Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o identyfikację - barwniaki
Autor Wiadomość
sadam 

Wysłany: Wto Wrz 11, 2007 7:17 am   Prośba o identyfikację - barwniaki

Witam
Mam parkę barwniaków, kupowanych jako szmaragdowe z różnych źródeł i w różnym czasie. Niestety wydaje mi się, że samiczkę jest barwniakiem czerwonobrzuchym. Czy móżecie potwierdzić (lub rozwiać) moje wąpliwości?
Samiczka

Samiec

Wiem, że zdjęcia pozostawiają wiele do życzenia ale tylko te dwa są w miarę ostre:(

piotrK 

Wysłany: Wto Wrz 11, 2007 9:23 am   

Samice nie wszystkiech odmian barwniaka szmaragdowego są dużo atrakcyjniejsze od b. czerwonobrzuchego - jeżeli ktoś nie zmieszał tych dwu gatunków w jednym akwarium sklepowym (z którego wybierałeś ryby) to myślę że nie masz się czego obawiać.

szulcik 

Wysłany: Wto Wrz 11, 2007 9:29 am   

Na moje oko samica to szmaragdowy. Szmaragdy (przynajmniej moje samice) mają więcej żółtego przy pysku, lekko połyskujący brzuch ( w dobrych warunkach mocno-zobacz w galerii) czego u czerwonobrzuchych nie zauważyłem.
Dbaj o nie dobrze a na pewno ukażą swoje walory.
SA black water , A.elizabethae 3 samce
szukam samic

jaca303 
Jacek

Wysłany: Wto Wrz 11, 2007 10:27 am   

Szmaragdowe mają grubsze wargi od czerwonobrzuchych i to dość wyraźnie. I na podstawie tych zdjęć nie jestem pewny co do samicy ale samiec wygląda na szmargda.

http://www.apisto.pl/gale...1294&fullsize=1

to sa moje czerwonobrzuche i u nich widac że wargi są ciemne a szmaragdy mają chyba cale żółte tak jak poniżej

http://www.apisto.pl/gale...=164&fullsize=1

sadam 

Wysłany: Wto Wrz 11, 2007 10:55 am   

No właśnie co do samca to też jestem pewien (tak na 99%), gorzej jest z samiczką. Ze zdjęć jakie udało mi się odnaleźć w sieci wynika, że szmaragdowe mają górną wargę całą w kolorze żółtym lub czerwonym (w zależności od odmiany). Czerwonobrzuche mają tą wargę tylko częściowo kolorową lub całą szarą. Jednocześnie znalazłem stronę w języku angielskim i z tego co zrozumiałem to ta zależność jest prawdą dla samców, w przypadku samiczek jest różnie:(. Moje rozterki związane są z tym, że samiczka ta z poprzednim samcem (niestety zszedł) złożyła ikrę a z obecnym tylko go gania gdy się pojawi w zasięgu jej wzroku. Co prawda nie próbuje go unicestwić ale też nie widzę przybierania barw godowych i tych charakterystycznych zalotów. Może samiec jest jeszcze za młody? Na pewno jest od niej nieco mniejszy i drobniejszy. Chyba pozostaje czekać i obserwować rozwój sytuacji.

jaca303 
Jacek

Wysłany: Wto Wrz 11, 2007 11:36 am   

Jak ja kupowałem czerwonpobrzuche to tez sporzedawca mi je pomieszał i dał mi samicę szmaragdową ale na szczęście w necie doczytałem o tych wargach i wymieniłem ja juz na czerwonobrzuchą.
U mnie zawsze samczyk był wiekszy od samiczki, dla jego dobra :mrgreen:

sadam 

Wysłany: Czw Wrz 13, 2007 8:56 am   

No i jednak jest to samiczka barwniaka czeronobrzuchego.
Zaliczyłem rajd chyba po wszystkich znanych mi zoologach, porównywałem gdzie tylko było to możliwe szmaragdy i czerwonobrzuche, i doszedłem do wniosku że najprościej będzie zaufać naturze. Kupiłem samca czerwonobrzuchego (jestem pewien) i wpuściłem do akwa. Samiczka już po kilku minutach przybrała pełnię barw i zaczęła taniec. Chłopak szybko rozejrzał się po nowym domostwie i też ładnie się wybarwił. No i dość szybko zaczął zachęcać samiczkę do zajęcia stosownego kokosa.
Tak więc na dzień dzisiejszy z moich obserwacji wynika, że szmaragdy mają całą górną wargę w kolorze (nie ma takiej szarej przerwy miedzy górną a dolną) i mają bardziej smukłą budowę ciała. Jeżeli ktoś wie coś jeszcze to proszę o info.

