Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zacier
Autor Wiadomość
Kwiatek

Wysłany: Śro Wrz 07, 2005 9:04 pm   Zacier

Witam, interesuje mnie na czym robicie zacier do binbrowni (cukier, a może najlepsze są ziemniaki :wink: ). I czy używacie drozdzy spożywczych czy może winiarskich, albo jakiś innych.
Dzieki za wszelkie info :D

Pozdrawiam

szkamil

Wysłany: Śro Wrz 07, 2005 9:19 pm   

A więc ja biorę 1l wody 10g drożdży spożywczych i do tego 2 szklanki cukru.

Kwiatek

Wysłany: Śro Wrz 07, 2005 9:34 pm   

A jakiej pojemności jest binbrownia??? I na ile starczy taka porcja???

Pozdrawiam.

szkamil

Wysłany: Śro Wrz 07, 2005 9:48 pm   

Kwiatek napisał/a:
A jakiej pojemności jest binbrownia??? I na ile starczy taka porcja???

Pozdrawiam.

Bimbrownia składa się z dwóch 1,5l butelek
Nie pamiętam kiedy zrobiłem zacier ale już na pewno będzie ze 3 tyg. i jeszcze chodzi.

Pozdrawiam Kamil

Kwiatek

Wysłany: Śro Wrz 07, 2005 10:19 pm   

Szkamil czy jedna butelka to binbrownia, a druga to naczynie bezpieczeństwa, czy może w obu butelkach odbywa się fermentacja???

Pozdrawiam.

szkamil

Wysłany: Śro Wrz 07, 2005 10:26 pm   

Otuż w jednej butelce jest zacier a w drugiej woda ja daje około 0,5l do tej drugiej butelki.
Wydaje mi się że ta druga butelka jest po to wlasnie jegdyby zacier miał sie wydostac z tej 1 buteli to wpłynie do 2 butelki a nie do akwa.
A wiesz wogule jak to ma byc podłończone??
a może wysłać ci schemat??

szkamil

Wysłany: Śro Wrz 07, 2005 10:41 pm   

:)

[Szkamil - Twój rysunek przekonwertowałem do formatu gif niczego nie zmnieniając i rozmiar pliku zmniejszył się z z 632kB do 8kB. Pozwoliłem sobie też wrzucić go na serwer apisto. Do prostej obróbki obrazków (konwersja formatów, kadrowanie, skalowanie) można używać darmowego IrfanView. GAN]

magmaro

Wysłany: Śro Wrz 07, 2005 11:33 pm   

Bondziorenko.
Kamil mam pytanko, jakie duze masz akwa i jak wyglada dokladnie Twoj dyfuzor ze strzykawki. Mozesz to dokladniej opisac albo zamiescic jakas fote?

Pozdrawiam, Marek.

szkamil

Wysłany: Czw Wrz 08, 2005 7:14 am   

magmaro napisał/a:
Bondziorenko.
Kamil mam pytanko, jakie duze masz akwa i jak wyglada dokladnie Twoj dyfuzor ze strzykawki. Mozesz to dokladniej opisac albo zamiescic jakas fote?

Pozdrawiam, Marek.

Akwa mam 100l

szkamil

Wysłany: Czw Wrz 08, 2005 7:32 am   

Również dyfuzor można zrobić ze strzykawki i z drewna lipy.
A wiec tak idziemy sobie pod lipę i szukamy na ziemi suche gałęzie lipy takie żeby po okorowaniu zmieściły się do strzykawki. Później wsadzamy tak jak na rysunku.

Pozdrawiam Kamil

magmaro

Wysłany: Czw Wrz 08, 2005 1:42 pm   

Myslalem wlasnie o tym drugim polozeniu strzykawki. A zamiast drewienka dac ponczoche. Czy to dobry pomysl. Nie mam binbrowni, wiec pytam czy to bylby dobry pomysl. Powiedz mi tez co w nocy. Rozumiem ze masz ten model bez drewienka, tak? Czy w nocy nie za duzo bedzie tego CO2? Rozumiem ze juz w samym dzwonie ze strzykwy troche bedzie CO2. Jak bimbrownia bedzie caly czas chodzic to ten nadmiar ze strzkawki ucieknie, ale co z jej zawartoscia? Czy w nocy rybki nie beda troche przyduszone?

