Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Barwniak szmaragdowy "Wouri" F0
Autor Wiadomość
piotrK 

Wysłany: Sob Kwi 04, 2009 10:36 pm   Barwniak szmaragdowy "Wouri" F0

Wreszcie są. Wyczekiwane, wymarzone, ulubione. Na razie zdjęcia bele jakie, bo niedosć ze to są niewiarygdone kopary, to jeszcze niedawno w akwarium umieściłem woreczek z liścmi, no i jest lekka mgiełka. Ciekaw jestem jednego, mianowicie czy jestem pierwszym w Polsce posiadaczem tych ryb? Tj. tej odmiany. Z tego co przeczytałem to najrzadsza odmiana P. taeniatus.
Oto i one :grin:

Miedziano-złota płetwa samicy jest niesamowita :cool:

K-Pon 
Pielęgnując pasję :)

Wysłany: Nie Kwi 05, 2009 9:32 am   

Super rybcie :)
Widzę, że podobnie jak ja i krzychó poszedłeś za ciosem i "zaczynasz" z Zachodnią Afryką.

Mam nadzieję, że wypełnimy niszę na forum i spopularyzujemy również Afrykańskie gatunki Apisto :)

Ja obecnie badruję znajomego o Pelvicachromis suboccelatus "Matadi" F0 więc trzymać kciuki :)

Było: A.0+, A.52+/-, A.80+, A.87+, A.89+, A.100+, A.101+, A.105+, A.106+, A.110+, A.120+/-, A.122+/-, A.126+/-, A.128-, A.148-, A.163+, A.164+, A.174-, A.175+/-, A.180+, A.182+/-, A.183+, A.186-, A.188+, A.189+, A.190+/-, A.198+, A.200[hodowlane+, "Blue fins"+], A.204+, A.207-, A.208+, A.209+, A.211["Peru Blue"+, "Shishita"+/-, "Shushupi"+, hodowlane+], A.218+, A.218 "Rio Tigre"+, A.231+, A.234["White Seam"+, "Pastel"+/-, "Flamenco"+, Brasil+, hodowlane+], A.243+/-, A.thomasi+, B.opercularis+, C.maronii+, D.filamentosus+, D.maculatus-, I. adoketa-, L.curviceps+, L.dorsigera+, M.ramirezi+ (EB-), N.anomala+, N.taenia+, N.transvestitus+, P.pulcher+, P.subocellatus "Matadi"+, P.taeniatus+, P. taeniatus DEHANE/NYONG+/-, T.candidi+.

(-) brak powodzeń w hodowli (+) rozmnożone i odchowane (+/-) rozmnożone

piotrK 

Wysłany: Nie Kwi 05, 2009 9:55 am   

K-Pon napisał/a:
Ja obecnie badruję znajomego o Pelvicachromis suboccelatus "Matadi" F0 więc trzymać kciuki

P. subocellatus miałem (albo cf. subocellatus) patrz - Galeria. Całkiem łatwo je znaleść w naszych sklepach, przy czym mniej popuarlne są niż pulchery czy taeniatusy Nigeria Red (skądinąd to hodowlana forma, daleka od naturalnej... :???: ). Przy czym były to z polskiej zapewne hodowli, obecnie widywane przeze mnie P. subocellatus jakościowo bardzo odbiegaą od ideału...
K-Pon napisał/a:
Super rybcie
Widzę, że podobnie jak ja i krzychó poszedłeś za ciosem i "zaczynasz" z Zachodnią Afryką.

Od dawna myślałem o tym, jednak "jakimś cudem" wpadały w moje ręce wyłącznie Apistogramma. W chwili gdy kupowałem Crenicichla w Diskusie były bardzo ładne P. humilis - mój następny cel :wink: Ogólnie ta tajemniczość pielęgnic z zachodniej afryki bardzo mnie pociąga :cool: :smile:

K-Pon 

Wysłany: Nie Kwi 05, 2009 10:05 am   

piotrK napisał/a:
...becnie widywane przeze mnie P. subocellatus jakościowo bardzo odbiegaą od ideału...

Własnie dlatego badruje kolegę :)
Zakupił 2 pary F0 w Niemczech, rybki przepiękne :cool:
P. humilis mam dostępne prawie od ręki, aczkolwiek widzac te w Diskusie wole wybrać się do Stolicy i zapłaci 5x tyle co tutaj (KRK).

