Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: piotrK
Nie Sie 24, 2008 9:26 pm
Ile żyją ...?
Autor Wiadomość
Zuzu

Dołączył: 24 Sie 2008
Posty: 7
Wysłany: Nie Sie 24, 2008 8:01 pm   Ile żyją ...?

Ile żyją przeciętnie barwniaki?
A i czy nie będzie problemu by trzymać je ze zbrojnikiem?
Jestem początkująca w tej kwestii więc wolę zapytać niż zrobić komuś krzywdę :wink:
I znowu mi się coś przypomniało. Znalazłam gdzieś informacje że barwniaki czerwonobrzuche lubią wodę z dodatkiem soli kuchennej... prawda?
 
     
piotrK 


Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 3321
Wysłany: Nie Sie 24, 2008 8:31 pm   

Zuzu napisał/a:
Ile żyją przeciętnie barwniaki?

3 lata
Zuzu napisał/a:
A i czy nie będzie problemu by trzymać je ze zbrojnikiem?

Będzie problem
Zuzu napisał/a:
Jestem początkująca w tej kwestii więc wolę zapytać niż zrobić komuś krzywdę

Dobrze czynisz
Zuzu napisał/a:
Znalazłam gdzieś informacje że barwniaki czerwonobrzuche lubią wodę z dodatkiem soli kuchennej... prawda?

Bzdura.
_________________
Cichlidae.pl
 
     
Ruki 
Wielebny Syfku :)


Dołączył: 29 Gru 2005
Posty: 5501
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Sie 24, 2008 9:23 pm   

Cytat:
I znowu mi się coś przypomniało. Znalazłam gdzieś informacje że barwniaki czerwonobrzuche lubią wodę z dodatkiem soli kuchennej... prawda?

Może i lubią, ale to będzie ich ostatnia "dobra rzecz" w życiu. :mrgreen:
piotrK, przenieś może ten temat do właściwego działu, wkońcu o Afryce jest.
_________________
 
 
     
piotrK 


Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 3321
Wysłany: Nie Sie 24, 2008 9:27 pm   

Ruki napisał/a:
piotrK, przenieś może ten temat do właściwego działu, wkońcu o Afryce jest.

Zrobione :razz:
_________________
Cichlidae.pl
 
     
Zuzu

Dołączył: 24 Sie 2008
Posty: 7
Wysłany: Nie Sie 24, 2008 10:09 pm   

Dzięki :)
A jeszcze jedno... Kto pyta nie błądzi... Zasadniczo dobieranie w pary moge dokonać po prostu w zoologu kupując jedną samice i jednego samca? :wink:
 
     
piotrK 


Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 3321
Wysłany: Nie Sie 24, 2008 10:17 pm   

Zuzu napisał/a:
Zasadniczo dobieranie w pary moge dokonać po prostu w zoologu kupując jedną samice i jednego samca?

Możesz tak spróbować... kup 1+1 jeśli nie masz innego akwarium (gdzie mogłabyś odłowić drugą samicę), a jeśli masz wiecej akwariów, to kup 1+2.
_________________
Cichlidae.pl
 
     
shadow2525 

Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 402
Skąd: Wroclaw
Wysłany: Pon Sie 25, 2008 10:07 am   

piotrK napisał/a:
A i czy nie będzie problemu by trzymać je ze zbrojnikiem?

Będzie problem


A jaki problem jeśli wolno zapytać????????????????????????
 
 
     
pigula630 


Dołączył: 13 Sty 2007
Posty: 85
Skąd: Pyrzyce
Wysłany: Pon Sie 25, 2008 11:10 am   

no własnie ja też problemów nie miałem. w 112 litrach była kiedyś parka barwniaków i parka zbrojników niebieskich. akwa dobrze zagracone, każda ryba swojego kokosa też miała. :wink:
Zarówno barwniaki jak i zbrojniki miały regularnie młode i jakiś sprzeczek nie było między nimi
 
 
     
piotrK 


Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 3321
Wysłany: Pon Sie 25, 2008 1:32 pm   

shadow2525 napisał/a:
A jaki problem jeśli wolno zapytać????????????????????????

pigula630 napisał/a:
Zarówno barwniaki jak i zbrojniki miały regularnie młode i jakiś sprzeczek nie było między nimi

To ze u kogoś jest ok, to nie znaczy że u kogo innego będzie super... Jeśli jednak Zuzu, ma odpowiednio zagracone akwa, to może nie będzie problemu.
_________________
Cichlidae.pl
 
     
kozak-93 


Dołączył: 28 Paź 2007
Posty: 83
Skąd: Ząbki koło Warszawy
Wysłany: Pon Sie 25, 2008 5:08 pm   

Ja jak kiedyś trzymałem parkę barwniaków wraz z dwoma młodymi 5cm. zbrojnikami to po 7 dniach pobytu razem w akwarium musiałem wyłowić moje glonojadki :roll:
_________________
Astronotus ocellatus i drobnica.
 
