Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowe zasiedlanie 112l
Autor Wiadomość
Remwar 

Wysłany: Pią Wrz 08, 2006 10:18 am   Nowe zasiedlanie 112l

Jak w temacie - ustawiam sobie dekoracyjny zbiorniczek na czas studiów. Zbiornik ma wymiary dna 800x350 mm.

Jest gęsto zarośnięty, gł. mikrozorium oskrzydlonym. Chciałem zamieścić zdjęcia, ale jakoś mi dziś imageshack nawala, i to na obu kontach. W każdym razie mam zamiar umieścić w zbiorniku 3-4 gatunki ryb z Ameryki Południowej, w celu wypełnienia zbiornika :)

Na początek otoski. Gatunek zamierzam dobrać w/g biotopu innych ryb. Ok. 10 szt., dziś mają przyjechać do Okazu, lecz nie wiem, jaki będzie to gatunek.

Z kąsaczowatych zdecyduję się najpewniej na neony czerwone. Także ok. 10 szt..

Rozważam wpuszczenie stadka (10 szt.) małych kirysków, hastatus lub pygmaeus. Mam jednak wątpliwości:
:arrow: Przy dnie miałbym zapewne i tak pielęgniczki
:arrow: Ciężej będzie mi zgrać "zestaw gatunków z 1 rzeki" :wink:
:arrow: Jest to dodatkowe obciążenie biologiczne dla zbiornika

=========

Największy dylemat mam jednak z pielęgniczkami. Zależy mi na wprowadzeniu jak największej ilości jednego gatunku w celu stworzenia jako-takiej kolonii. Stąd też winienem wybrać gatunek spokojniejszy.

Bardzo podoba mi się Ap. hongsloi. Samce są dostępne obecnie w Okazie i są naprawdę atrakcyjne. Samice musiałbym sprowadzić lub czekać na dostawę, ale za to różnorodność genetyczną mogę mieć w zasadzie zapewnioną - chociaż nie planuję hodowli, byłoby to dla mnie satysfakcjonujące.

Ciekawią mnie następujące rzeczy:
:arrow: Przede wszystkim, ile mógłbym ich umieścić w zbiorniku? Gęsto zarośnięty, dużo kryjówek, ryby rozpraszające. Dałoby się 4+4 lub 3+5?
:arrow: Jak wygląda dostępność Hongsloi w innych mieastach np. na Śląsku lub w Warszawie? I ile kosztują te ryby?

===========

Drugim moim kandydatem jest Ap. borellii. Tej rybki jednak nie ma w Okazie wcale, ale pytania mam takie same jak wyżej :smile:

===========

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Jeśli możecie mi podsunąć myśl o innych rybkach, nie krępujcie się :cool: Chciałbym także serdecznie podziękować tym forumowiczom, którzy wysłali mi mailem urodzinowe życzenia :smile:

Anula

Wysłany: Pią Wrz 08, 2006 9:12 pm   

Może napiszę trochę mniej na temat.

A. borelli widziałam niedawno w malutkim sklepiku przy u. Elbląskiej w Gdańsku, naprzeciwko targowiska, przed sklepikiem mają taką małą wolierę, może kojarzysz...

Orientujesz się może kiedy w Okazie ma być następna dostawa A. hongsloi? Bo moje są właśnie z tego "rzutu", a chciałabym jednak zmienić nieco "krew"...
A jeśli chodzi o spokojniejszy gatunek, to chyba raczej borelli, moje hongsloi trochę na początku rozrabiały, szczególnie samiczki, co dla jednej nie skończyło się zbyt szczęśliwie.

janusz 

Wysłany: Pią Wrz 08, 2006 10:31 pm   

Remwar napisał/a:
Przede wszystkim, ile mógłbym ich umieścić w zbiorniku? Gęsto zarośnięty, dużo kryjówek, ryby rozpraszające. Dałoby się 4+4 lub 3+5?

W przypadku hongsloi odradzam uklad 2+2 lub 3+5. Samce tego gatunku sa o wiele agresywniejsze względem siebie niż borelli .Tak przynajmniej zaobserwowałem u siebie więc uklad 1+2lub 3 będzie moim zdaniem najodpowiedniejszy.

Remwar 

Wysłany: Sob Wrz 09, 2006 11:54 am   

Dzięki za odpowiedzi,

Anulko - gdzie dokładnie znajduje się ten sklep na Elbląskiej? Nie kojarzę go, niestety. W jakim stanie były rybki i w jakiej cenie? Jaka odmiana? Co do dostawy w Okazie - najlepiej zapytać. Mieli mi przywieźć wczoraj otoski, ale nie byli na giełdzie i następną okazję mam w poniedziałek.