Było: A.0+, A.52+/-, A.80+, A.87+, A.89+, A.100+, A.101+, A.105+, A.106+, A.110+, A.120+/-, A.122+/-, A.126+/-, A.128-, A.148-, A.163+, A.164+, A.174-, A.175+/-, A.180+, A.182+/-, A.183+, A.186-, A.188+, A.189+, A.190+/-, A.198+, A.200[hodowlane+, "Blue fins"+], A.204+, A.207-, A.208+, A.209+, A.211["Peru Blue"+, "Shishita"+/-, "Shushupi"+, hodowlane+], A.218+, A.218 "Rio Tigre"+, A.231+, A.234["White Seam"+, "Pastel"+/-, "Flamenco"+, Brasil+, hodowlane+], A.243+/-, A.thomasi+, B.opercularis+, C.maronii+, D.filamentosus+, D.maculatus-, I. adoketa-, L.curviceps+, L.dorsigera+, M.ramirezi+ (EB-), N.anomala+, N.taenia+, N.transvestitus+, P.pulcher+, P.subocellatus "Matadi"+, P.taeniatus+, P. taeniatus DEHANE/NYONG+/-, T.candidi+.

Kapsel 

Wysłany: Nie Kwi 05, 2009 10:34 am   

Piotr, a mógłbyś zdradzić mi tajemnicę w czym je trzymasz i czy z jakimś towarzystwem?
Z ubarwienia wnioskuję, że są raczej agresywne, stąd moje pytanko.

Życzę sukcesów hodowlanych, powodzenia.

ARS

Wysłany: Nie Kwi 05, 2009 12:36 pm   Re: Barwniak szmaragdowy "Wouri" F0

piotrK napisał/a:
Ciekaw jestem jednego, mianowicie czy jestem pierwszym w Polsce posiadaczem tych ryb?

Jeszcze jedna osoba z forum je brała...;-) Może i ona się pochwali swoim przybytkiem?! ;-)

piotrK 

Wysłany: Nie Kwi 05, 2009 6:26 pm   

Na razie są same. I raczej nic się nie zmieni. Obawiam się nieco jednak o samicę, bo rzeczywiście samiec zrobił sie agresywny... :???:

ARS

Wysłany: Nie Kwi 05, 2009 11:49 pm   

piotrK napisał/a:
Na razie są same. I raczej nic się nie zmieni. Obawiam się nieco jednak o samicę, bo rzeczywiście samiec zrobił sie agresywny... :???:

A jeszcze wczoraj pisałeś, że to ona jego podrywała :mrgreen: ;-) Mam nadzieję, że te zaloty nie przeistoczą się w bójkę na śmierć i życie?

marusia 
Aut bibat, aut abeat

Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 9:13 am   

ARS napisał:
Cytat:
Może i ona się pochwali swoim przybytkiem?

Na razie są nieco przepłoszone, ale rozkręcają się i obiecuję niebawem zrobić fotki. Są jeszcze bledsze niż u Piotra.

piotrK napisał:
Cytat:
samiec zrobił się agresywny...

U mnie to samo, dlatego zdecydowałem się dodać 3 ramirezki, agresja samca rozłożyła się trochę na te rybki. Nie wiem, czy słusznie zrobiłem, ale samica chyba trochę odsapnęła. Dałem jeszcze kilka kryjówek, zbiornik 112L. Wyczytałem, że zaleca im się wodę o tww0-1, ph 6, temperatura 25 stopni,przewodność do 60 microsimensów. Na dzień dzisiejszy mam je wodzie o tww 4, ph 7,4 stopniowo będę schodził z parametrami.
Karmiłem je żywym komarem, spiruliną, zamierzam w większości karmić raczej pokarmem rodzaju roślinnego.
piotrK napisał:
Cytat:
Z tego co przeczytałem to najrzadsza odmiana P. taeniatus