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Czw Wrz 08, 2005 2:12 pm   

Nie będą.

GAN

matijasz 

Wysłany: Czw Wrz 08, 2005 2:47 pm   

gan napisał/a:
Nie będą.

GAN

Jeśli ktoś da normalny zacier :] Polacy lubią kombinować i zeby np. roślinki lepiej rośly to dadzą np. dwa razy więcej drożdzy :]

Dyfuzor ze strzykawki idrewna lipy nie polecam do bimbrowni. Poprotu trzeba większego ciśnienia aby efektywnie rozpuszczało co2, no i bimbrownia wtedy znacznei krócej chodzi. Też nie polecam do małych akwariów, bo niebezpieczne mogą być skoki ph.

szkamil

Wysłany: Czw Wrz 08, 2005 3:44 pm   

Na noc nie "wyłańczam" bimbra i jeszcze ani jedna rybka niezdechła.

Kwiatek

Wysłany: Czw Wrz 08, 2005 3:53 pm   

Kamil bardzo ładny rysunek :P , druga butelka robi za płuczke i naczynie bezpieczeństwa (przynajmnniej tak wnioskuje ze schematu :idea: ).
Dzienki za info, to chciałem wiedzieć.

Pozdrawiam.

szkamil

Wysłany: Czw Wrz 08, 2005 4:32 pm   

Kwiatek napisał/a:
Kamil bardzo ładny rysunek :P

Dzięki :)
Kwiatek napisał/a:
Dzienki za info, to chciałem wiedzieć.

Nie ma za co :wink:

matijasz 

Wysłany: Czw Wrz 08, 2005 7:30 pm   

szkamil napisał/a:
Na noc nie "wyłańczam" bimbra i jeszcze ani jedna rybka niezdechła.

Ja też miałem bimbrownie przez 1,5 miesiąca. Też mi żadna ryba nie zdechła, a bimbrownia chodzila przez całą noc. Poza tym nie wyobrażam sobie wyłączania bimbrowni na noc :)

magmaro

Wysłany: Czw Wrz 08, 2005 7:51 pm   

Dobra, dzieki za informacje, czyli jak bede mial taki dzwonek ze strzykawki to CO2 bedzie sie rozpuszczac i bedzie wszystko ladnie. A ze nie rozpuszcza sie za szybko nie bede sie musial martwic, ze bedzie go za duzo w nocy. No to spox.

Pozdrawiam, Marek.

szkamil

Wysłany: Czw Wrz 08, 2005 8:15 pm   

magmaro napisał/a:
Dobra, dzieki za informacje, czyli jak bede mial taki dzwonek ze strzykawki to CO2 bedzie sie rozpuszczac i bedzie wszystko ladnie. A ze nie rozpuszcza sie za szybko nie bede sie musial martwic, ze bedzie go za duzo w nocy. No to spox.

Pozdrawiam, Marek.

Ja bym ci radził najpierw na jedna noc zostawić i później zobaczyć rano czy rybki dobrze się czują czyli czy normalnie pływają bo jeżeli jest za dużo Co2 to ryby cały czas siedzą w górnej części akwa i próbują oddychać tlenem atmosferycznym. Jeżeli będzie tak po jednej nocy to powinieneś zamienić strzykawkę na mniejszą.

Pozdrawiam Kamil

magmaro

Wysłany: Pią Wrz 09, 2005 12:02 am   

szkamil napisał/a:
Ja bym ci radził najpierw na jedna noc zostawić i później zobaczyć rano czy rybki dobrze się czują czyli czy normalnie pływają bo jeżeli jest za dużo Co2 to ryby cały czas siedzą w górnej części akwa i próbują oddychać tlenem atmosferycznym. Jeżeli będzie tak po jednej nocy to powinieneś zamienić strzykawkę na mniejszą.

