Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakwit wody
Autor Wiadomość
matijasz 

Wysłany: Nie Paź 23, 2005 6:11 pm   Zakwit wody

Miesiąc już w mojej 100-ce występuje zakwit wody. Zaciemniałem akwarium, wymieniłem filtr na wydajniejszy ( większe złoże biologiczne) i wszystko na nic. Rośliny mi gniją, a z założenia miało być to akwa roślinne. Trochę danych o baniaku: 3x 18 wat, filtracja: Fluval 204 z ceramiką w środku, woda 100% RO: ph: 6,8 , tww: 5 , two 6. Robie większe podmiany wody czyli 35% co tydzień, ale może to jeszcze za mało ? Pomóżcie.

mati 

Wysłany: Nie Paź 23, 2005 6:33 pm   

Może rośliny gniją, bo brakuje im CO2?

54 l: 2x pielęgniczka żółta, 7x neon czerwony, 1x neon innesa, 2x otosek

matijasz 

Wysłany: Nie Paź 23, 2005 7:14 pm   

Zapomniałem dodać, że podaje Co2 pprzez butle wysokociśnieniową i mam stęzenie około 20 ppm, a rośliny gniją raczej z małego dostępu światła. Czy przez to, że rosliny gniją zwrastają azotany i ciężko zwalczć ten zakwit ?

Radek Korona 

Wysłany: Nie Paź 23, 2005 8:42 pm   

Jaki typ zakwitu, zielony czy bialawa woda? Jak nawozisz. I jak zakwit jest intensywny?

--
Pozdrawiam
Radek Korona

matijasz 

Wysłany: Pon Paź 24, 2005 1:45 pm   

Zielona woda. Widoczność do 15cm. Nawoziłem PGC i Pg Macro, ale dostałem przed chwilą całą linię PG Pro, więc od jutra zaczne nawozić w.w nawozami. W jakich dawkach zacząć nawozić ?

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Pon Paź 24, 2005 3:46 pm   

Stawiam na to, że przegiąłeś z nawożeniem - rośliny nie są w stanie pobrać tego, co lejesz do wody i pojawiły się masowo glony. Podmień wodę - tak z 30 % i nie nawoź! Z nowym PG zaczekaj aż zginie zakwit.

GAN

matijasz 

Wysłany: Pon Paź 24, 2005 7:43 pm   

Nie wiem czy przegiąłem z nawożeniem, ale przez 2 tygodnie podmieniam 35% czystej RO i nie nawożę w ogóle i zakwit jak jest tak był. Zachciało mi się zmian tzn. Przesadziłem heterantherę, a że miała bardzo rozbudowany system krozeniowy to troche wzruszyłem dno i raczej po tym zakwit się pojawił. 50% roślin musze wywalić, bo gniją z małego dostępu światła :/

Radek Korona 

Wysłany: Wto Paź 25, 2005 6:47 pm   

Jesli teraz przesiadasz sie na PGP to zrob tak. Dwa razy w tygodniu podmiana 50%. Zaczynaj od dawki 30%, nie przesadzaj z zelazem. Powoli zwiekszaj dawke. Np po dwoch tygodniach 50% po nastepnych dwoch 75%, itd. W swoim akwarium nawet nie daje pelnej dawki bo nie widze takiej potrzeby. I tak rosliny szaleja.
Wiele osob narzeka na ten nawoz, ale moim zdaniem dzieje sie tak dlatego, ze podmieniaja za malo wody. Ja podmieniam tygodniowo jakies 80l i jest wszystko OK. Nie zapomnij o odpowiednim nawozeniu CO2.
Usuwaj jak najwiecej gnijacych szczatkow.

--
Pozdrawiam
Radek Korona

matijasz 

Wysłany: Pon Paź 31, 2005 1:59 pm   

Zrobiłem jak radziłeś Radek. Po podmianie miałem jakąś cząstkę nadziei, bo woda się "poprawiła", ale po 3 dniach stan wrócił do poprzedniego. Czy uzbroić sie w cierpliwość i podmieniać 2 razy w tygodniu ?

Radek Korona 

Wysłany: Pon Paź 31, 2005 2:06 pm   

Zdecydowanie dwa razy w tygodniu! Ja przez jakies 3 tygodnie tak robilem - 100l dwa razy w tygodniu i efekty naprawde byly.
Jednak takie dzialanie bylo potrzebne tylko na poczatku. Teraz wystarczy, ze podmieniam raz na tydzien 80l i wszystko jest ok.

--
Pozdrawiam
Radek Korona

matijasz 

Wysłany: Pią Lis 18, 2005 3:07 pm   

Może jestem niecierpliwy, ale zakwit naprawde powraca. Po podmianie 50% wody ciesze się w miarę przejrzystą wodą, a po 1-2 dniach zakwit wraca do stanu poprzedniego. Ręce już mi opadają, bo kupiłem ro, butle wysokociśnieniową i całą linię nawozu PG. Chciałem mieć ładne akwa roślinne i dobrze wegetujące rośliny, a mam gnijące rośliny i ledwo widze ryby :/

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Pią Lis 18, 2005 3:35 pm   

Mati - rozumiem Twoje zniecierpliwienie, ale tak się czasem zdarza jak się kilka rzeczy zmieni jednocześnie. Ja zaprzestałbym na jakiś czas nawożenia i podmieniał 2x w tygodniu po 30-40% wody.Nie zniechęcaj się - będzie lepiej.Trzymam kciuki.

