Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
pH - coś nie tak.
Autor Wiadomość
iNs88

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 1:41 pm   pH - coś nie tak.

Witam. 2 dni temu sprawdzalem ph w swoich czarnych wodach... wyniosło 6,4. Dzisiaj rano sprawdzilem ponownie i malo nie dostalem zawalu, pH - 8<. Co podnosi tak strasznie pH w moim akwa? W akwa są: szyszki olchy, torf włóknisty, korzoenie, liście dębu i piasek (nie wiem dokładnie jaki)

charon 

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 1:57 pm   Re: pH - coś nie tak.

iNs88 napisał/a:
Witam. 2 dni temu sprawdzalem ph w swoich czarnych wodach... wyniosło 6,4. Dzisiaj rano sprawdzilem ponownie i malo nie dostalem zawalu, pH - 8<. Co podnosi tak strasznie pH w moim akwa? W akwa są: szyszki olchy, torf włóknisty, korzoenie, liście dębu i piasek (nie wiem dokładnie jaki)

Z tego co wymieniłeś, to jedynie piasek może wpływać na parametry wody... :? Proponuję zrobić eksperyment... Nabierz go trochę do jakiegoś pojemnika z wcześniej zakwaszoną woda i wsyp go tam.... Po pewnym czasie sprawdź PH... Jak wzrośnie, to problem masz rozwiązany... Jak nie, to będziesz musiał opisać dokładniej co tam jeszcze masz :wink:

[ Dodano: Pon Sty 16, 2006 1:59 pm ]
PS. A może to wina testu.... Jakiej firmy jest :?:

Jakub w--- 

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 2:07 pm   

Zakwaszałaś wode jakimiś preparatami albo czymś podobnym :?:

markus74 

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 2:18 pm   

Wystarczy zrobić próbę i polać piasek octem i obserwować czy się nie zacznie pienić.

charon 

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 2:18 pm   

Jakub w--- napisał/a:

Nie sądzę, aby była to wina preparatu do zakwaszania wody... :? Ja stosuje Aquacid juz od ponad roku i takich sytuacji nie miałem... :)

iNs88

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 2:47 pm   

Zadnej chemii nie stosuje. A co do octu, to chyba wlasnie tak zrobie. Dzieki za odp. i sdam znac co bylo nie tak.

charon 

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 3:03 pm   

markus74 napisał/a:
Wystarczy zrobić próbę i polać piasek octem i obserwować czy się nie zacznie pienić.

Czy ta próba zdaje egzamin np. w kontakcie z wapniem :?: Powiem szczerze, że nigdy jej nie stosowałem, lecz z tego co pamiętam to miała ona na celu sprawdzenie, czy w danych elementach wystroju akwa nie znajdują się szkodliwe dla np. rybek związki chemiczne... A czy wapń jest takim właśnie związkiem :?: Czy ocet w kontakcie z nim da właśnie taki efekt wizualny :?: Pytam z czystej ciekawości :D

iNs88

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 3:06 pm   

Z octem nie wyszło, tzn. piasek sie nie pienił.

Do szklanki z wodą o ph 6,6 wwsyalem troche piachu, zobacze jak sie ph zachowa.

janusz 

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 3:57 pm   

charon napisał/a:
Jakub w--- napisał/a:

Nie sądzę, aby była to wina preparatu do zakwaszania wody... :? Ja stosuje Aquacid juz od ponad roku i takich sytuacji nie miałem... :)

Ja też tak jak i Charon stosuje Aquacid i parametry wody sa naprawde stabilne --- ale napisze z wlasnego doświadczenia iż przedtem miałem zwykly żwirek i wszystko na to wskazuje że to on był sprawcą wachań ph w akwa. Teraz mam kwarcowy i wszystko jest ok. no może poza jednym ale to ująłem w innym temacie.

