Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
dla początkującego
Autor Wiadomość
adabska 

Dołączyła: 26 Sty 2013
Posty: 36
Wysłany: Sob Sty 26, 2013 12:42 am   dla początkującego

Witajcie :)
Jestem w trakcie planowania obsady do mojego 240 l akwarium (120x40x50). Pani z zoologicznego doradza mi zakup parki A.panduro i A. viejita/macmasteri (nie jestem pewna a często je ludzie mylą). Mam opory i to dość spore. Czytałam trochę, m.in. na tym forum, że raczej nie powinno się mieszać 2 gatunków Apisto w jednym zbiorniku. Dodam, że jestem ponownie początkująca (10 lat temu miałam 3 akwaria, 42,57 i paręnaście l.) wszystko sobie powoli przypominam.
Chciałam więc spytać, jakie pielęgniczki byłby najlepsze "na start"? Nie mam z nimi doświadczenia, a zależy mi na apisto właśnie. Czy Hongsloi albo Baenschi nadadzą się do wielogatunkowego zbiornika? I czy w ogóle dadzą sobie radę ze skalarami? (Syn się uparł na neony i skalary...) Jeśli tak, to czy mogłabym liczyć na pomoc w ich odnalezieniu? Może ktoś z Was, drodzy forumowicze, miałby do sprzedania zdrowe i ładnie wybarwione pielęgniczki? Chętnie przyjadę i odbiorę osobiście nawet :) W Szczecinie generalnie liiiipa jeśli chodzi o ciekawe rybki. Wszędzie same znajome i "typowe" rybki. :(
 
     
ziemian 


Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 669
Skąd: Krosno
Wysłany: Sob Sty 26, 2013 1:01 am   

Nie radzę mieszać tych 2 gat. apisto co podałaś. Skalary odpadają w tym zbiorniku.

W takim akwarium możesz się pokusić o kilka dobry konfiguracji. Jeżeli ju mas filtr RO to już połowa sukcesu bo możesz sobie pozwolić właściwie na każdy gatunek apisto chodź oczywiście na początek proponowałbym coś spokojniejszego i elastycznego jeżeli chodzi o parametry.

Wiele jest propozycji obsad na forum- poszukaj trochę :wink:

Co do dostępności ryb w Szczecinie to o ile się nie mylę kolega ARS pochodzi właśnie stamtąd także masz dobre zaopatrzenie. :mrgreen:
 
     
adabska 

Dołączyła: 26 Sty 2013
Posty: 36
Wysłany: Sob Sty 26, 2013 2:23 am   

filtr RO będzie, choć pewnie nie od razu. Całe akwa startuje za jakieś 2-3 miesiące. Najpierw muszę wszystko dokładnie zaplanować, nauczyć się utrzymywania parametrów wody dobrych dla apisto. Kiedyś po prostu wlewałam do akwarium wodę odstaną przez tydzień z uzdatniaczem i wszystkie rośliny rosły jak szalone a ryby się tarły (doczekałam się nawet potomstwa od skalarów). A teraz czytam o twardości, pH i maaaasie innych rzeczy i wszystko zaczyna się z lekka kiełbasić. Coś co wydawało mi się bardzo proste przez całe życie od jakiś 2 tygodni proste nie jest. ;)

No tak właśnie myślałam że Pani ze sklepu troszkę niewtajemniczona. Wolałam zasięgnąć informacji u osób, które są bardziej doświadczone i utwierdzić się w przekonaniu, że 2 gatunki to bardzo niedobry pomysł. Skalarki też mi się wydawały nieosiągalne przy Apisto, wbrew zdaniu Pani ze sklepu...

Powiem tak, przyjmę każdy względnie łatwy gatunek apisto pod swój dach. Zdecydowanie jeden gatunek, który ma szansę się rozmnożyć i względnie spokojnie żyć w akwarium wielogatunkowym:)
 
     
r.apisto 


Dołączył: 06 Sty 2012
Posty: 14
Skąd: Białystok
Wysłany: Sob Sty 26, 2013 9:11 am   

adabska napisał/a:
No tak właśnie myślałam że Pani ze sklepu troszkę niewtajemniczona. Wolałam zasięgnąć informacji u osób, które są bardziej doświadczone i utwierdzić się w przekonaniu, że 2 gatunki to bardzo niedobry pomysł. Skalarki też mi się wydawały nieosiągalne przy Apisto, wbrew zdaniu Pani ze sklepu...
Większość sprzedawców myśli o swoim zysku ,co niestety przekłada się na to,że pózniej także większość początkujących akwarystów zniechęcają niepowodzenia z tego powodu i kończy się ich przygoda z akwarystyką. :sad:
adabska napisał/a:
A teraz czytam o twardości, pH i maaaasie innych rzeczy i wszystko zaczyna się z lekka kiełbasić. Coś co wydawało mi się bardzo proste przez całe życie od jakiś 2 tygodni proste nie jest.
Tutaj dowiesz się wszystkiego :grin:
_________________
Jest 160L...
 