jaca303 
Jacek

Wysłany: Czw Wrz 13, 2007 11:05 am   

Napisz jakie masz akwarium i jaką obsadę.

sadam 

Wysłany: Czw Wrz 13, 2007 1:35 pm   

Akwarium 112l.
2+1 gupiki (i garść narybku) pozostałość pierwotnej obsady
7 kardynałków
9 neonów Inesa
3 kiryski plamiaste
1 labeo bicolor
1+1 barwniak czerwonobrzuchy
1 barwniak szmaragdowy (postaram się go dzisiaj odłowić)

jaca303 
Jacek

Wysłany: Czw Wrz 13, 2007 3:33 pm   

No to z doświadczenia wiem że czerwonobrzuche staja sie agresywne jak maja młode ale w 112 l może będą mniej agresywne niz u mnie w 63l.

sadam 

Wysłany: Śro Wrz 26, 2007 3:35 pm   

No i dzisiaj był pierwszy spacer sporej gromadki barwniaczków :razz:
Do dzisiaj było też stosunkowo spokojnie w akwa, niestety bojownicza natura daje o sobie znać i żadna rybka nie może się czuć bezpiecznie. Samiec gania wszystko co tylko nawinie mu się pod oczy :sad: Nie widzę prób morderczych ale gonitwy są mocne.
Po jakim czasie można bezpiecznie odłowić narybek? Spróbuję namówić małżonkę na drugie mniejsze z przeznaczeniem na kotnik - może się uda?

jaca303 
Jacek

Wysłany: Śro Wrz 26, 2007 8:30 pm   

Ja trzymałem jak najdłużej (2 miesiące), super widok jak rodzice prowadzają młode.

sadam 

Wysłany: Śro Wrz 26, 2007 9:08 pm   

Fakt widok zarąbisty :razz: Dwa nastroszone wielkoludy, maksymalnie wybarwione, nie pozwalające na zbliżenie się czegokolwiek na odległość 10cm. A pod spodem jakieś 5cm2 ruszającej się brązowej galaretki. Wielka główka i malutki ogonek. Ciekawe czy uda się coś odchować?

jaca303 
Jacek

Wysłany: Czw Wrz 27, 2007 11:45 am   

U mnie jadły tylko pierwotniaki i mikrovit i przeżyły :mrgreen:

sadam 

Wysłany: Czw Wrz 27, 2007 3:20 pm   

U mnie też będa miały tylko taki pokarm.
Dzisiaj z godzinę siedziałem z nosem przyklejonym do szyby i obserwowałem spacerek. To wygląda jakby stado owiec pasło się na łące i było pilnowane przez dwa owczarki :lol:
Wieczorem żona obserwowała usypianie maluchów - w pysk i do kokosa :grin:
Kurcze radocha na maksa.

Moje zdjęcia

MarcinX 
Polypterus

Wysłany: Pią Wrz 28, 2007 5:40 pm   

Hey!
Moim zdaniem (a jestem pewny) jest to parka P. pulcher Forma B, czerwona odmiana farbowa.
Piekne ryby....gratuluje!
Marcin!

piotrK 

Wysłany: Pią Wrz 28, 2007 10:20 pm   

Hej Marcin,
U nas sprzedawane (przynajmniej takie samce) jak P. taeniatus "Nigeria Red", chociaż możliwe że to mieszańce różnych form P. teaniatus. Samiec to na pewno coś z P. taeniatus, zauważ te czarne plamy na żółtym tle na płetwie ogonowej.

