Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
TARLO NANNACARA ANOMALA
Autor Wiadomość
sircula

Wysłany: Pią Cze 18, 2004 1:10 am   TARLO NANNACARA ANOMALA

witam
pare dni temu mialem tarlo n.anomala. ciekawie to wygladalo iz samiec sie spisal i zalatwil obydwie samice prawie w jednym czasie. widok przedni. dwie samice pilnujace ikry w przeciwleglych rogach akwarium ogolnego. wymiary akwa 80 x 35 x 40, jest to akwa towazyskie, oprocz akarek , plywaja trzy sztuki akary z maronii(w tym dobrana para , dwa razy skladala ikre),dwie sturisomy, 3 kakadu(non stop sie tra). akarki pilnowaly ikry przez dwa dni. niestety pod koniec drugiego dnia ikre wcielo. obydwie samice stracily ikre.stalo sie to w czasie jak bylem z dziewczyna na spacerze i nie wiem jaki jest powod. mam dwa podejrzenia:
-pierwsze tarlo i same zjadly
-ktos sie dostal do ikry i skonsumowal(ta sytuacja z jednej strony wydawala mi sie nierealna poniewaz rybcie te pomimo swych nikczemnych rozmiarow bardzo dobrze (agresywnie) bronily sojego terytorium.jest jednak pewna kwestia.kilka godzin przed "feralnym" spacerem bylem swiadkiem spotkania sie obydwu niedoszlych mamus na srodku akwarium.akurat obydwie odpedzaly intruzow. widok byl niezly poniewaz przez jakies 3 minuty samice walczyly ze soba na srodku akwarium krecac kolka trzymajc sie za pyszczki, zupelnie zapominajac o ikrze. mozliwe iz sytuacja sie powtorzyla i tym razem ktos mogl sytuacje wykorzystac.
dodam iz ikra nie plesniala , ladnie sie rozwijala. Parametry wody PH-6,8, Tww, 6, ogolna nie wiem bo mi sie test skonczyl.

co o tym myslicie ?? mieliscie podobne doswiadczenia??

Gość

Wysłany: Pią Cze 18, 2004 10:29 am   N. anomala

Mialem podobna sytuacje, chociaz w prawie gatunkowymi akwa 40x25 z wodą twardą i obojętną. Samica zlożyła ikrę, z której dość szybko wykluły się larwy - myślałem, że ikra przepadła, bo larwy były malutkie i ich nie widziałem. Zobaczyłem je dopiero po kilku godzinach, było ich niewiele i chyba sporo zginęło w zbyt grubym żwirku. W ciągu kolejnego dnia samica przestała się opiekować małymi, które znikały jak kamfora. No i tyle - teraz czekam na drugie tarło, które jak widzę zbliża się właśnie.
Może z twojej ikry też wykluły się larwy? Obawiam się, że wychów tych rybek w akwa towarzyskim jest mało prawdopodobny.

sircula

Wysłany: Pią Cze 18, 2004 11:25 am   

mozliwe iz tak tez sie stalo. tez jestem zdania ze wychow narybku w akwarium ogolnym jest malo prawdopodobny.czekam wlasnie na wieksze akwarium tarliskowe.zamowilem sobie w sklepie poniewaz szawka ktora mam pod akwa jest wlasnej budowy wymiar zamowionego tarliskowego akwarium jest nietypowy i czekam na nie juz kolo miesiaca:((. w tarliskowym ktore teraz posiadam 40X25X25, mam male kakadu i czekam az podrosna.warto jeszcze powiedziec (o czym zapomnialem wrzucajac ten temat, iz ubarwienie samicy w trakcie tarla jak i pilnujacej ikry jest zupelnie inne od tego ktore samice maja gdy nie sa w czasie rozrodu. moje samice zrobily sie niemal calkowicie czarne, a podczas pilnowania zlozonej ikry ubarwienie ryb bylo czarno oliwkowe.nad boczna linia pojawil sie czarno kremowy(czy cos w tym stylu) wzor przypominajacy miejscami ubarwienie naskalnikow z jez Tanganika.

GP 
reaktywacja w toku

Wysłany: Pią Cze 18, 2004 12:47 pm   

ubarwienie samic akarki pilnujacych ikry i mlodych to poezja! chyba wlasnie dlatego nazywane bywaja akarkami kratkowanymi.

pisales, ze widziales ikre pilnowana przez samice - to mnie zdziwilo, bo ja zazwyczaj widywalem tylko samice pilnujaca, ikra byla dobrze ukryta. moze gdybys zapewnil im kryjowki z odpowiednio malym wejsciem (tak, zeby samiec ledwo sie przeciskal) to bylaby pewnosc, ze nic sie do niej nie dobierze. procz swiderkow, ktore zazwyczaj nie sa przez samice pielegniczek rozpoznawane jako zagrozenie.
powodzenia
Grzegorz

moje akwarium

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Pią Cze 18, 2004 2:32 pm   

Co do nazwy, to chyba tylko dr Roman Kujawa popularyzuje nazwę Akarka kratkowana w stosunku do N. anomala - Akarka kratkowana przyjęło sie raczej (i z większym uzasadnieniem) dla Crenicara filamentosa, a N. anomala - to Akarka paskowana. Zresztą myślę, że najbezpieczniej używać nazw łacińskich.
Co do ubarwienia godowego, to ostatnio obserwuję Laetacara dorsigera - miód malina z odrobiną amfy :wink: . Prawie czarne, brzuch ciemnowiśniow-fioletowo-czarny lekkie znaczenia beżowe na bokach i grzbiecie. Moje nie mają tej charakterystycznej plamy na granicu grzbietu i płetwy grzbietowej, ani w ubarwieniu godowym, ani w normalnym. Ganiają wszystko co się ruszy w promieniu 15-20 cm od maluchów, ale viejity polują na narybek stadnie.

GAN

sircula

Wysłany: Pią Cze 18, 2004 2:47 pm   

hehe wlasnie z tymi kryjowkami to jest problem, mam w swoim akwa kilka kryjowek , groty itp. zakladajac akwa z pielegniczkami wlasnie budowalem skalki z mysla aby mialy komfort i miejsce na tarlo. czesto jednak nawet kakadu wybiera boczne(zewnetrzne) scianki groty. tak tez sie stalo z jedna z samic n.anomala - wybrala kawalek wystajacej podstawy groty, tuz przy bocznej szybie kolo rury od kubelka, i mialem mozliwosc dokladnej obserwacji samicy z ikra.druga natomiast wybrala fragment skalki z tla strukturalnego w miejscu totalnie zatosnietym i niewidocznym.musialem sie niezle nagimnastykowac z latarka w reku aby zobaczyc ikre i samice.

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Pią Cze 18, 2004 3:25 pm   

musialem sie niezle nagimnastykowac z latarka w reku aby zobaczyc ikre i samice
Normalka :wink: :lol: .

GAN

Odpowiedz do tematu