Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
pH - coś nie tak.
Autor Wiadomość
gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 4:22 pm   

Radek Korona napisał/a:
Zrób to samo doświadczenie, ale nie wsypując piasku i pózniej zbadaj odczyn wody. Jestem ciekaw wyniku.
Bardzo słusznie - to się nazywa ślepa próba.
Bardzo trudno podać dokładną przyczynę takiej zmiany parametrów nie znając składu tej wody, ale tak na szybko mogę podać 2 prawdopodobne powody:
- woda z akwa w którym jest sporo ryb - po wlaniu jej do szklanki "ucieka" nadmiar CO2 - pH rośnie,
- woda po przepuszczeniu przez kationit (a kranówka bogata w HCO3-, na co zresztą wskazują wyniki GH/KH) - na skutek przemian:
H+ + HCO3- <=> H2CO3 <=> H2O + CO2 ^
również do atmosfery ucieka CO2 i pH rośnie.

GAN

charon 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 4:33 pm   

gan napisał/a:

- woda z akwa w którym jest sporo ryb - po wlaniu jej do szklanki "ucieka" nadmiar CO2 - pH rośnie,
- woda po przepuszczeniu przez kationit (a kranówka bogata w HCO3-, na co zresztą wskazują wyniki GH/KH) - na skutek przemian:
H+ + HCO3- <=> H2CO3 <=> H2O + CO2 ^
również do atmosfery ucieka CO2 i pH rośnie.

:shock: :shock: :shock: :D Wracając do tematu... Nie zgodzę się z pierwszą propozycją, ponieważ problem nie wsytąpił tylko i wyłącznie w szklance, lecz również w akwarium... Co do dalszej części, to jest to prawdopodobne :) Proponuje tak jak i Radek ( ateraz i GAN) zrobić test szklankowy z samą wodą :) Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Kwiatek

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 5:01 pm   

Jak dla mnie to taki skok pH występuje jak się odgazuje woda mineralna, a nie woda w akwa, takie stężenie CO2 zabiło by rybki, pozatym CO2 jast słabo rozpuszczalny, a więc jak by miał sie rozpuścić do takiego stężenia bez podawania go z butli :?: :?: :?:

Pozdrawiam.

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 5:41 pm   

Czasem większe skoki (zresztą śmiertelne dla ryb) występują na skutek dekalcyfikacji w akwarium.

GAN

modliszqa

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 7:08 pm   

O matko :shock: przeczytałam o tej dekalcyfikacji na stronie http://www.holendry.repub...lcyfikacja.html ... i jestem jeszcze głupsza :-) (z chemii 3!!!) Gan - mógłbyś jak krowie na rowie wytłumaczyć ? .. Tzn znam ogólne zasady , wiem, że jak jest w wodzie kwaśny węglan wapnia i następuje zwiększone zapotrzebowanie na dwutlenek węgla to jest on pobierany właśnie z tego węglanu i nie dochodzi do zaniku kwasu węglowego a zatem pH powinno nie ulegać wahaniom .Ale dotyczy to twardej wody .... Bardzo prosze o wykład ( na naukę nigdy nie jest za późno .. chociaż ja już wiedzę przyswajam z trudem z racji wieku :wink: )

Odpowiedz do tematu