MarcinX 
Polypterus

Wysłany: Pią Wrz 28, 2007 10:47 pm   

Hey!
Oj...poprawiam :oops: . Caly czas studiowalem ta samiczke. Na samca nie zwracalem uwagi. Sorki!
Ale samiczka to napewno P. pulcher czerwona forma B.
Marcin!

piotrK 

Wysłany: Pią Wrz 28, 2007 10:59 pm   

No już zostało to powiedziane w tym topicu, już samiec Taeniatusa został odłowiony :wink:

dessert 
dessert

Wysłany: Pią Sty 04, 2008 12:54 pm   

Ja równiez mam problem z identyfikacja moich barwniaków. Moja sytuacja jest bardzo podobna do autora, mianowicie: kupiłam barwniaki szmaragdowe (parkę w tym samym sklepie), niestety samczyk zszedł i po jakims czasie postanowiłam mojej samiczce sprawić towarzystwo":) Takim sposobem moje akwarium zasiedlił kolejny barwniak szmaragdowy kupiony w innym sklepie. Niestety rybki nie przypadły sobie do gustu:( Wprowadzony samiec barwniaka rano chował sie gdzie popadnie przed samiczką, która prowadziła dość ostrą kampanie anty męskiemu przedstawicielowi. Żal mi było nowej rybki tym bardziej że zauważyłam u niej postrzępione płetwy (dodam iz samiec jest sporo wiekszy od samiczki a mimo to został całkowicie przez nia zdominowany). Po kilku dniech ooddzieliłam złośliwą samiczkę żeby samiec troszke sie oswoił z nowym otoczeniam, pomyślałam również że saiec raczej nie będzie miał morderczych zapędów względem "nowo wpuszczonej na jego rewiry" samiczki. W sumie to się nie pomyliłam, ale niestety sukcesu tez nie było. Otóż po połączeniu rybek sytuacja wygląda następująco: samiec sobie normalnie żyje ale samiczka mieszka w zaroślach lub koło filtra, czasem wypłunie i pomerda brzuszkiem przed samcem, jednak ten jest niewzruszony i goni ją spowrotem "do kąta":(

Po przeczytaniu tego wątku zastanawiam się czy te barwniaczki nie są aby innymi odmianami...

Moze macie jakieś pomysły co tu zrobić?

Dodam że mam zbiornik 112L
2 barwniaki ponoć szmaragdowe
6 danio czerwonych
2 glonojadki
2 bocje wspaniałe
i stadko malutkich danio w kotniku:)

Pozdrowionka:)

samiec

samica

przepraszam za jakość ale lepszych zdjęć nie udało mi się zrobić:(

mam trudności ze sfotografowaniem samiczki bo się chowa po katach, jak sie uda to dodam foto:)
Ostatnio zmieniony przez dessert Pią Sty 04, 2008 7:54 pm, w całości zmieniany 3 razy  

sadam 

Wysłany: Pią Sty 04, 2008 4:35 pm   

Moim zdaniem masz samca barwniaka szmaragdowego ( w dodatku bardzo ładnego :grin: ). Co do samiczki to bez zdjęcia trudno cokolwiek powiedzieć :sad: Może się też tak zdażyć, że poprostu nie dobrały się. Jeżeli masz możliwość nabycia innej (pewnej szmaragdowej) samiczki to może warto spróbować takiej metody identyfikacji.

W albumie mojego zbiornika oraz www.sadam-76.fotosik.pl (w albumie akwarium) jest kilka zdjęć moich czerownobrzuchych, może one pomogą.

Pozdrawiam
Sadam

Moje zdjęcia

dessert 
dessert

Wysłany: Pią Sty 04, 2008 7:23 pm   

Dołączyłam zdjęcia samiczki za jakość przepraszam ale lepszych nie udało się zrobić i marne szanse że się uda:( Może wystarczą żebyście wprawnym okiem zidentyfikowali gatunek rybki:)

rozpoczęłam już poszukiwanie sklepu z barwniakami szmaragdowymi, jeśli nic się nie zmieni to pozostanie mi dokupić samiczkę tak jak mówisz i sprawdzić.

Odpowiedz do tematu