Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
rogatek sztywny(Ceratophyllum demersum) kilka pytań
Autor Wiadomość
medi 

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 4:48 pm   rogatek sztywny(Ceratophyllum demersum) kilka pytań

Podobno rogatek sztywny wydziela substancje trujące dla glonów. Czy wydziela też substancje trujące dla innych roślin w akwarium? Czy ta roślinka szybko rośnie?

Gość

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 5:11 pm   

Witam.Ja mam u siebie rogatka.Mam jeszcze anubiasa,zwartkę,kryptokorynę,swego czasu wgłębkę wodną.Rośnie to razem i jest o.k. oprócz przejściowych kłopotów z glonami(chyba za mało rogatka :) ).U mnie nie rośnie za szybko,ale w akwarium mojego taty utworzył w dość krótkim czasie prawdziwą dżunglę :mrgreen:

matijasz 

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 9:41 pm   

Substancje trujące dla glonów ? :P On zatrzymuje niekiedy rozrost glonów przez szybki wzrost, który wyciąga azotany, ale takich substacji żadna roślina chyba nie ma.

Remwar 

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 10:20 pm   

Hm a ja czytałem na forum, że kryptokoryny wydzielają do wody substancje, które przeszkadzają innym roślinom. Inne rośliny także wydzielają podobne substancje w ramach konkurencji, ale kryptokoryny podobno są złośliwsze :wink: Proszę botanika o rozwinięcie tematu 8)

Chris_ek 

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 11:03 pm   

Moim zdaniem pogląd o wydzielaniu czegos przez kryptokoryny należałoby miedzy bajki włożyć, choć muszę przyznać, że nieraz się z nim spotkałem. Trzymałem różne gatunki kryptokoryn w różnych zbiornikach i z różnymi roślinami i jakoś nie zauważyłem ich wpływu na resztę zielska. Owszem czasem wygrywaja z innymi roślinami, ale raczej z powodu niewielkich wymagań i dużej ekspansywności niż jakiejś ukrytej broni.

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 11:06 pm   

Zjawisko to nazywa się allelopatią - może być dodatnia lub ujemna. O dodatniej mówimy, gdy roślina wydziela do atmosery lub gleby (lub wody) substancje pozytywnie wpływające na wzrost innych roślin, o ujemnej - gdy wpływa negatywnie.

Więcej w wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Allelopatia

GAN

Tomek B. 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 12:22 pm   Re: rogatek sztywny(Ceratophyllum demersum) kilka pytań

medi napisał/a:
Podobno rogatek sztywny wydziela substancje trujące dla glonów. Czy wydziela też substancje trujące dla innych roślin w akwarium? Czy ta roślinka szybko rośnie?

Owszem, tak podaje np. Tropica. W odpowiednich warunkach (światło, nawozy - zwłaszcza makroelementy takie jak azot i fosfor) rośnie bardzo szybko.

Miecho 
mgr inż.

Wysłany: Pią Lut 03, 2006 7:37 pm   

Witam

W moim starym 112l 4x18W specjalistyczne rogastek bez CO2 tylko na nawozach AquaArt potrafił miec 10cm przyrosty na 2-3dni

Dodam jeszcze ża szyby częściej czyściłem od zewnątrz niż skrobałem w środku, rekordem było nie skrobanie przez 6tyg :twisted: a glony na szkle były widoczne tylko gdy sie patrzyło od boku akwa :) :):)

arti94 

Wysłany: Sob Lut 04, 2006 1:19 pm   

Cześć,co do akwarium mojego taty to dwa razy dolałem tropikalowski w płynie,poza tym nic,CO2 jest podawane,światło 2x18W a rogatek musi być stale temperowany,u siebie przesadziłem go ostatnio w inne miejsce,o najniższym poziomie podłoża dość blisko filtra i osadzające się drobinki zanieczyszczeń spowodowały,że od dołu marnieje.Mam jednak pewien problem,borykałem się z nieznanym mi glonem,jest to coś jakby mech jawajski tylko o wiele cieńszy.Doczepia się do roślin,zwłaszcza tych o twardszych liściach,do szyb,grzałki itp.Od kiedy wprowadziłem rogatka sytuacja uległa dużej poprawie ale jeszcze teraz natrafiam na miejsca inwzji tego czegoś.Do rogatka też się czasem "przylepił".Przypomina mi to coś co niegdyś widywałem w stawach i rzekach,kiedy na początku utworzył zieloną zasłonę wyglądało to całkiem efektownie ale wkrótce stał się problematyczny.Pozdrawiam Artur :mrgreen:

Odpowiedz do tematu