Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o pomoc w doborze świetłowki i statecznika.
Autor Wiadomość
skunks 

Wysłany: Pią Sie 10, 2007 9:36 am   Prośba o pomoc w doborze świetłowki i statecznika.

Witam,
Chciałbym do mojego nowego baniaczka 126l dołożyć świetlówkę 24W. Prosiłbym Was o pomoc w doborze świetlówki przy której dobrze by rosły rośliny. Zdecydowałem się na PHILIPS Master TL5 HO, tylko nie wiem który "model" będzie dobry właśnie dla roślin: 840, 865, 950, 965??? Również prosił bym o dobranie do tej świetlówki statecznika elektronicznego, w miarę możliwości również PHILIPS, gdyż zauważyłem że są stosunkowo tanie - chyba, że zdała by tu egzamin elektronika z żarówki energooszczędnej - z takiej 30W. Proszę o pomoc i ewentualnie inne propozycje.
Pozdrawiam

Pigul71 

Wysłany: Pią Sie 10, 2007 2:54 pm   

skunks napisał/a:
"model" będzie dobry właśnie dla roślin: 840, 865, 950, 965???

Rośliną to akurat obojętne. Pewnie 840 daje najwięcej lumenów z wata. Osobiście wziąłbym 950, ale nie ma to związku z roślinami, tylko oddawaniem kolorów.

skunks napisał/a:
Również prosił bym o dobranie do tej świetlówki statecznika elektronicznego, w miarę możliwości również PHILIPS, gdyż zauważyłem że są stosunkowo tanie - chyba, że zdała by tu egzamin elektronika z żarówki energooszczędnej - z takiej 30W

To świetlówka T5 raczej nie ryzykowałbym takiego rozwiązania. Kup jakiś statecznik elektroniczny np. z możliwością podłączenie opcjonalnego 1x24W /2x24W Może się przydać w przypadku zmiany koncepcji oświetlenia :-)

Pzd
P.

skunks 

Wysłany: Pią Sie 10, 2007 9:06 pm   

Witam
Chyba jednak barwa świetlówki ma związek z tym jak rosną rośliny - ale ręki nie dam sobie za to uciąć (najlepiej one wykorzystują światło niebieskie i czerwone). Chodziło mi o to żebyście pomogli mi wybrać świetlówkę, która będzie właśnie świeciła na różowawy kolor. Z tym statecznikiem to chodzi mi o konkretny model gdyż w ogóle nie znam sie na elektronice - jak przeglądałem strony to znalazłem kilka takich stateczników a nie wiem czym one się różnią (poza ceną).
Pozdrawiam

gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii

Wysłany: Pią Sie 10, 2007 11:35 pm   

Jakiej długości akwarium?

GAN

Pigul71 

Wysłany: Pon Sie 13, 2007 9:44 am   

skunks napisał/a:
mi o to żebyście pomogli mi wybrać świetlówkę, która będzie właśnie świeciła na różowawy kolor.

W takim razie żadna z tych które wymieniłeś. Świetlówki o takim widmie Philipsa to aqurelle, tyle że nie spotkałem jej w formacie T5, podobnie fluora Osramu. Jedynie GRO-LUX firmy Sylwina (być może dlatego nie ma fluora T5) i chyba Arkadia. Związek barwy światła z widmem o jakim piszesz jest niewielki. Najczęściej producenci nie podają w przypadku świetlówek roślinnych ani barwy światła, ani oddawania kolorów, ani tymbardziej wydajności (kto by kupił świetlówkę co ma 10000K oddawanie kolorów 20% a z 18W tylko 550 lumenów - 840 pewnie 1300). Piszesz o dołożeniu, więc jak rozumiem masz tam już jakieś dwie świetlówki. Może zamień jedną z nich na np. fluore (do kupienia w każdym markecie budowlanym) o to T5 daj 950.
Pogoń za idealnym widmem dla roślin okazała się głównie chwytem marketingowym. Co dobre dla pszenicy nie zawsze dobre dla balbitisa. Ale to dyskusja nie na tą grupę. Dobre wyjaśnienie jest w książce "innej niż inne" Diany Walstad Rośliny w akwarium.
Jeśli chodzi o statecznik, to nie mam doświadczenia z T5. Używam jedynie uniwersalnego

http://www.aqva-light.pl/...ID=a8ffd0a9c2bd

ale na razie ze zwykłą T8
Może podaj jakieś linki do tego co znalazłeś, a jacyś posiadacze skomentują.
Pzd
P.
Ostatnio zmieniony przez Pigul71 Pią Sie 17, 2007 1:09 pm, w całości zmieniany 1 raz  

skunks 

Wysłany: Pon Sie 13, 2007 6:17 pm   

Witam,
Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Długość akwa to 80 cm. Są w nim zamontowane standardowe świetlówki Iris 18W. Pigul71 znalazłem dokładnie ten sam statecznik co Ty i jeszcze na stronie Philipsa jest kilka, ale nie mam zielonego pojęcie czym one między sobą się różnią (poza ceną) i są to między innymi takie:
http://www.prismaecat.lig...left_nav=pl_pl&
Oraz wiele innych które są na tej stronie Philips lighting.
Jeszcze raz proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

Pigul71 

Wysłany: Wto Sie 14, 2007 1:17 pm   

Ani jeden z nich. Mają za małą moc albo są do lamp PL :evil:

HF-Matchbox BLUE 128 LP TL5 230-240V - jak się domyślam:
128 - maksymalna moc 1x28W
TL5 - do swietlówek TL5
LP - ? bez obudowy ?

ty chcesz TL5 24W

skunks 

Wysłany: Wto Sie 14, 2007 2:05 pm   

Coś mi nie wchodzi ta strona, ale spróbuję później. Dzięki za wszystkie odpowiedzi - rozjaśniły mi sytuację.
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu