Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Aquafix
Autor Wiadomość
Mati
Gość
Wysłany: Pią Lut 13, 2004 1:25 pm   Aquafix

Czy to prawda, że aquafix regenerowany solą nie nadaje się dla pielęgniczek? Dlaczego?

Mati :?:

Radek Korona 

Wysłany: Pią Lut 13, 2004 1:49 pm   

Poniewaz oddaje on do wody jony Na+, wiec zwieksza zasolenie. Zreszta moim zdaniem nie ma sensu stosowac tych woreczkow, poniewaz sa zbyt malo skuteczne. Ja zainwestowalbym w filtrax i hcl.

--
Pozdrawiam
Radek Korona

mati
Gość
Wysłany: Pią Lut 13, 2004 2:26 pm   

A co to jest hcl? Filtraxa się boje, bo go trzeba kwasem solnym regenerować, więc nie kupię. Poza tym: czy można używać do podmian takiej wody destylowanej z normalnego sklepu?

Mati

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Pią Lut 13, 2004 2:47 pm   

HCl to właśnie kwas solny. Filtraxu można też nie regenerować - przeciętnie wystarcza na zmiękczenie 400 litrów wody i kosztuje ~30 PLN (mowa o opakowaniu 1 litr).
Oczywiście można używać wody destylowanej lub demineralizowanej - kupowałem przez pewien czas w Makro najtańszą - Budget ok. 2,60 za 5l.

GAN

Adam
Adam

Wysłany: Pią Lut 13, 2004 6:06 pm   

Gan mowiłeś że naszkicujesz kolumnę do regeneracji filtaxa.

Mati
Gość
Wysłany: Pon Lut 16, 2004 8:36 pm   

Ile pielęgniczek kakadu można trzymać w zbiorniku 60x30x30?

Mati

PiotrekT 

Wysłany: Pon Lut 16, 2004 9:01 pm   

Bezkolizyjnie , jeden samiec i dwie , max trzy dziewczynki . Samiczka po złożeniu ikry staje się agresywna , tzn. jeszcze bardziej agresywna :wink: . Dlatego też pokusiłbym się o kryjowki , ktore można przenieść razem z ikrą , samicą i wodą z akwa , do kotnika.Jeśli nie zależy ci na odchowaniu jak największej liczby młodych poprzestań na stworzeniu przynajmniej 50% więcej kryjowek niż masz ryb.

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Czw Lut 19, 2004 10:19 am   

Gan mowiłeś że naszkicujesz kolumnę do regeneracji filtaxa.

1. Otwór do przewleczenia żyłki służącej do zawieszenia np. na kranie.
2. Butelka PET 1,5 l z uciętym dnem.
3. Płytka plastikowa gęsto podziurkowana - służy do rozprowadzania wody, tak, żeby płynęła przez całą objętość żywicy. Bez niej w żywicy mogą tworzyć się "kanały" i żywica zużywa się nierównomiernie, wymaga mieszania itp.
4. Jonit.
5. Siatka o drobnych oczkach (może to być też tampon waty perlonowej).
6. Igielitowy wężyk odpływowy.
7. Zawór lub zacisk.

Taka kolumienka może służyć zarówno do zmiękczania jak i regeneracji. Przeciętnie "manualny" mężczyzna nie powinien mieć problemu z jej wykonaniem - a myślę, że wiekszość kobiet też spokojnie sobie z tym poradzi. Jedyny problem może sprawić mocowanie wężyka odpływowego w korku butelki - można użyć do tego strzykawki insulinówki (tj. przewiercić korek, od środka w otwór włożyć obciętą strzykawkę (ma ok. 5 mm średnicy) i na nią nasunąć wężyk - całość uszczelnić silikonem akwarystycznym).

GAN

Adam
Adam

Wysłany: Czw Lut 19, 2004 12:52 pm   

Dzięki. Co do przechowywyania to Filtrax moze tak zostać w kolumnie czy musi byc przechowywany w zamkniętym pojemniku?

