysłany: Śro Cze 08, 2005 9:44 am   

janusz napisał/a:
Ok Belcia wode podmieniam regularnie a i parametry wody udało mi sie sprowadzić do zadowalających więc skoro nie oświetlenie to może faktycznie dobór roślin a z tym u mnie już gorzej. Jeśli rośliny są za to odpowiedzialne to musze zrobić reorganizacje tylko jakie dać aby było ok

pozdrawiam
-------------
janusz
naprawde chciałabym ci poradzić jak najlepiej,nie widze twojego baniaka wiec jest mi tudno ocenic moge na swoim przykładzie cos powiedzieć.Moj jeden z 3 baniakow to54l.swietl.15w,rosliny to niskie gat.kryptokoryn,zabienica rubin,mech jawajski.anubias niska,mikrozorium orzesione[niskie]są to rosliny które są mało wymagające co do swiatła i nie tworzą mi sie zadne glony [3 lata]jedynie zabienice musiałam usunąc ze względu na jej rozmiary,raz na tyd.podmieniam wodę1/3 na przemian dodaje nawóz w tabletkach pod korzenie lub w płynie[jadę na serowskim]w slepach zoo tez się dziwią ze w takim baniaku jest wszystko ok,ale to prawda.Moze przy tym rodzaju zbiornika i z takim oswietleniem spróbuj z tą obsadą roslin,inne są bardziej wymagające. :roll:

matijasz 

Wysłany: Śro Cze 08, 2005 3:42 pm   

Mnie się wydaje, że najodpowiednyjszymi roślinami będą gatunki szybko rosnące np. wywłócznik, rogatek. Konkurowały będą one z glonami o pokarm.

Odpowiedz do tematu