GAN

matijasz 

Wysłany: Pią Lis 18, 2005 5:00 pm   

Dzięki, ale wiesz jak zakwit utrzymuje się przez około 2 miesiące to łatwo spanikować :/ Może podmieniać 3x w tygodniu po 40% ?

Radek Korona 

Wysłany: Pią Lis 18, 2005 6:04 pm   

Cierpliwosci. Ja walczylem 1,5 roku z glonami, ale wkoncu sobie poradzilem :) . Rozumiem, ze mozna sie zniechecic, ale nie zawsze wszystko musi isc jak po masle.

--
Pozdrawiam
Radek Korona

Gość

Wysłany: Czw Lis 24, 2005 12:37 am   re: zakwit

miałem ten sam problem, lałem wodę z RO, dawałem nawozy, podmieniałem codziennie, wszystko bez większego efektu. Naprężyłem muskuły, wypiąłem pierś, wciągnąłem powietrze, a nawet pierdnąłem. I nic. Zakwit był jak dawniej. Miesiące mijały.
A później pożyczyłem od kumpla lampę UVC i nagle znikło, koniec, klar.

pozdrawiam

wojtjust

matijasz 

Wysłany: Pią Lis 25, 2005 3:39 pm   

Odpukać, ale problem z zakwitem w 75% zniknął. Widocznośc polepszyła się znacznie i utrzymuje się na tym samym poziomie. Teraz pytanie jak nawozić i podmieniać wode aby nie zepsuć ?

Radek Korona 

Wysłany: Pią Lis 25, 2005 4:24 pm   

A teraz nie nawozisz wogule? Ja zaczynalbym od malej dawki i stopniowo zwiekszal.

--
Pozdrawiam
Radek Korona

GP 
reaktywacja w toku

Wysłany: Pią Lis 25, 2005 4:43 pm   

Radek Korona napisał/a:
A teraz nie nawozisz wogule?

Radku, co to za stwory te "wogule"? czym i po co się je nawozi? :twisted:

moje akwarium

Boleslaw Gawel 

Wysłany: Pią Lis 25, 2005 5:21 pm   

Mati,

ja zaobserwowałem u siebie (mam jedno akwa z roślinkami), że jak nie podmieniam wody starannie, pojawiają się glony. Przez staranną podmianę rozumiem nie tylko wymianę części wody, ale przy okazji usunięcie jak największej ilości... tego no...syfu.

Pozdro

Bolek

matijasz 

Wysłany: Pią Lis 25, 2005 6:30 pm   

Nie nawoże, ponieważ po podmianach, do których wlewałem nawozy zakwt powracał, a zrobiłem raz podmiane bez nawozów i poskutkowało. Teraz będę próbował powoli dobierać dawki odpowiednie do mojego akwarium. Niestety przez ten zakwit połowa roślin mi zgniła :/ Będę musiał uzupełnić masę roślinną.
Boleslaw Gawel napisał/a:
ja zaobserwowałem u siebie (mam jedno akwa z roślinkami), że jak nie podmieniam wody starannie, pojawiają się glony. Przez staranną podmianę rozumiem nie tylko wymianę części wody, ale przy okazji usunięcie jak największej ilości... tego no...syfu.

Tak też robie ;)

Kwiatek

Wysłany: Pią Lis 25, 2005 8:21 pm   

Matijasz czy używasz podłoża mineralnego do roślin??? Jeśli tak to jakiego???

Pozdrawiam.

matijasz 

Wysłany: Pią Lis 25, 2005 10:43 pm   

Nie używam. Podłoże stanowi żwir o małej granulacji.

Radek Korona 

Wysłany: Sob Lis 26, 2005 11:35 am   

Grzegorz Prusinowski napisał/a:
Radku, co to za stwory te "wogule"? czym i po co się je nawozi? :twisted:

Bardzo grozne i ciezkie do wytepienia. Lenistwo ;) . Przyzwyczailem sie do pisania bez polskich liter i tak mi zostalo.

Matijasz: Ja zaczalbym od niewielkich dawek co tydzien, 1/4 tego co zalecane. Do tego spore podmiany.

--
Pozdrawiam
Radek Korona

matijasz 

Wysłany: Sob Lis 26, 2005 12:05 pm   

Zmniejszyć do 40% podmiane wody ? Po wczorajszej podmianie problem z zakwitem ziknął całkowicie tylko żeby nie nawrócił :twisted:

Radek Korona 

Wysłany: Nie Lis 27, 2005 4:28 pm   

A teraz jak podmieniasz. Na poczatku radze 50%, ale pozniej niewiele mniej. Duze podmiany w akwarium roslinnym to podstawa.

--
Pozdrawiam
Radek Korona

Odpowiedz do tematu