     
Zuzu

Dołączył: 24 Sie 2008
Posty: 7
Wysłany: Pon Sie 25, 2008 5:54 pm   

pigula630 napisał/a:
no własnie ja też problemów nie miałem. w 112 litrach była kiedyś parka barwniaków i parka zbrojników niebieskich. akwa dobrze zagracone, każda ryba swojego kokosa też miała. :wink:
Zarówno barwniaki jak i zbrojniki miały regularnie młode i jakiś sprzeczek nie było między nimi


Tylko że ja posiadam 60 litrów, nie 112 :razz: Zresztą póki co tylko sobie gdybam. Zanim sprowadzę jakiekolwiek pielęgniczki do tego akwarium muszę jeszcze sporo zrobić, w tym przeżyć remont w mieszkaniu :mrgreen: Póki co jako podstawę traktuję zakup testów do wody - ph, no3 i twardości. Z tym ostatnim nie bardzo kumam jeszcze, ale wieczorem planuję głębszą edukacje na temat własności wody :wink: No na razie podobają mi się barwniaki i kakadu, ale kwestia tego jaka jest woda i jaki jest stan sklepów w okolicy :wink: A jeśli chodzi o kakadu... Znalazłam dwie informacje które chce sprawdzić:
- w moim litrażu mogę trzymać harem? (znalazłam sprzeczne informacje w różnych źródłach)
- prawdą jest że samice kakadu żyją około roku?
 
     
piotrK 


Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 3321
Wysłany: Pon Sie 25, 2008 8:02 pm   

Zuzu napisał/a:
Tylko że ja posiadam 60 litrów, nie 112

No w takim akwarium to bym zbrojników nie męczył. :idea:
Zuzu napisał/a:
Póki co jako podstawę traktuję zakup testów do wody - ph, no3 i twardości. Z tym ostatnim nie bardzo kumam jeszcze, ale wieczorem planuję głębszą edukacje na temat własności wody

Popieram :!:
Zuzu napisał/a:
- w moim litrażu mogę trzymać harem? (znalazłam sprzeczne informacje w różnych źródłach)

Nie.
Zuzu napisał/a:
- prawdą jest że samice kakadu żyją około roku?

:shock: Podaj link, bo po przeczytaniu tej informacji i o soli dla bawniaków - od razu zrezygnowałbym z czytywania tego forum/strony. :lol: Oczywiście że to nie prawda, chyba ze ktoś 1 samicę trzyma z 4 samcami to rzeczywiście moze długo nie pożyć... :lol:
_________________
Cichlidae.pl
 
     
Zuzu

Dołączył: 24 Sie 2008
Posty: 7
Wysłany: Pon Sie 25, 2008 10:06 pm   

piotrK napisał/a:
Zuzu napisał/a:
Tylko że ja posiadam 60 litrów, nie 112

No w takim akwarium to bym zbrojników nie męczył. :idea:

Zbrojnika - liczba pojedyncza :wink: Póki co ma jedyne 4 cm i nie wydaje mi się, żeby było mu tragicznie w obecnym miejscu zamieszkania. Wraz ze wzrostem znajdę mu nowe lokum.

piotrK napisał/a:
Zuzu napisał/a:
- w moim litrażu mogę trzymać harem? (znalazłam sprzeczne informacje w różnych źródłach)

Nie.

Hmmm... No cóż... Na apisto znalazłam zdanie "Samce obejmują terytorium kilku samic. Możliwe jest trzymanie jednego samca z 2-4 samiczkami.". Ponadto na forum ktoś miał 60 litrów z haremem tych ryb, dlatego spytałam. Prosiłabym bardziej rozwinięte odpowiedzi będzie mi łatwiej zrozumieć naturę tych ryb.

piotrK napisał/a:
Zuzu napisał/a:
- prawdą jest że samice kakadu żyją około roku?

