Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Szczęście w nieszczęściu ?!?!?!
Autor Wiadomość
charon 

Wysłany: Pią Lip 13, 2007 12:53 am   Szczęście w nieszczęściu ?!?!?!

Witam.

Moje jedyne akwa które pozostało po rozbiórce regału, stało się ostatnimi czasy istnym inkubatorem... Jak pisałem w innym temacie samiczka INKI od 4 tygodni prowadzi po akwa ok 40 maluchów zajmując przy tym swym terytorium ok 80% powierzchni akwa... W owym baniaku pływa jeszcze parka A. sp Mamore jak zarazem parka A. elizabethae... Te pierwsze po kilku nieudanych tarłach zakończonych konsumpcją ikry, jak na złość w tych 20% akwa, które mają do swojej dyspozycji do podziału z elizkami trzy dni temu wyprowadziły młode :shock: Nie jest tego dużo bo coś ok 10-15 szt, ale szok był niemiłosierny. W dodatku notorycznie ikrę składają elizki, które to jako najbardziej zdominowane nie potrafiły nigdy upilnować jej, co kończyło się konsumpcją następnego dnia przez współtowarzyszy akwa...

Może przejdę już do sedna tego tematu :wink: Dziś, dosłownie 1,5h temu elizki po raz kolejny zrobiły mi niespodziankę składając ikrę :smile: Tym razem postanowiłem spróbować odłowić ją do osobnego akwa. Tak też zrobiłem, dezynfekując wcześniej owy zbiornik, wlewając wodę z akwa macierzystego, uzupełnioną w 20% czystym RO. Jako filtracja w akwa pracuje filtr gąbkowy, temp. ustawiona jest na ok 25-26 stopni.

I teraz pytanie do Was - co zrobiłem źle, co jeszcze warto zrobić :?: Czy robić codzienne podmiany wody w tym akwa z ikrą (oczywiście będzie to czyste RO) :?: Czo oświetlenie jest konieczne, czy tez można z niego zrezygnować :?: Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie w odchowie samej ikry (bo niestety samiczki nie udało mi się złapać), to będę bardzo wdzięczny za pomoc :smile:

Poniżej kilka fotek z tego "procederu" (są bez ramek itp. upiększaczy - nie mam już siły się z tym dziś bawić).

rafi201 

Wysłany: Pią Lip 13, 2007 1:14 am   

Nie mam doświadczenia z taka procedurą dlatego napisze tylko luźno to co mysle - może cos Ci sie przyda...

charon napisał/a:
Czy robić codzienne podmiany wody w tym akwa z ikrą (oczywiście będzie to czyste RO)

Dopóki narybek nie zacznie plywac (i nie zaczniesz go karmic) podmiany sa chyba zbędne.

charon napisał/a:
Czo oświetlenie jest konieczne, czy tez można z niego zrezygnować

Podobnie jak wyżej: dopuki maluchy nie zaczna plywać nie stosowałbym oswietlenia (nie mam pewności ale swiatło moze byc szkodliwe dla ikry - pielegniczki skladają ikrę raczej w miejscach zaciemnionych)

Wazne jest chyba dobre napowietrzanie wody i dostateczna jej cyrkulacja (żeby woda przy jajach nie stała)

Może jeszcze zadbaj o właściwy poziom garbników - żeby ikra nie pleśniała.

charon 

Wysłany: Pią Lip 13, 2007 1:20 pm   

Dzięki za uwagi :smile: Co do światła masz 100% rację, natomiast nurtuje mnie jednak kwestia podmian... Wydaje mi się, że jednak chyba będą konieczne, dla odświeżenia wody w akwa, która przez okres wylęgu powinna jednak być pierwszej jakości :wink: Co do garbników - szyszek olchy boje się tam wsadzić, więc jedynym ich emiterem (pomijając te, które przywędrowały z woda z akwa macierzystego) będzie korzeń, na którym znajduje się ikra :smile: Mam jeszcze saszetki z liśćmi migdałecznika, ale nie wiem czy owa saszetka nie będzie za "mocna" do tego akwa - ma ono jedynie 17l pojemności :neutral:

szulcik 

Wysłany: Pią Lip 13, 2007 1:41 pm   

Ja bym podmiany robił. Odchowywałem tak ramirezy kilka razy. Woda musi być jednak idealnie taka sama łącznie z temp( z ro w tym przypadku nie ma problemu ale zadbaj o temperaturę. Później też podmiany chociaż małe. Eziki chyba są bardziej wrażliwe od ramirezów ale wiem że o ramirezy naprawdę trzeba zadbać aby je odchować. Odpuścisz jedna podmianę i ryby lecą...

