Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Grzałka - demon mocy
Autor Wiadomość
Remwar 


Dołączył: 23 Mar 2004
Posty: 1427
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob Gru 10, 2005 8:43 pm   Grzałka - demon mocy

Kolejnym z posunieć dotyczących uruchamiania mojego 112l było włączenie grzałki. Nastawiłem termostat na 25C. Po niedługim czasie zobaczyłem, że termometr wskazuje 28C. Uznałem, że grzałeczka przegina i skręciłem termostacik do 23C. Patrzę przed chwilą - 27C, a grzałka mimo to grzeje. Pojawił się ciekawy efekt powstawania frakcji wody (nie jestem pewien, czy to właściwe określenie - ale chodzi mi o to, jak miesza się wodę o róznych ciepłotach) wokół urządzenia. W geście oburzenia na nadpobudliwą grzałkę skręciłem ją na 19,5C (najmniejsza wartość). Póki co nie grzeje.

Grzałka firmy Tetra, całkowicie zanurzona, nie dotyka podłoża ani ścian zbiornika, przeznaczona do zbiorników 225l. Owszem - to 2x tyle co mój, ale przecież jest termostat. Z tego, co wiem, termostat zawiera bimetal, który przyjmuje odpowiedni kształt w zależność od temperatury. Tak więc - coś z termostatem jest nie tak, czy nie przeskoczę ograniczenia wielkości zbiornika? Czy ta temperatura się w końcu ustabilizuje (choćby to miało być 25C przy nastawie 19,5C?) czy też w końcu grzałka da czadu i odparuje mi wodę z akwarium? Co o tym sądzicie?
_________________
112l - woda piasek rośliny

 
 
 
gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii


Dołączył: 28 Lut 2003
Posty: 3358
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Gru 11, 2005 12:09 am   

A czy woda w akwa jakoś jest mieszana? Chodzi filterek? Bo jak nie, to może akurat grzałka jest we - jak to nazwałeś - frakcji zimnej wody a termometr wyżej, w tej ogrzanej.
Kiedyś przestawiałem grzałkę w różne miejsca w akwarium, nie zmieniając ustawienia termostatu - różnica temperatury wody w akwa dochodziła do 4C.

GAN
 
 
charon 


Dołączył: 28 Sty 2005
Posty: 2993
Skąd: Jastrz. Zdrój, B-B
Wysłany: Nie Gru 11, 2005 1:15 am   

Przy grzałkach z termostatem podstawa to dobra cyrkulacja wody w akwa... W innym przypadku może się zdarzyć, iż różnica temperatur pomiędzy dwoma krańcami akwa może wynieść dobrych parę stopni... Najlepiej umieścić ją przy wylocie z filtra. U mnie w ten sposób akwa 112l ogrzewa Fluval Tronic 100W. Przy pomiarze temp. w dwóch krańcach akwa, różnica wynosiła najwyżej 0,5 stopnia.
_________________
Pozdrawiam Sebastian

 
 
 
Remwar 


Dołączył: 23 Mar 2004
Posty: 1427
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie Gru 11, 2005 9:56 am   

____________________________________
|[filtr] [grzałka]|
| |
| |
|_________________________[termometr]|

Tak to wygląda od góry bez zachowania proporcji. Termometr właśnie wskazuje 23,5C, przesunąłem go teraz w pobliże grzałki, potem zmierzę ciepłotę w innych rogach zbiornika. A filtr chodzi, pompa Aqua Szut 300l/h.

Poza tym - jak mi się wydaje - gdyby nie było cyrkulacji, to najcieplejsza powinna być woda wokół grzałki - z czego płynie wniosek, w innych miejscach zbiornika byłaby chłodniejsza, a nie taka ciepła :)
_________________
112l - woda piasek rośliny

 
 
 
Kwiatek

Dołączył: 09 Maj 2004
Posty: 216
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: Wto Gru 13, 2005 12:49 am   

Miałem taki odpał z grzałką Aquaszuta, skopał się termostat i prawie zrobił mi w akwa zupe rybną (termostat był ustawiony na 24*C, skala kończyła się na 30*C, a woda miała35*C). Grzałka poleciała przez okno , bo gwarańcja skończyła się 4 dni wcześniej :evil:

Pozdrawiam.
 
 
tomasz kurek


Dołączył: 13 Gru 2005
Posty: 8
Skąd: Konstancin
Wysłany: Wto Gru 13, 2005 12:08 pm   

Witam

Cytat:
Miałem taki odpał z grzałką Aquaszuta, skopał się termostat i prawie zrobił mi w akwa zupe rybną (termostat był ustawiony na 24*C, skala kończyła się na 30*C, a woda miała35*C).


Wlasnie dlatego powinno sie dobierac moc grzalki z termostatem tak aby
jak najrzadziej termostat sie włączał. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych komplikacji. W moim 240L (niegdys) pracowala grzalka Jaegera 100w utzrymujac temperature 25stC.

BTW ... jako nowy na forum witam serdecznie wszystkich chodowców apisto oraz cala reszte wielbicieli pielegniczek z am.pd :-)
_________________
Pozdrawiam
Tomasz Kurek
 
 
 
charon 


Dołączył: 28 Sty 2005
Posty: 2993
Skąd: Jastrz. Zdrój, B-B
Wysłany: Wto Gru 13, 2005 12:15 pm   

tomasz kurek napisał/a:
Witam

Cytat:
Miałem taki odpał z grzałką Aquaszuta, skopał się termostat i prawie zrobił mi w akwa zupe rybną (termostat był ustawiony na 24*C, skala kończyła się na 30*C, a woda miała35*C).


Wlasnie dlatego powinno sie dobierac moc grzalki z termostatem tak aby
jak najrzadziej termostat sie włączał. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych komplikacji. W moim 240L (niegdys) pracowala grzalka Jaegera 100w utzrymujac temperature 25stC.

BTW ... jako nowy na forum witam serdecznie wszystkich chodowców apisto oraz cala reszte wielbicieli pielegniczek z am.pd :-)


Wydaje mi się, że akurat w przypadku awarii termostatu moc grzałki ma najmniejsze znaczenie :D

PS. Witamy na forum :!: :D
_________________
Pozdrawiam Sebastian

 
 
 
tomasz kurek


Dołączył: 13 Gru 2005
Posty: 8
Skąd: Konstancin
Wysłany: Wto Gru 13, 2005 12:21 pm   

Cytat:
Wydaje mi się, że akurat w przypadku awarii termostatu moc grzałki ma najmniejsze znaczenie


Dlaczego tak uwazasz ? Przeciez kiedy termostat jest niesprawny to grzalka grzeje cala swoja mocą ? :)
_________________
Pozdrawiam
Tomasz Kurek
 
 
 
GP 
reaktywacja w toku


Dołączył: 12 Cze 2003
Posty: 2964
Skąd: Chotomów k/W-wy
Wysłany: Wto Gru 13, 2005 12:25 pm   

nigdy tej koncepcji do końca nie pojąłem, ale ponoć grzałki się jakoś kalibruje.
Tomasz wywołał ciekawą kontrowersję, o której już dawno nikt nie przypominał:
lepiej mieć dużą "nadmiarową" grzałkę, żeby się rzadko włączała i potrzebowała mniej czasu na dogrzanie wody - ALE - jeśli duża grzałka zacznie przegrzewać to narobi większych szkód niż "podlimitowa".

chyba najlepiej mieć dwie mniejsze, wtedy spełnią założenia grzewcze, awaria jednej nie spowoduje dużych problemów, a ryzyko awarii obydwu jest niewielkie. ale kosztem kosztu (w zł) i miejsca/estetyki w akwarium.
_________________
Grzegorz
www.apisto.pl

moje akwarium
 
 
tomasz kurek


Dołączył: 13 Gru 2005
Posty: 8
Skąd: Konstancin
Wysłany: Wto Gru 13, 2005 12:54 pm   

Cytat:
chyba najlepiej mieć dwie mniejsze, wtedy spełnią założenia grzewcze, awaria jednej nie spowoduje dużych problemów, a ryzyko awarii obydwu jest niewielkie. ale kosztem kosztu (w zł) i miejsca/estetyki w akwarium.


mozna tez podlaczyc jedna grzalke z termostatem pod termostat zewnetrzny z ustawiona temperatura powiedzmy o 1stC wyzej :-)
Tutaj tez ryzyko uszkodzenia 2 termostatow jest niewielkie :-)
_________________
Pozdrawiam
Tomasz Kurek
 