:shock: Podaj link, bo po przeczytaniu tej informacji i o soli dla bawniaków - od razu zrezygnowałbym z czytywania tego forum/strony. :lol: Oczywiście że to nie prawda, chyba ze ktoś 1 samicę trzyma z 4 samcami to rzeczywiście moze długo nie pożyć... :lol:

Więc tak. Z barwniakami info znalazłam na jakiejś stronie www, adresu niestety nie podam. Ale co ciekawe później natknęłam się na artykuł w Magazynie Akwarium z grudnia 2003 roku o akwariach słonawowodnych, s. 24 i tam piszą, że barwniaki można trzymać w osolonej wodzie :wink: Co do kakadu... Magazyn Akwarium nr 18 czyli z maja 2003 roku, artykuł Marzenny Kielan pt. "Mały znaczy wielki..." s.12 :razz: cytuje: A. Cacatuoides nie należy do gatunków długowiecznych. Długość życia samic nie wynosi więcej niż 9-12 miesięcy i wystarcza często na dwukrotne wychowanie potomstwa.
W tymże artykule również znalazłam informacje jakoby można je trzymać 2+1 w odpowiednio urządzonym akwarium już od 50 litrów.

I proszę mi nie pisać odpowiedzi typu: "Nie.", bo ja chciałabym też wiedzieć dlaczego, a ponadto mnie jako kobietę nie satysfakcjonuje odpowiedź "Nie, bo nie" :grin: To nie złośliwość, ale chęć wiedzy :wink:
 
     
Ruki 
Wielebny Syfku :)


Dołączył: 29 Gru 2005
Posty: 5501
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Sie 25, 2008 10:27 pm   

Zuzu napisał/a:
Wraz ze wzrostem znajdę mu nowe lokum.

Jeśli tak to narazie może być, choć obawiałbym się o jego bezpieczeństwo, gdyż ->
Zuzu napisał/a:
Prosiłabym bardziej rozwinięte odpowiedzi będzie mi łatwiej zrozumieć naturę tych ryb.

Barwniaki należą do dosyć agresywnych ryb i trzymanie na zbyt małej powierzchni może doprowadzić do śmierci najsłabszych osobników.
Zuzu napisał/a:
Co do kakadu... Magazyn Akwarium nr 18 czyli z maja 2003 roku, artykuł Marzenny Kielan pt. "Mały znaczy wielki..." s.12 :razz: cytuje: A. Cacatuoides nie należy do gatunków długowiecznych. Długość życia samic nie wynosi więcej niż 9-12 miesięcy i wystarcza często na dwukrotne wychowanie potomstwa.
W tymże artykule również znalazłam informacje jakoby można je trzymać 2+1 w odpowiednio urządzonym akwarium już od 50 litrów.

Aż nie chce mi się wierzyć.......... :neutral:
_________________
 
 
     
Zuzu

Dołączył: 24 Sie 2008
Posty: 7
Wysłany: Pon Sie 25, 2008 10:52 pm   

Ruki napisał/a:
Zuzu napisał/a:
Co do kakadu... Magazyn Akwarium nr 18 czyli z maja 2003 roku, artykuł Marzenny Kielan pt. "Mały znaczy wielki..." s.12 :razz: cytuje: A. Cacatuoides nie należy do gatunków długowiecznych. Długość życia samic nie wynosi więcej niż 9-12 miesięcy i wystarcza często na dwukrotne wychowanie potomstwa.
W tymże artykule również znalazłam informacje jakoby można je trzymać 2+1 w odpowiednio urządzonym akwarium już od 50 litrów.

Aż nie chce mi się wierzyć.......... :neutral:

Hmmm... To zrobię zdjęcie jutro i wstawię (o ile będę umiała :lol: ) i zobaczysz, niedowiarku :wink:

Ruki napisał/a:
Zuzu napisał/a:
Wraz ze wzrostem znajdę mu nowe lokum.

Jeśli tak to narazie może być, choć obawiałbym się o jego bezpieczeństwo, gdyż ->
Zuzu napisał/a:
Prosiłabym bardziej rozwinięte odpowiedzi będzie mi łatwiej zrozumieć naturę tych ryb.

Barwniaki należą do dosyć agresywnych ryb i trzymanie na zbyt małej powierzchni może doprowadzić do śmierci najsłabszych osobników.

Hmmm... Niebardzo rozumiem. Zagubiłam się w odpowiedziach. Tzn rozumiem, że zbrojnik z pielęgniczkami to nienajlepszy pomysł, ale aktualnie sobie mieszka w tej 60-tce, po przygotowaniach i wyborze nowej obsady będę mu szukać nowego domu, ewentualnie może szybciej wyrośnie, niż ja się na coś zdecyduje :lol: Ponadto kogo uśmiercić mają barwniaki? Bo ze zdania wynika, że siebie nawzajem, ale jak skoro ich będzie tylko parka? O harem pytałam o kakadu, jeśli się niejasno wyraziłam pare postów wyżej, to mea culpa :wink:
Ostatnio zmieniony przez Zuzu Pon Sie 25, 2008 10:58 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
piotrK 


Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 3321
Wysłany: Pon Sie 25, 2008 10:57 pm   

Ruki napisał/a:
Aż nie chce mi się wierzyć..........

Ja wierzę, bo Magazyn Akwarium to nie jest dobre czasopismo akwarystyczne, a pani M. Kielan, z całym szacunkiem, zajmuje się Malawi i tym podobnymi pielęgnicami, a te tensty o pielęgniczkach to jakby nie ona pisała :neutral: .
_________________
Cichlidae.pl
 
     
Zuzu

Dołączył: 24 Sie 2008
Posty: 7
Wysłany: Pon Sie 25, 2008 11:03 pm   

piotrK napisał/a:
Ruki napisał/a:
Aż nie chce mi się wierzyć..........

Ja wierzę, bo Magazyn Akwarium to nie jest dobre czasopismo akwarystyczne, a pani M. Kielan, z całym szacunkiem, zajmuje się Malawi i tym podobnymi pielęgnicami, a te tensty o pielęgniczkach to jakby nie ona pisała :neutral: .

Dobrze że mi ktoś o tym mówi, bo póki co całą wiedzę czerpałam stamtąd. Pomimo zaawansowanej techniki jestem fanką czytania wersji drukowanej niż elektronicznej :wink: Ale skoro tak, to ma ktoś może jakąś stronkę na której wyjaśnione jest w sposób "dla blondynki" jakie znaczenie ma GH a KH? Wiem, że to pierwsze to twardość ogólna, a to drugie węglanowa - z wodorowęglanami wapnia i magnezu (mogłam się przykładać do chemii w liceum). Ale skoro mierze to pierwsze, bo to rozumiem że istotne jest określenie czy woda jest miękka czy twarda, ale po co mierzyć też to drugie?
 
     
Ruki 
Wielebny Syfku :)


Dołączył: 29 Gru 2005
Posty: 5501
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Sie 26, 2008 12:00 am   

Zuzu, TwW działa jak bufor. Powyżej pewnej granicy zapobiega gwałtownym skokom pH, co jak zapewne wiesz może być bardzo szkodliwe dla ryb.
Przy niskiej wartości TwW utrzymanie stabilnego pH to wyższa szkoła jazdy.
_________________
 
 
     
Zuzu

Dołączył: 24 Sie 2008
Posty: 7
Wysłany: Wto Sie 26, 2008 9:51 pm   

Ruki napisał/a:
Zuzu, TwW działa jak bufor. Powyżej pewnej granicy zapobiega gwałtownym skokom pH, co jak zapewne wiesz może być bardzo szkodliwe dla ryb.
Przy niskiej wartości TwW utrzymanie stabilnego pH to wyższa szkoła jazdy.

No ale przy pielęgniczkach powinnam mieć niskie pH i niską twardość, więc... Za skomplikowane dla mnie ;) Ale tak na chłopski rozum to potrzebuje testów zarówno na TwW i TwO? Bo rozumiem że interpretując TwO stwierdzę, że mam wode miekką lub twardą, natomiast co mi da TwW? To samo czy jakieś jeszcze potrzebne informacje? Bo skoro TwW będzie niskie to TwO jeszcze niższe, więc nie wiem czy jest sens mierzenia obu naraz. O to mi chodzi tylko :wink:
I gdyby mi mógł ktoś powiedzieć jaka jest średnia cena testów Zooleka i Tetry, bo wiem że te polecacie :wink: Oraz na ile pomiarów mi takie testy starczą, no i co ile je wykonywać...
 
     
piotrK 


Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 3321
Wysłany: Wto Sie 26, 2008 10:25 pm   

Jak chcesz, kup tylko TwW.
_________________
Cichlidae.pl
 
     
Sil 

Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 2367
Skąd: Legnica
Wysłany: Śro Sie 27, 2008 7:43 am   

Zuzu napisał/a:
Bo skoro TwW będzie niskie to TwO jeszcze niższe

Dokładnie odwrotnie, a zatem...
piotrK napisał/a:
Jak chcesz, kup tylko TwW.

... chociaż akurat testy Zooleka są na pomiar zarówno TwO jak i TwW, a kosztują kilkanaście złotych...
Zuzu napisał/a:
na ile pomiarów mi takie testy starczą

Wg ulotki wystarczają na pomiar 2x300n, więc na ile wystarczą zależy od twardości posiadanej wody oraz częstotliwości pomiarów.
_________________
Pozdrawiam, Krzysiek
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10