     
Czarny87 
Carpe diem

Dołączył: 03 Gru 2009
Posty: 8
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob Sty 26, 2013 12:41 pm   Re: dla początkującego

adabska napisał/a:
Witajcie :)
W Szczecinie generalnie liiiipa jeśli chodzi o ciekawe rybki. Wszędzie same znajome i "typowe" rybki. :(


No teraz się troszkę poprawiło, są ciekawsze formy agasizy czy wspomniane viejita. Na naszym regionalnym forum ARS ma nick arsik, zapytaj czy będzie miał coś ciekawszego? Na hurtowni w Mierzynie zapytaj albo u apisto na Dąbrowskiego.
 
     
Bosmanr

Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 83
Wysłany: Nie Sty 27, 2013 10:45 am   

Heja, ja mam 50x50x100 i mam w tym baniaku A. Baenshi 1+2 oraz z przyczyn macierzynskich musialem odlowic z innego baniaka i doposcic do nich parke A. Gibbiceps. Nie mam problemow z tym polaczeniem w duzym akwarium, rybki nie wchodza sobie w droge. Musisz zagracic korzeniami i liscmi bukowymi akwarium i bedzie lux. Mam tez w nim stadko neonkow diamentowych bo zona chciala ;) . Problem jest tylko gdy Baenschi skladaja ikre- odchowanie mlodych nie wchodzi w rachube. Piekne Baenschi mial na forum mpaw- ja mam od niego i polecam jesli CI sie podobaja te rybcie- bardzo kolorowe i piekne pletwy achhhhhhhhhh ochhhhh ide popatrzec hihi. Pozdrawiam.
 
     
Bosmanr

Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 83
Wysłany: Nie Sty 27, 2013 10:48 am   

Ziemian!!!!, 18 mlodych gibbicepsow zostalo z rozmnozenia Twoich malenstw. Maja juz po ok 10mm i wcinaja mrozonki ;) . Pozdro
 
     
ziemian 


Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 669
Skąd: Krosno
Wysłany: Nie Sty 27, 2013 12:14 pm   

To dobry wynik jak na 1 tarełko :grin:

U mnie Bitaeniaty mają już 2 tygodnie i narazie jest z 10 sztuk- 1 tarło mam nadzieję że tyle zostanie... :wink:
 
     
kixer 
majka

Dołączył: 01 Gru 2011
Posty: 162
Wysłany: Nie Sty 27, 2013 2:49 pm   

ziemian napisał/a:
Skalary odpadają w tym zbiorniku.

masz na myśli litraż?. zbiornik 120 cm x 50 wysokość to jest dobry zbiornik na skalary.
to nie są 40 centymetrowe altumy tylko 15 centymetrowe sklepowe skalarki.
 
 
     
ziemian 


Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 669
Skąd: Krosno
Wysłany: Nie Sty 27, 2013 5:10 pm   

Ja mam trochę inne zdanie na ten temat chodź jak chce spróbować to nikt nie staje na przeszkodzie... :wink:

Rozumiem Maju że miałaś skalary w takiej wielkości baniaku i możesz powiedzieć coś na ten temat ???
 
     
adabska 

Dołączyła: 26 Sty 2013
Posty: 36
Wysłany: Nie Sty 27, 2013 10:51 pm   

No zdecydowanie sklepowe skalarki, ale w kolorach bardziej naturalnych (srebrno szare). Na "dzikie" ryby mam zdecydowanie za mało doświadczenia. A i to czasem nie pomaga...

Ziemian, dlaczego skalary odpadają wg ciebie do akwa takiej wielkości?? i wysokość i długość zbiornika mają ok i uważam, że lepsze warunki niewiele osób stwarza, bo i niewiele osób ma na takie zbiorniki miejsce. Ja swoje 240 l ledwo wciskam do domu...
Ja bym stwierdziła że raczej odpadają u mnie z powodu Apisto które chcę mieć ;) I tak pielęgniczki jako pierwsze zamieszkają w moim akwa, co by reszta rodziny nie miała nic do gadania w tym względzie ;) Reszta obsady pod nie :)

Dzisiaj wpadłam do sklepiku skąd rybki będę brała i się okazało, że Pani akwarystka BIEGIEM robi drugie akwarium dla pielęgniczek, bo samce a. viejita i a. panduro tłuką się zawzięcie. (dno 100x40 lub 30, tak na oko)...A ona zdziwiona. Od razu zaczęła mi odradzać trzymanie tych dwóch gatunków w jednym akwarium ;)
 
     
kixer 
majka

Dołączył: 01 Gru 2011
Posty: 162
Wysłany: Pon Sty 28, 2013 5:02 pm   

szkoda, bo jeszcze 2 miesiące wcześniej miałem skalary jakich szukasz...
A oddałbym Ci je za darmo wiedząc, ze trafią w dobre ręce
klik
 
 
     
adabska 

Dołączyła: 26 Sty 2013
Posty: 36
Wysłany: Pon Sty 28, 2013 5:44 pm   

a duże były?
 
     
ziemian 


Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 669
Skąd: Krosno
Wysłany: Pon Sty 28, 2013 8:15 pm   