Mysle ze nie bede musial tak robic, tzn zmniejszac strzykawke na mniejsza jezeli zastosuje taki zacier jak Twoj, gdyz mam akwa 160l. Dzieki za pomoc

Pozdrawiam, Marek

markus74 

Wysłany: Pią Wrz 09, 2005 7:01 am   

Chciałem jeszcze dorzucić w temacie bimbrowni, że moim zdaniem największym problemem w tego typu domowych urządzeniach jest odpowiednie uszczelnienie. Ja uszczelniałem silikonem akwarystycznym, ale nie zdawało to jakoś egzaminu (często się rozszczelniało), później próbowałem zalewać miejsca połączeń wężyka z nakrętką butaprenem, niestety z podobnym skutkiem co poprzednio, czytałem gdzieś, że najlepiej sie do tego celu nadaje klej termotopliwy, taki co się nagrzewa i rozprowadza specjalnym pistoletem. Może inni mają jeszcze lepsze pomysły i doświadczenia ?

Boleslaw Gawel 

Wysłany: Pią Wrz 09, 2005 7:42 am   

Ja nie mam doświadczeń z przyklejaniem strzykawki, ale niedawno wykonywałem połączenia zbiorników na RO. Używałem rurek pcv i kleju do nich, kupionego w Castoramie. Może tym?

PS. Instalacja okazała się szczelna. Syn, który jest chemikiem (dobrze zapowiadającym się ;-) ) próbował mi wyjaśnić, na jakiej zasadzie działa ten klej. Nazw związków oczywiście nie zapamiętałem, ale zrozumiałem tyle, że ten klej wchodzi w reakcje z substancją, zktórej wykonane są rurki.Wygląda na to, że tworzy się spoina nie do rozklejenia. No i nieszkodliwa dla rybek, bo przecież tych rur używa się do wdy pitnej.

Pozodro

Bolek

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Pią Wrz 09, 2005 8:54 am   

Dobrze zapowiadający się chemik ma rację co do rur z PCV. Niestety w przypadku strzykawek i wężyków sparawa jest nieco bardziej skomplikowana - one są zrobione z polipropylenu lub polietylenu - niestety nie znaleziono do tej pory substancji, która by je rozpuszczała lub przynajmniej dobrze zwilżała. W grę wchodzą więc w domowych warunkach tylko połączenia "na wcisk".

GAN

magmaro

Wysłany: Pią Wrz 09, 2005 10:49 am   

Witam.
Planuje zrobić w miarę mniejsze dziurki w zakrętkach od flaszek. Dodatkowo odtłuszczę miejsca połączeń denaturatem i uszczelnie silikonem akwarystycznym. Tutaj mam jednak pytanie co do szczelności zakrętki samej w sobie. Czy by przy zakręcaniu jakos nie uszczelniać. A co do topienia się przy klejeniu to pamiętam jak kiedyś dostałem model radzieckiego odrzutowca (chyba) Suhoj Su czy jakoś podobnie. Do klejenia używalem dołączonego kleju. Nie wiem z czego był plastik tego modelu ani jaki to był dokladnie klej, ale przy ogonie dałem go nieco za dużo no i zobaczylem jak ogon się zgina. Klej "topił" (rozmiękczał) plastik.

Pozdrawiam, Marek.

P.S
To lepiej zrobić sobie tą strzykawkę jako taki dzwon czy pończochą zabezpieczyć szeroki koniec? Rozumiecie o co mi chodzi, prawda?

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Pią Wrz 09, 2005 11:18 am   

Modele robione są z polistyrenu - to zupełnie inna bajka.

Jak miałem bimbrownię, to niestety miałem też problem za szczelnośćią korka.

GAN

Odpowiedz do tematu