 
 
charon 


Dołączył: 28 Sty 2005
Posty: 2993
Skąd: Jastrz. Zdrój, B-B
Wysłany: Wto Gru 13, 2005 1:52 pm   

tomasz kurek napisał/a:
Cytat:
Wydaje mi się, że akurat w przypadku awarii termostatu moc grzałki ma najmniejsze znaczenie


Dlaczego tak uwazasz ? Przeciez kiedy termostat jest niesprawny to grzalka grzeje cala swoja mocą ? :)


Bo jaka jest różnica czy wodę w akwa "zagotuje" mi 50W grzałka czy 150W :?: :wink:
_________________
Pozdrawiam Sebastian

 
 
 
Boleslaw Gawel 


Dołączył: 13 Cze 2003
Posty: 1411
Skąd: Ojrzanów
Wysłany: Wto Gru 13, 2005 1:55 pm   

Cytat:
Bo jaka jest różnica czy wodę w akwa "zagotuje" mi 50W grzałka czy 150W


Różnica jest taka, że grzałka o większej moce zagotuje wodę wcześniej, więc hodowca ma mniej czasu na zaobserwowanie, że dzieje się coś złego, a tym samy mniej czasu na ew. interwencję.

najlepsza jest sugestia Grześka: dwie mniejsze to bardzo małe prawdopodobienstwo awarii obu termostatów.

Pozdro


Bolek
_________________
Boleslaw Gawel
www.guppy.fora.pl
 
 
charon 


Dołączył: 28 Sty 2005
Posty: 2993
Skąd: Jastrz. Zdrój, B-B
Wysłany: Wto Gru 13, 2005 2:03 pm   

Owszem masz rację Bolek i jak najbardziej zgadzam się z propozycją Grześka :) Natomiast w moim przypadku kiedy jestem w pracy, nikt nie obserwuje akwa, tak więc na reakcję może być już za późno... :( Tak więc w moim przypadku moc grzałki w momencie awarii nie ma znaczenia :( A co do samych grzałem, to proponuje zawsze zakup tych z wyższej półki :wink: Zawsze to troszkę mniejsze prawdopodobieństwo awarii a i dokładność i jakość termostatu wyższa :D
_________________
Pozdrawiam Sebastian

 
 
 
gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii


Dołączył: 28 Lut 2003
Posty: 3358
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Gru 13, 2005 2:55 pm   

Zakładasz, że awaria będzie jak Cię nie będzie :D . OK- i jeśli awaria nastąpi 2 godziny przed Twoim powrotem, to duża grzałka zdąży wykończyć ryby, a mała nie. Zresztą jeśli weźmiemy pod uwagę rozpraszanie ciepła przez akwarium, to mała podgrzeje do załóżmy 35 stopni i temperatura w akwa ustabilizuje się na tym poziomie mimo, że mała grzałka będzie pracować non stop. Przy dobrym napowietrzaniu ryby mogą w tej temperaturze kilka godzin wytrzymać. Duża grzałka podgrzeje wodę do np. 43 stopni i tego już raczej nic w akwa nie wytrzyma.
Ja jestem raczej zwolennikiem grzałek mniejszej mocy - jeszcze jeden argument - duże grzałki nie są w stanie ospowiednio szybko rozproszyć wydzielanego ciepła - widzałem już ryby oparzone przez grzałkę.

GAN
 
 
charon 


Dołączył: 28 Sty 2005
Posty: 2993
Skąd: Jastrz. Zdrój, B-B
Wysłany: Wto Gru 13, 2005 3:40 pm   

gan napisał/a:
Zakładasz, że awaria będzie jak Cię nie będzie :D . OK- i jeśli awaria nastąpi 2 godziny przed Twoim powrotem, to duża grzałka zdąży wykończyć ryby, a mała nie. Zresztą jeśli weźmiemy pod uwagę rozpraszanie ciepła przez akwarium, to mała podgrzeje do załóżmy 35 stopni i temperatura w akwa ustabilizuje się na tym poziomie mimo, że mała grzałka będzie pracować non stop. Przy dobrym napowietrzaniu ryby mogą w tej temperaturze kilka godzin wytrzymać. Duża grzałka podgrzeje wodę do np. 43 stopni i tego już raczej nic w akwa nie wytrzyma.
Ja jestem raczej zwolennikiem grzałek mniejszej mocy - jeszcze jeden argument - duże grzałki nie są w stanie ospowiednio szybko rozproszyć wydzielanego ciepła - widzałem już ryby oparzone przez grzałkę.