Powodzenia
Ps. jak odchowasz to daj znać może skusze się na kilka sztuk :grin:
SA black water , A.elizabethae 3 samce
szukam samic

Myrcin 
zakochany w rybkach

Wysłany: Pią Lip 13, 2007 5:01 pm   

na pewno kilka kropel akryflawiny nie zaskodzi. jak młode zaczną pływać to na pewno ważnym elementem wystroju stanie się mech jawajski. no i artemia- młode bez matki najlepiej żeby w niej pływały. to moje spostrzeżenia z odchowu borelek

rafi201 

Wysłany: Sob Lip 14, 2007 12:02 am   

Sebastian, a dlaczego wogóle zdecydowales sie na odchów narybku bez samicy???
Wydaje mi sie, że takie ryby mogą mieć w przyszłości problemy z właściwymi zachowaniami rozrodczymi...

charon 

Wysłany: Sob Lip 14, 2007 12:08 am   

Myrcin napisał/a:
jak młode zaczną pływać to na pewno ważnym elementem wystroju stanie się mech jawajski. no i artemia- młode bez matki najlepiej żeby w niej pływały. to moje spostrzeżenia z odchowu borelek

Tego akurat nie musisz mi mówić - stosowałem to już "kilkanaście" razy :wink: Bardziej zależy mi na spostrzeżeniach, doświadczeniu zdobytym podczas odchowu ikry bez tarlaków...

Ostatnio zmieniony przez charon Nie Lip 15, 2007 11:11 am, w całości zmieniany 1 raz  

charon 

Wysłany: Sob Lip 14, 2007 12:12 am   

rafi201 napisał/a:
Sebastian, a dlaczego wogóle zdecydowales sie na odchów narybku bez samicy???
Wydaje mi sie, że takie ryby mogą mieć w przyszłości problemy z właściwymi zachowaniami rozrodczymi...

To zapraszam do mnie i jak złapiesz samiczkę, to stawiam kratę piwa.... Myślisz, że nie próbowałem :?: W mocno zagraconym drewnem akwa, to nie jest takie proste, a rozwalenie wszystkiego, w celu wyłowienia samicy jakoś średniawo mi się widzi... Poza tym 90% ryb dostępnych w naszych sklepach pochodzi właśnie z takich hodowli i jak widać instynkt opiekuńczy nie zanika :wink:

Myrcin 
zakochany w rybkach

Wysłany: Sob Lip 14, 2007 2:15 pm   

chciałem tylko pomóc :) na borelkach nie było widac żeby młode, gdy później podchodziły do tarła, miały "niepielęgniczkowe" zachowania, wręcz przeciwnie. przecież te zachowania są zakodowane w genetyce i instynktowne.

rafi201 

Wysłany: Sob Lip 14, 2007 6:51 pm   

Czyli chciałes przenieść ikre z samicą... to dla Ciebie na plus :wink:
A nie lepiej bylo zostawic ikry z samica w zbiorniku?
Mimo wszystko...

Chris_ek 

Wysłany: Nie Lip 15, 2007 12:18 am   

Nigdy nie byłem zmuszony by odchowywać sztucznie ikry, ale w tym przypadku jednak zrezygnowałbym z podmian wody lub tez robiłbym je wodą z akwarium ogólnego a na pewno nie czystym RO tylko o o odpowiednim odczynie - chodzi o pH i jego wahania co w tym przypadku może skutkować niemożnością rozwoju ikry (prawdopodobnie choć tego nie jestem pewny) a po wykluciu sie młodych może być dla nich śmiertelne. Właściwie to przy jakim pH wytarły się u ciebie? U mnie nawet nie myślały o amorach dopóki odczyn nie spadł poniżej 4,5-5. Druga kwestia to cykl azotowy - jeżeli będziesz podmieniał wodą z akwarium ogólnego to jest szansa, że ten cykl sie utrzyma - zakładam oczywiście, że do filtrowania tego akwarium użyłeś gąbki z pracującego filtra. Niewielkie oświetlenie mimo wszystko bym zostawił - pierwotniaki go potrzebują. I to chyba tyle co w tej chwili mi się nasuwa. Powodzenia.

Odpowiedz do tematu