"tampon waty perlonowej" to taki jak np. OB ??
:lol:

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Czw Lut 19, 2004 1:04 pm   

Filtrax moze tak zostać w kolumnie czy musi byc przechowywany w zamkniętym pojemniku?
Może być cały czas w kolumnie, ale nie może wysychać - stąd ten zawór na odpływie, żeby można było zamknąć odpływ i żeby została woda w kolumnie ponad poziom żywicy. Ponieważ pewnie trudno byłoby dobrać szczelne zamknięcie do uciętej flaszki, to można górę zabezpieczać cienką folią spożywczą.

"tampon waty perlonowej" to taki jak np. OB ??
No niezupełnie :D . Wata perlonowa, to taka filtracyjna wata - zwinięta w gęstą kulkę powinna powstrzymać żywicę przed ucieczką. OB się nie nadaje - to pewnie wata wiskozowa przy takim pH jak przy regeneracji uległaby zniszczeniu.

GAN

futermelok

Wysłany: Wto Lut 24, 2004 2:02 pm   

Na allegro sa do kupienia jonity do zmiekczania wody sprzedaje je Lukasz Kaczmarek. W swej ofercie ma 2 rodzaje znacznie rózniace sie cena. Czy ktos ma z takimi jonitami doswiadzcenie i ewentualnie który z nich by polecal?
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=21226564
cena 19 zl

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=21212552
cena 33 zl

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Wto Lut 24, 2004 2:49 pm   

Właściwie Łukasz napisał wszystko w opisach, ale mogę spróbować przetłumaczyć na polski :wink: .
Ta pierwsza żywica to odpowiednik Filtraksu K (być może nawet ta sama) - wszystko, co wcześniej pisałem o Filtraksie K odnosi się też do tej żywicy - tyle, że u Łukasza jest tańsza.
Ta druga jest raczej dla morszczaków - służy do doczyszczania wody - szczególnie do usuwania krzemianów, które nam, o ile mi wiadomo, nie szkodzą. Nie nadaje się do regeneracji!

GAN

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Wto Lut 24, 2004 4:00 pm   

Dodam jeszcze, że warto wejść na stronę Łukasza - wprawdzie głównym tematem jest akwa morskie, ale są tam świetne artykuły o filtracji, twardości, jonitach, węglu itp. To właściwie jest lektura obowiązkowa.

Link --> solniczka

GAN

Myrcin 
zakochany w rybkach

Wysłany: Sob Cze 16, 2007 2:49 pm   

w kwestii filtraxu jestem laikiem. czy jonit = żywica ??

maksiu_ck
Pozdrawiam Maksiu

Wysłany: Nie Cze 17, 2007 4:23 pm   

Gdzie kupię filtrax, szukałem na allegro i niema :(

Czy filtracja przez kolumienkę daje za każdym razem takie same parametry? I jak się regeneruje takową kolumienkę:)
Ostatnio zmieniony przez markus74 Nie Cze 17, 2007 7:04 pm, w całości zmieniany 1 raz  

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Nie Cze 17, 2007 11:00 pm   

Myrcin, jonit = żywica jonowymienna

maksiu_ck, czy na forum jest jakiś problem z opcją szukaj?

GAN

Myrcin 
zakochany w rybkach

Wysłany: Pon Cze 18, 2007 7:26 am   

dzięki :) jeszcze wczoraj tak na wszelki wypadek się zaopatrzyłem (pomyślcie sobie że był w tescowym sklepie zoo ) dzięki i pozdrawiam Marcin

maksiu_ck
Pozdrawiam Maksiu

Wysłany: Czw Cze 21, 2007 11:18 am   

maksiu_ck, czy na forum jest jakiś problem z opcją szukaj?

GAN[/quote]
Jan najbardziej wszystko w porządku, małe przeoczena :)

yahu 

Wysłany: Pią Lip 13, 2007 5:46 pm   

troszke odświeże temat..mam pytanko gdzie mozna by zdobyc kwas solny,gdzie szukać?? no może dwa pytanka: i czy zamiast waty perlonowej mozna by uzyc np.wkład gąbkowy do filtrów?

Odpowiedz do tematu