Ładne sztuki kixer tych skalarków na prawdę ładne :wink:
 
     
deviles

Dołączył: 26 Paź 2012
Posty: 8
Wysłany: Pon Sty 28, 2013 9:11 pm   

Proponowałbym na początek Kakadu (Apistogramma cacatuoides). Są ładne, łatwe w chowaniu (można w miarę łatwo rozmnożyć) i co najwazniejsze nie wymagają wody o specjalnych parametrach a w Szczecinie kranówka jest twarda.
 
     
adabska 

Dołączyła: 26 Sty 2013
Posty: 36
Wysłany: Pon Sty 28, 2013 9:31 pm   

deviles, mam filtr RO (dziś zamówiłam) a do tego mieszkając na obrzeżach nie posiadam tej samej wody co centrum, bo jestem podpięta pod inną sieć. Wodę mam z Dobrej i jest duuuużo lepsza niż w centrum. Kakadu nie chcę. Po prostu bywają agresywne w stosunku do innych ryb, a ja chcę mieć wielogatunkowe akwarium.

OD ARS-a będę miała pielęgniczki :) Dzięki ziemian!
 
     
ziemian 


Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 669
Skąd: Krosno
Wysłany: Pon Sty 28, 2013 9:43 pm   

adabska napisał/a:

OD ARS-a będę miała pielęgniczki :) Dzięki ziemian!


Jakie ???
 
     
kixer 
majka

Dołączył: 01 Gru 2011
Posty: 162
Wysłany: Pon Sty 28, 2013 9:50 pm   

ziemian napisał/a:
Ładne sztuki kixer tych skalarków na prawdę ładne :wink:

wiem że ładne, nawet twój śmieszny sarkazm nie jest mi w stanie tego odebrać.
ada, miały około 15 cm czyli wynik przeciętnego hodowlanego skalara. ba! standard dzikiego p. scalare to 15 cm.

Cytat:
Żaglowce skalary odławiane w środowisku naturalnym prezentują najczęściej szarosrebrzyste podstawowe zabarwienie ciała, lecz spotyka się też egzemplarze o lekko żółtawym, złotawym lub zielonkawym odcieniu.
Żaglowiec skalar zazwyczaj nie przekracza 15 centymetrów wysokości (pomiar tej wartości dokonuje się od czubka płetwy grzbietowej do czubka płetwy odbytowej), przy czym rzadko przekraczają 10 cm długości (pomiar od czubka otworu gębowego do tylnej linii płetwy ogonowej).
żródło - pkmd.pl
 
 
     
adabska 

Dołączyła: 26 Sty 2013
Posty: 36
Wysłany: Pon Sty 28, 2013 11:26 pm   

easy ;)
 
     
ziemian 


Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 669
Skąd: Krosno
Wysłany: Pon Sty 28, 2013 11:53 pm   

kixer napisał/a:
nawet twój śmieszny sarkazm nie jest mi w stanie tego odebrać.


Spokojnie bo w tym co napisałem nie było nic poza tym że naprawdę mi się podobają także nie doszukuj się drugiego dna... :wink:
 
     
Czarny87 
Carpe diem

Dołączył: 03 Gru 2009
Posty: 8
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Sty 29, 2013 9:58 am   

deviles napisał/a:
nie wymagają wody o specjalnych parametrach a w Szczecinie kranówka jest twarda.


Ja bez RO mam w akwa pH 5,5 i niskie twardości :wink: a mieszkam w centrum wioski z tramwajami :razz:
 
     
adabska 

Dołączyła: 26 Sty 2013
Posty: 36
Wysłany: Czw Sty 31, 2013 9:27 pm   

Ziemian, zdecydowałam się na A.baenschi- a właściwie wybrał synek. pokazałam mu zdjecia a. hongsloi i a. baenschi i spytałam, które bardziej mu się podobają. Wybrał baenschi :wink:
Jak na 4-latka dziecko ma bardzo zdecydowane poglądy a uporu stado osłów i baranów mogłoby pozazdrościć.Pozostaje mi się cieszyć, że w ogóle jakakolwiek moja propozycja spotkała się z akceptacją "jaśnie Pana wielmożnego" :wink:
Ciekawe jak dziecko przeżyje brak skalarków na początku...mam nadzieję, że 30 szt neonów go zaspokoi. :roll:
 
     
ziemian 


Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 669
Skąd: Krosno
Wysłany: Pią Lut 01, 2013 12:02 am   

Z parką skalarów możesz spróbować później jak najbardziej tylko kwestia odpowiednich warunków dla apisto i skalarów... :wink: Teraz dopiero zauważyłem że masz wysoki baniak na 50cm :o
 
     
adabska 

Dołączyła: 26 Sty 2013
Posty: 36
Wysłany: Pią Lut 01, 2013 10:27 am   

Nie ma problemu. Skalarki miały być jak podrosną neony. Ale jak nie będzie to też się nic nie stanie, chyba. ;)
 
     
ziemian 


Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 669
Skąd: Krosno
Wysłany: Pią Lut 01, 2013 1:02 pm   

No skalary mogą być zagrożeniem dla neonów i je po prostu wybić :wink:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 8