Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
mini akwa 6.5l brutto
Autor Wiadomość
To_masz

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 3:39 pm   mini akwa 6.5l brutto

witam,
na poczatek się przedstawię: To_masz z Bydgoszczy
akwarium w domu 2.5roku ~110lbrutto - zieleniec z 4skalarami, resztką neonków (nieprawdą jest że skalary nie polują na neony innesa :/ ), 3kosiarkami (w tym jedna fałszywa ;) ), 2 kiryskami spiżowymi glonojadem i ampulariami. W miare zdrowe trochę glonów na liściach (mało zielenic, sporo okrzemków)
co jakiś czas skalarom zdarza się wytrzeć - mają potem wyżerkę - rybobale/kanibale
były też krewetki, liniały i żyły (odeszły w niebyt jak ospę przyniosłem ze sklepu i chemia je obróciła w niwecz).

trochę chorowałem na baniaczek w pracy, w końcu jest, stoi 6.5l brutto.
oświetlenie: halogenek
grzanie, napowietrzanie i filtrowanie: brak dedykowanych urządzeń
podmian wody: brak (zamierzam wodę uzupełniać ewentualnie raz na długi czas wymienić 0.5 - 1 litr)

żwirek: 2-3mm, grubość 3cm
rośliny: w wycinki w dużym akwa: Zabienica (ŁAAAA, to jest za DUŻE!!!) jak się weźmie za rośnięcie to wydam :)
troszkę, ociupinkę mchu jawajskiego
trawa około 40cm długości (kilka gniazdek)
trawka - jakaś niska

roślinki sobie bąbelkuja (wlałem trochę mineralnej gazowanej na początek 0.125l ) akwa działa 3dni
------
w najbliższym czasie nie zamierzam wpuszczać nic żywego - chyba że jakiegoś świderka, ale co potem jak się akwarynka ustabilizuje? nie wiem.

u siebie w domu mam duuuuużo przestrzeni dla rybuch i trochę mnie sumienie gryzie na myśl o wpuszczeniu żywego kręgowca do takiego baniaczka.
po primo po pierwsze: gdyby mnie zamknięto samego to bym się za dobrze nie czuł
po primo po drugie: to jest mała ilość wody i miejsca do pływania
po primo po trzecie: temperatura będzie się wahać: temperatura w pomieszczeniu ~21oC (klimatyzacja cały rok), w dzień pod halogenkiem będzie rosnąć.

szukam więc odpowiedzi: jeśli jakiś kręgowiec to jaka rybucha?
co by jej smutno nie było
co by zniosła wahania temperatury
co by nie skakała (nieprzykryte)
co by duża nie była

pozdrawiam szukając odpowiedzi
To_masz

Radek Korona 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 3:51 pm   

Witam na forum!!! :)

Z ryb do takiego malutkiego zbiorniczka nic bym nie wpuszczał, ale dobrze czułyby sie tam małe krewetki, jak red cherry, miniamano czy inne. Ale zadbaj o to, żeby temperatura wody była stabilna (może mała grzałka)

Aha, to forum o pielegniczkach, więc w zasadzie piszesz nie na temat, ale ja wierzę, że jeszcze zainteresujesz się pielęgniczkami :) .

janusz 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 3:54 pm   

A może Bojownika tam wpuscić -- tak palnąłem ale może.

charon 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 4:06 pm   

janusz napisał/a:

No w sumie lepszy to dla niego dom, aniżeli plastikowy kubek w sklepie, lecz ja obstawiał bym tak jak i Radek Korona jakieś krewecie :) Red Cherry to chyba najlepsze rozwiązanie, bo są o niebo piękniejsze aniżeli miniAmano - choć oczywiście to kwestia gustu, a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje :wink:

Jakub w--- 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 4:16 pm   

Ja bym zasugerował drobniczki 8) :lol:

janusz 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 9:56 pm   

Cytat:
No w sumie lepszy to dla niego dom, aniżeli plastikowy kubek w sklepie, l:wink:

To właśnie miałem na myśli dzięki Charon za uzupełnienie.

Chris_ek 

Wysłany: Wto Sty 17, 2006 10:35 pm   

To rzeczywiście mini akwarium, ale cos podobnego (chodzi o litrarz) juz widziałem na serwisie holenderskim. Chodzi mi o ten zbiorniczek. Komentarz własny pominę, wystarczy przeczytać opinie innych.

davo 

Wysłany: Śro Sty 18, 2006 8:44 am   

Zgadzam się z przedmówcami że tylko i jedynie krewetki - ale nie proponował bym akurat Red Cherry a Caridina cf. babaulti ("Rainbow"). Te krewetki dużo lepiej czują się w małych zbiornikach niż inne gatunki - polecam tylko poczytać o wymaganiach krewetek co do urządzenia akwarium i warunków wodno-temperaturowych.
Polecam: krewetki
Ja osobiście jestem na tym samym etapie - zakładania sobie akwarium na biurku w pracy - i tez uznałem że 30l nie nadaje sie dla żadnej ryby - bo to za mały litraż i nakierowuję się na krewetki Rainbow.
Bardzo się cieszę, że jako miłośnicy akwarystyki staramy się innym ten temat rozreklamować :wink:

Ninka

Wysłany: Śro Sty 18, 2006 12:50 pm   

janusz napisał/a:

Bojownik nie jest dobrym pomysłem przy odkrytym akwarium w klimatyzowanym pomieszczeniu. Raz, że wymaga wyższej temperatury, dwa - to przecież ryba labiryntowa :)
Pozdrawiam

charon 

Wysłany: Śro Sty 18, 2006 12:57 pm   

Ninka napisał/a:
Bojownik nie jest dobrym pomysłem przy odkrytym akwarium w klimatyzowanym pomieszczeniu. Raz, że wymaga wyższej temperatury, dwa - to przecież ryba labiryntowa

Myślę, że ważniejszym powodem na nie (humanitarnym) jest wielkość tego zbiornika... To, że w sklepach trzymają je w plastikowych kubkach, nie oznacza, że można je trzymać w szklance, słoiku itp. :wink:

Ninka

Wysłany: Śro Sty 18, 2006 1:06 pm   

charon napisał/a:
Myślę, że ważniejszym powodem na nie (humanitarnym) jest wielkość tego zbiornika... To, że w sklepach trzymają je w plastikowych kubkach, nie oznacza, że można je trzymać w szklance, słoiku itp. :wink:

A to swoją drogą ;) Bardziej chodziło mi o to, że wbrew obiegowej opinii bojowniki wcale nie są łatwymi w hodowli rybkami i wymagają "specjalnych" warunków :)
Pozdrawiam

charon 

Wysłany: Śro Sty 18, 2006 1:32 pm   

Ninka napisał/a:
A to swoją drogą Bardziej chodziło mi o to, że wbrew obiegowej opinii bojowniki wcale nie są łatwymi w hodowli rybkami i wymagają "specjalnych" warunków

Dokładnie :) W akwa z bojkiem przydał by się jakiś filtr, grzałka itp. a tu takowych brak :(

janusz 

Wysłany: Śro Sty 18, 2006 10:02 pm   

Doszliśmy do sedna sprawy. :D Do tak małego akwa najlepiej wpuscić sztuczne rybki im taki litraż nie bedzie przeszkadzał. :D

Kwiatek

Wysłany: Czw Sty 19, 2006 6:59 pm   

Pomijając fakt że sztuczne rybki to nie to samo co ich zywe pierwowzory, to te pierwsze swoim wygladem balansują na granicy dobrego smaku a kiczu. Choć ponać o gustach się nie dyskutuje......

Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu