Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
oświetlenie akwarium
Autor Wiadomość
medi 

Wysłany: Czw Sty 26, 2006 2:08 pm   

Jakie roślinki będą szybko rosły w oswietleniu 2x18w??? ( akwa o wymiarach szer:30cm dłu:75cm wys:40cm) :D

GP 
reaktywacja w toku

Wysłany: Czw Sty 26, 2006 5:49 pm   

poszukaj tu i tu

minimalny nakład pracy własnej mile widziany.

moje akwarium

David 
Knight

Wysłany: Sob Sty 28, 2006 4:55 pm   

W jaki sposób macie zamontowane żarówki energoosczędne? Najbardziej interesowałby mnie montaż takiej zarówki w standardowej pokrywie z świetlówką 18W. Ma ktoś może jakieś artykuły DIY na ten temat (w sumie to wiem jak to zrobić ale chciałbym to zrobić bezpiecznie :twisted: )

Pozdrawiam

GP 
reaktywacja w toku

Wysłany: Pon Sty 30, 2006 3:15 pm   

chyba lepiej jakąś cienką świetlówkę (T5?) wmontować. mi oprawka od świetlówki energooszczędnej nadtopiła pokrywę. no i do lustra wody blisko - a to ryzykowne.

moje akwarium

Adam
Adam

Wysłany: Sob Lut 11, 2006 3:19 pm   

furraan napisał/a:
Przestrzegam też przed dawaniem na przód np. aquarelle i fluory (to b. dobre świetlówki, ale na tył)

Ja uważam, że aquarelle z przodu sprawdzają się bardzo dobrze - cały czas miałem z przodu 2 aquarelle teraz zmieniłem jedna na TLD 965 i uważam, że przy aquarelli było lepiej, a już na pewno Ramirezy lepiej wyglądały. Jednak to moja subiektywna opinia. poza tym mam jeszcze z tyłu TLD 865, która mi ładnie rośliny podkreśla i jedna daylight i całe to widmo się miesza :P

Grzegorz Prusinowski napisał/a:
chyba lepiej jakąś cienką świetlówkę (T5?) wmontować. mi oprawka od świetlówki energooszczędnej nadtopiła pokrywę. no i do lustra wody blisko - a to ryzykowne.

Dokładnie jak Grzegorz napisał. Do standardowej pokrywy na pewno możesz dodać nawet T8 18W nie wiem jak ta pokrywa dokładnie wygląda, ale ja mam też w standardowej 3*18W i 1*13W - 13W i 8W świetlówki są grubości T5 ale to inna technologia. Jedyny dyskomfort polega na tym, że musisz pomajsterkować. A żarówkę kompaktową podłączasz pod 230V to niech ci się gdzieś gniazdo obluzuje i wpadnie do wody! Poza tym masz duży wybór barw świetlówek, czego nie dają żarówki kompaktowe. Poza tym to prawie to samo tylko żarówka ma statecznik elektroniczny i zapłonnik wbudowany w postaci układu scalonego no i jest powyginana:). Co do T5 to są bardzo wydajne ale drogie i stateczniki do nich są drogie.

fanatic_17 

Wysłany: Wto Maj 03, 2011 8:09 am   

Jakiej mocy oświetlenia potrzebuje do akwarium 98l (70x35x40) wystarczy 24w??
Czy może to być normalna żarówka energooszczędna ??

Arghorek 

Wysłany: Wto Maj 03, 2011 11:08 pm   

Aby ktokolwiek Ci odpowiedział powinieneś przynajmniej dodać:
1. Jaką masz obsadę (są ryby, które dobrze czują się w oświetlonych zbiornikach, ale są takie, co już nie bardzo)
2. Masz/nie masz jakąś zieleninę w baniaku. A jeśli już masz to jaką? Bo tu rozpiętość zapotrzebowania na światło może być spora.

Jest: A 80 A. cinilabra

KONRADZIOR 
KONRADZIOR

Wysłany: Czw Maj 05, 2011 9:07 pm   

Jeśli powiesisz nad tym akwarium lampę LED o mocy 100W to wszystko ci urośnie :wink:

Odpowiedz do tematu