Janusz - planowałem właśnie wrzucenie większej ilości ryb, aby agresja mogła rozkładać się na większą ilość osobników. Jaki początkowo miałeś układ? Zastanawiam się także, jakie inne spokojne ryby mógłbym hodować - trójpręgie są dla mnie nieosiągalne, natomiast na pielęgniczki - "ziemiojadki" raczej nie będę się decydował, chciałbym mieć Apistogramma :wink:

janusz 

Wysłany: Sob Wrz 09, 2006 8:05 pm   

Remwar napisał/a:
Janusz - planowałem właśnie wrzucenie większej ilości ryb, aby agresja mogła rozkładać się na większą ilość osobników. Jaki początkowo miałeś układ?

Na początku miałem 5 sztuk hongsloi. Okazało się że sa 3 samce i 2 samiczki.Jeden samiec od pierwszych chwil kiedy to zaczęły pływac w moim akwa przyjął rolę dominatora i gnębił pozostałe z samiczkami włącznie :cry: .Szybko opuścił akwa,miałem nadzieję że pozostałe będą o wiele spokojniejsze.Niestety jeden z pozostałych samców zaczął przejawiać te same cechy co ten który został usunięty :twisted: .Była to agresja wewnątrz,gatunkowa------ borelki które były z nimi w jednym akwa nie były atakowane.
Reasumując jeśli hongsloi to moim zdaniem 1 samiec i dwie a nawet trzy samiczki.
W przypadku borelek można by było pokusić się o większą ilość tych pielęgniczek w jednym akwa.

Ps. A może dorsigerki mam je ( młode okazy ) od kilku dni ale z racji ich ciekawego zachowania bardzo je polubiłem.

Remwar 

Wysłany: Sob Wrz 09, 2006 11:50 pm   

Jak sądzisz, ile "weszłoby" pielęgniczek żółtych? :wink:

janusz 

Wysłany: Nie Wrz 10, 2006 8:28 am   

Wiem że z racji studiów nie będziesz miał zbyt wiele czasu aby im poświęcać--------- mam na myśli ich rozmnożenie.Tak więc myśle iż uklad 3+5 będzie chyba najwłaściwszy.
W przypadku innego gatunku pielęgniczek trzy samce nie miały by racji bytu, ale u borelek ewentualne walki samców nie są grożne a ich koloryt barw będzie elementem dekoracyjności zbiornika. :grin:

Remwar 

Wysłany: Nie Wrz 10, 2006 12:17 pm   

Tak, jeśli rozmnażałbym rybki, to najwcześniej w wakacje. O ile nigdzie nie wyjadę.

Zdaje się, że mnie przekonałeś - teraz pozostaje mi poszukać tych rybek.

========

Po podsumowaniu danych wychodzi mi, że układ Ap. borelii + Ot. vittatus + Cor. hastatus pasuje mi do Paraguay lub Parany. Chciałbym oczywiście dobrać jakieś kąsaczowate występujące w w/w rzekach. Wdzięczny jestem za wszystie propozycje :smile:

GP 
reaktywacja w toku

Wysłany: Pon Wrz 11, 2006 10:01 pm   

Remwar napisał/a:
Ap. borelii + Ot. vittatus + Cor. hastatus pasuje mi do Paraguay lub Parany. Chciałbym oczywiście dobrać jakieś kąsaczowate występujące w w/w rzekach

no i tu zaczynają się schody ;)
z fishbase.org zapewne korzystałeś. nie pamiętam czy Paraguay lub Parana są tam uwzględnione jako systemy, ale być może coś znajdziesz. po kraju z pewnością, ale niewiele ci da znalezienie gatunków występujących wspólnie w Brazylii... ;)

kiedyś znalazłem w sieci taki ciekawy link: http://www.scotcat.com/articles/article44.htm
wydaje mi się, że widziałem też podobne z Guapore i być może z Paraguay.
możesz jeszcze zapytać jednego kolegę z forum.apistogramma.com, który gdzieś tam w tych okolicach mieszka i je sobie sam łapie ;) być może znajdę ten temat i podrzucę link dla ułatwienia.

moje akwarium

Remwar 

Wysłany: Czw Wrz 14, 2006 5:20 pm   

Na razie jednak znów sprawa będzie stała w miejscu - rozpoczyna się u mnie remont a nie miało by sensu narażanie rybek. Wpadnę za kilka tygodni (miesięcy).

Odpowiedz do tematu