GAN


Masz rację GAN :) Natomiast gdybanie, czy awaria nastąpi 2 godziny przed powrotem czy 5, jest raczej zbędna... Wydaje mi się, że rozpatrujemy w tym przypadku najgorszy scenariusz, a nie pośredni :? A co do oparzeń, to w tym przypadku najważniejsze jest jej położenia w akwa. Jak ustawisz ją dalego od wylotu filtra i nie będzie przepływu wody w jej okolicy to jak najbardziej jest to prawdopodobne :(
_________________
Pozdrawiam Sebastian

 
 
 
Remwar 


Dołączył: 23 Mar 2004
Posty: 1427
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Wto Gru 13, 2005 6:27 pm   

Od kilku dni moja grzałka ustawiona jest na 20C, ciepłota utrzymuje się na poziomie 24C. Chciałbym więc wrócić do poprzedniego mojego pytania - termostat jest skopany, bo grzałka grzeje do 24C zamiast utrzymywać na poziomie 20C, czy zbyt mała objętość zbiornika wpływa na to? Czy są wskazania, że ta grzałka stwarza niebezpieczeństwo, czy powinienem zainstalować "mniejszy kaliber"?
_________________
112l - woda piasek rośliny

 
 
 
tomasz kurek


Dołączył: 13 Gru 2005
Posty: 8
Skąd: Konstancin
Wysłany: Wto Gru 13, 2005 7:43 pm   

Cytat:
Chciałbym więc wrócić do poprzedniego mojego pytania - termostat jest skopany, bo grzałka grzeje do 24C zamiast utrzymywać na poziomie 20C, czy zbyt mała objętość zbiornika wpływa na to?


IMO wielkosc zbiornika nie ma zadnego wplywu na dzialanie termostatu. Grzałka po prostu musi trzymac zadaną temperature. Uwazam ze stwarza niebezpieczenstwo przegrzania wody ... Jakiej mocy masz tą grzałke ?
Napisales ze zalecana do 2x wiekszego akwarium. Z tego co wiem przy wyborze grzalki nalezy sugerowac sie iloscia litrow i roznica temperatur pomiedzy temeperatura w pomieszczeniu i zadaną wody.
_________________
Pozdrawiam
Tomasz Kurek
 
 
 
Radek Korona 


Dołączył: 14 Cze 2003
Posty: 853
Skąd: Chełm
Wysłany: Wto Gru 13, 2005 8:43 pm   

Nikt nie zauwazyl, ze przy slabej cyrkulacji przy dnie powstaja strefy gdzie woda jest zimna. Mialem kiedys takie zjawisko w swoim akwarium, podczas prac porzadkowych poprostu bylo czuc, ze w niektorych miejscach woda jest poprostu zimna.

I tutaj chyba siedzi problem Remwara. Na ogol termostat umieszczony jest w dolnej czesci grzalki, gdzie woda jest chlodniejsza, wiec grzalka grzeje poniewaz w okolicach termostatu utrzymuje sie temperature np 23 stopnie, ale wyzej moze byc nawet 2-3 stopnie wiecej.

Ja mam grzalke 100W w akwarium 240l i przy temperaturze u mnie w mieszkaniu jest to w zupelnosci wystarczajaca moc.

Witaj Tomku na forum:)

--
Pozdrawiam
Radek Korona
 
 
 
Remwar 


Dołączył: 23 Mar 2004
Posty: 1427
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Gru 14, 2005 4:44 pm   

Termometr instalowałem w różnych miejscach zbiornika i na różnych głębokościach, wyniki porównywalne. Ciepłota w pokoju - 21,5C, w zbiorniku 24C przy ustawieniu grzałki na 20C. Cóż... Termostat może działać, ale być źle wyskalowany. Tak mi się wydaje. Na razie niech grzeje, nie ma tam ryb, w międzyczasie wyjmę starą grzałkę.