Chris_ek 

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 5:43 pm   

charon napisał/a:
Powiem szczerze, że nigdy jej nie stosowałem, lecz z tego co pamiętam to miała ona na celu sprawdzenie, czy w danych elementach wystroju akwa nie znajdują się szkodliwe dla np. rybek związki chemiczne... A czy wapń jest takim właśnie związkiem Czy ocet w kontakcie z nim da właśnie taki efekt wizualny Pytam z czystej ciekawości

Test ten stosuje się chyba tylko do określenia czy w danym materiale znajdują się związki wapnia (chyba chodzi głównie o węglan wapnia). Nie słyszałem aby w ten sposób dało się sprawdzić zawartość innych związków. Jeżeli po polaniu danego materiału kwasem (a ocet jest kwasem, może słabym ale za to ogólnie dostępnym) pojawi się bąbelkowanie to znak, że zawarte są tam związki wapnia. Ot i cały efekt wizualny :wink:

monetka 

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 6:17 pm   Re: pH - coś nie tak.

Cytat:
Co podnosi tak strasznie pH w moim akwa? ...

Ph jest zalezne od KH i CO2, jezeli wzroslo, to musial spasc poziom CO2, albo wzroslo KH.
Jest jeszcze jedna mozliwosc, test pokazuje zla wartosc (moze tak sie dziac przy stosowaniu szyszek, torfu, lisci, ...itp)

charon 

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 7:08 pm   

Chris_ek napisał/a:
Test ten stosuje się chyba tylko do określenia czy w danym materiale znajdują się związki wapnia (chyba chodzi głównie o węglan wapnia). Nie słyszałem aby w ten sposób dało się sprawdzić zawartość innych związków. Jeżeli po polaniu danego materiału kwasem (a ocet jest kwasem, może słabym ale za to ogólnie dostępnym) pojawi się bąbelkowanie to znak, że zawarte są tam związki wapnia. Ot i cały efekt wizualny :wink:

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :)

iNs88

Wysłany: Pon Sty 16, 2006 7:56 pm   

Woda z piaskiem stoi juz w szklance od kilku godzin i chyba zaczyna sie cos dziać. Albo jestem juz zmeczony, albo ph wzroslo o ponad 0,5 stopnia. Dla pewnosi poczekam do jutra.

Cytat:
Ph jest zalezne od KH i CO2, jezeli wzroslo, to musial spasc poziom CO2, albo wzroslo KH.

No właśnie "to coś" jest też odpowiedzialne za wysoki poziom kH... podczas zmiekczania wody uzyskuje wartosc gh i kh równą 0. Po zmieszaniu tej wody z kranówa w stosunku 6 : 1 otrzymuje wode o wartościach gH - 2, kH - 8, dziwne ale prawdzicie. A Co2 podaje w innym baniaku w ktorym ph i kh zachowują sie identycznie, i nic to nie zmienia, dalej jest tak samo, nawet ph nie schodzi o 0,2 stopnia ;].

Cytat:
Jest jeszcze jedna mozliwosc, test pokazuje zla wartosc (moze tak sie dziac przy stosowaniu szyszek, torfu, lisci, ...itp)

Odpada z tego samego powodu co wyżej.

Poczekamy do jutro i zobaczymy, dzieki wszystkim za odp.

iNs88

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 11:42 am   

No i wychodzi na to, że to jednak piasek ;/. Rano woda miała ph = 7,6

charon 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 12:14 pm   

iNs88 napisał/a:
No i wychodzi na to, że to jednak piasek ;/. Rano woda miała ph = 7,6

A więc miałem rację :) Ciekawi mnie jednak fakt, iż test octowy nic nie wykazał, a jak widać powinien... :?

Radek Korona 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 2:55 pm   

NIekoniecznie!!! Jesli woda wlewana do szklanki była nasycona CO2, to ono się ulotniło i odczyn wzrósł. Zrób to samo doświadczenie, ale nie wsypując piasku i pózniej zbadaj odczyn wody. Jestem ciekaw wyniku.

charon 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 3:06 pm   

Radek Korona napisał/a:
Jesli woda wlewana do szklanki była nasycona CO2

iNs88 napisał, że nie podaje w tym zbiorniku CO2, więc raczej woda nie była nim nasycona na tyle, aby w szklance nastąpił jego nagły spadek :?