Moc tej obecnej to 150W.
_________________
112l - woda piasek rośliny

 
 
 
charon 


Dołączył: 28 Sty 2005
Posty: 2993
Skąd: Jastrz. Zdrój, B-B
Wysłany: Śro Gru 14, 2005 8:32 pm   

Nie wiem jakiej firmy jest ta Twoja grzałka, ale w grzałkach Jagera jest coś takiego jak kalibracja termostatu... :) Operacja banalna... Ustawisz sobie temp. na termostacie, włączasz do prądu, czekasz aż woda się nagrzeje, wciskasz bolec na pokrętle do ust. temp., ustawiasz na grzałce temp. równą ze wskazaniem termometru, wyciągasz bolec i po sprawie :D
_________________
Pozdrawiam Sebastian

 
 
 
janusz 

Dołączył: 29 Sty 2005
Posty: 2217
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: Śro Gru 14, 2005 9:23 pm   

Remwar----- ja tez mam grzałki tetry oczywiście z termostatem i nigdy nie było tak aby np --- ustawiam na 25 stopni i mam 25 stopni.
W tej chwili mam ustawione na 22 a mam 26 stopni tyle tylko że faktycznie dziala bez zastrzeżeń tak więc sam musisz sie troche z tym pobawić.
_________________
pozdrawiam Janusz
------------
 
 
 
Kwiatek

Dołączył: 09 Maj 2004
Posty: 216
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: Czw Gru 15, 2005 1:53 am   

Grzałka ma zawsze swoją bezwładność, jak i cały układ jakim jest akwarium, a więc różnica pomiędzy ustawieniem termostatu, a temperaturą w akwa może wystąpić (u mnie nie za obserwowałem różnic większych niż 0,5-1*C, przy 100W grzałce Jagera). Wydaje mi się że róznica 4*C to już troch za dużo, proponował bym oddać grzałke puki jest na gwarancji (identycznie działała moja stara grzałka która poleciała za okno).

Pozdrawiam.
 
 
Boleslaw Gawel 


Dołączył: 13 Cze 2003
Posty: 1411
Skąd: Ojrzanów
Wysłany: Czw Gru 15, 2005 1:42 pm   

Cytat:
identycznie działała moja stara grzałka która poleciała za okno


Tak po prostu sobie śmignąłeś grzełęczkę przez okno. A tworzyłeś chociaż wcześniej?

Pozdro

Bolek
_________________
Boleslaw Gawel
www.guppy.fora.pl
 
 
janusz 

Dołączył: 29 Sty 2005
Posty: 2217
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: Czw Gru 15, 2005 5:09 pm   

Boleslaw Gawel napisał/a:
Cytat:
identycznie działała moja stara grzałka która poleciała za okno


Tak po prostu sobie śmignąłeś grzełęczkę przez okno. A tworzyłeś chociaż wcześniej?

Pozdro

Bolek

Zartobliwie to ująłeś Bolek i dobrze dobrze mieć poczucie humoru, w życiu naszym bardzo sie ono przydaje.
_________________
pozdrawiam Janusz
------------
 
 
 
markus74 

Dołączył: 20 Gru 2004
Posty: 627
Wysłany: Pią Gru 16, 2005 2:35 pm   

Skoro już mowa o grzałkach to skorzystam z okazji i zapytam. Kupiłem kiedyś grzałkę Atmana 100 Watową (nówkę) i od początku miała taki feler, mianowicie termostat nie wyłączał się. Facet w sklepie doradził mi żeby mocno stuknąć w pokrętło (tam prawdopodobnie zlokalizowany jest termostat) to powinien zaskoczyć i faktycznie gdy lekko stuknę w grzałkę termostat wyłącza grzałkę, po chwili gdy znów się załączy to sama od siebie ni z cholery nie chce się wyłączyć. Grzałka (badziewie) leży w szafie i jak na razie korzystam z niej tylko do podgrzania wody w wiadrze przy podmianie, ale w najbliższym czasie szykuje się do zamiany zbiornika na większy i przydałaby mi się. Czy można jeszcze z nią coś zrobić ? Może ktoś już rozbierał taką grzałkę ? A może po prostu również nadaje się już tylko do wyrzucenia przez okno ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 9