Radek Korona 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 3:10 pm   

Miomo wszystko radzę sprawdzić. Może GAN się wypowie, on się trochę lepiej orientuje w sprawach chemii. Poza tym CO2 w akwarium jest nie tylko gdy je dozujemy. Przecież ryby, rozkładające się szczątki organiczne także wytwarzają CO2.

charon 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 3:25 pm   

Radek Korona napisał/a:
Miomo wszystko radzę sprawdzić. Może GAN się wypowie, on się trochę lepiej orientuje w sprawach chemii. Poza tym CO2 w akwarium jest nie tylko gdy je dozujemy. Przecież ryby, rozkładające się szczątki organiczne także wytwarzają CO2.

Owszem, ale warto przypomnieć, że w akwa sytuacja wygląda identycznie... :? Jeżeli CO2 nie było podawane z zewnątrz to na 100% ustabilizowało się na pewnym poziomie... Tak jak pisałeś rybki, odchody itp. dostarczają CO2 naturalnie, lecz w akwa (nie było tego w szklance) znajdują się pewnie rośliny, które to właśnie CO2 wchłaniają... :!: Poza tym sprawność tego systemu dostarczania CO2 do akwa jest troszkę marna, tak więc nie sądzę aby z tej strony nastąpił jego znaczący skok… :? I tak oto cykl się zamyka... Sytuacja ciekawa... :? Co do GAN-a to również oczekuję na jego zdanie w tej kwestii :)

Radek Korona 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 3:30 pm   

Dla mnie sytuacja wcale nie jest nowa, bo wielu ludzi się dziwi temu (i było już o tym nie raz na forach), że jak po zrobionym teście ph pozostawią fiolke to kolor (czyli odczyn) się zmienia.

charon 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 3:46 pm   

Radek Korona napisał/a:
Dla mnie sytuacja wcale nie jest nowa, bo wielu ludzi się dziwi temu (i było już o tym nie raz na forach), że jak po zrobionym teście ph pozostawią fiolke to kolor (czyli odczyn) się zmienia.

Owszem, ale fiolka z 5 ml wody akwariowej to nie to samo, co szklanka 250 ml, czy też dajmy 45l zbiornik... W takich przypadkach - z dnia na dzień bez nagłej przerwy dozowania CO2 (oczywiście jeżeli odrzucamy kwestię piasku, o którym jest mowa, lub też innych zatwardzaczy wody, których jak twierdzi autor w akwa nie ma) PH nie skacze o prawie dwa stopnie :!:

Radek Korona 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 3:54 pm   

Oki, masz rację, mi chodziło tylko o to, że jeśli pH w szklance z piaskiem się podniosło to nie należy na niego zwalać winy, tym bardziej, że próba z kwasem nic nie wykazała.

charon 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 4:00 pm   

Radek Korona napisał/a:
Oki, masz rację, mi chodziło tylko o to, że jeśli pH w szklance z piaskiem się podniosło to nie należy na niego zwalać winy, tym bardziej, że próba z kwasem nic nie wykazała.

Owszem i tutaj również i ja muszę przyznać Ci rację, lecz akurat w tym przypadku bardziej do całego scenariusza pasuje mi ten piasek, a nie zależność z CO2 :wink:

Radek Korona 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 4:02 pm   

Mi nie chodziło o to, że winą za wysokie pH w akwarium jest CO2, tylko, że jego ulatnianie się najprawdopodobniej wypaczyło wyniki "eksperymentu". Może poprostu nie zrozumieliśmy się :) .

charon 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 4:14 pm   

Radek Korona napisał/a:
Mi nie chodziło o to, że winą za wysokie pH w akwarium jest CO2, tylko, że jego ulatnianie się najprawdopodobniej wypaczyło wyniki "eksperymentu". Może poprostu nie zrozumieliśmy się .

Jak najbardziej zrozumieliśmy się :D Oto cytat -
charon napisał/a:
a nie zależność z CO2
- chodziło mi o wpływ CO2 i reakcji z nim związanych, na wynik testu - a jeżeli chodzi o "eksperymet" ze szklanką, bo chyba to miałeś na myśli, to potwierdził on wynik testu wody w akwarium :wink:

Odpowiedz do tematu