To chyba zależy gdzie...pamiętaj, że cały czas trwają badania naukowe dotyczące gatunku Pelvicachromis, odkrywa się dość regularnie nowe odmiany (te dopiero są rzadkie), chyba prof. Antony Lamboj prowadzi te badania. Dla mnie rarytasy to np. Mahone, Matadi, Eniette czy Makoure. Nasze rybki to północny Kamerun.
A same rybki- rewelacja :lol: .
pozdrawiam
Marek

piotrK 

Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 11:42 am   

marusia napisał/a:
U mnie to samo, dlatego zdecydowałem się dodać 3 ramirezki, agresja samca rozłożyła się trochę na te rybki. Nie wiem, czy słusznie zrobiłem, ale samica chyba trochę odsapnęła. Dałem jeszcze kilka kryjówek, zbiornik 112L. Wyczytałem, że zaleca im się wodę o tww0-1, ph 6, temperatura 25 stopni,przewodność do 60 microsimensów. Na dzień dzisiejszy mam je wodzie o tww 4, ph 7,4 stopniowo będę schodził z parametrami.
Karmiłem je żywym komarem, spiruliną, zamierzam w większości karmić raczej pokarmem rodzaju roślinnego.

Ja chwilowo, głównie z braku odpowiednich dither fish oddzieliłem mojego "byczka" (jest na prawdę spory). W razie czego to połączę samiczkę z mniejszym samcem, jest nie taki duży, ale równie ładny. Na razie małą rekonwalescencję jej przeprowadzę bo była nieźle zestresowana, myślałem ze coś jej jest a po prostu bala się samca. Dziś już jest lepiej.
marusia napisał/a:
Wyczytałem, że zaleca im się wodę o tww0-1, ph 6, temperatura 25 stopni,przewodność do 60 microsimensów. Na dzień dzisiejszy mam je wodzie o tww 4, ph 7,4 stopniowo będę schodził z parametrami

Na tak niskie mikrosiemensy nie ma szans przy zwykłym RO, ale resztę mam idealną.
marusia napisał/a:
To chyba zależy gdzie...pamiętaj, że cały czas trwają badania naukowe dotyczące gatunku Pelvicachromis, odkrywa się dość regularnie nowe odmiany (te dopiero są rzadkie), chyba prof. Antony Lamboj prowadzi te badania. Dla mnie rarytasy to np. Mahone czy Makoure. Nasze rybki to północny Kamerun.

Ten rodzaj jest na tyle zróznicowany (podobne do Humilis i podobne do Pulcher) ze śmiało można powiedzieć ze wkrótce zostanie podzielony. Nasze rybki to konkretnie północno-wschodni Kamerun, całkiem niedaleko od wybrzeża.
marusia napisał/a:
Są jeszcze bledsze niż u Piotra.

Zdjęcie jest kijowej jakości - w rzeczywistości póki samiec był grzeczny samica wyglądała o niebo lepiej. :wink:

marusia 
Aut bibat, aut abeat

Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 12:22 pm   

Ja chce jako dither fish dać razbory
PiotrK napisał
Cytat:
Na tak niskie mikrosiemensy nie ma szans przy zwykłym RO

fakt, przy nowych filtrach węglowych i membranie 75 gpd miałem przewodność około 50, ale miałem kiedyś wtyki w lokalnym labie i dostałem dodatkowe pojemniki Milipore , które dawały przewodność powyżej 0,5 microsimensa, podłaczyłem do do mojego RO i mam 5 :mrgreen:

Cytat:
można powiedzieć ze wkrótce zostanie podzielony

Dokładnie, a niektórzy znawcy z Apistogramma.com twierdzą, ze właśnie Wouri będzie prawdopodobnie potraktowany jako osobny rodzaj i nie będzie kwalifikowany jako Pelvicachromis taeniatus, no ale zobaczymy. Aha, no widziałem na żywo Twoje rybki, czy Ty brałeś dwie pary od Artura? Temperament to one mają...

pozdrawiam
Marek
Ostatnio zmieniony przez marusia Pon Kwi 06, 2009 12:51 pm, w całości zmieniany 2 razy  

piotrK 

Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 12:27 pm   

marusia napisał/a:
Aha, no widziałem na żywo Twoje rybki, czy Ty brałeś dwie pary od Artura? Temperament to one mają..

Artur mówił ze są płochliwe, ale jako ze to są moje pierwsze dzikusy to wydawało mi się ze będzie gorzej :smile: Brałem dwie pary...

EDIT:
marusia napisał/a:
chyba prof. Antony Lamboj prowadzi te badania

Na pewno on, któżby inny. Prawie załatwiłem sobie od niego niedawno Benitochromis :wink: Nie miałem jak się wybrać do Austrii, jedyny problem. :???:

marusia 
Aut bibat, aut abeat

Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 1:55 pm   

Piotrze w jakiej wodzie je trzymasz a w jakiej chcesz trzymać? Te ryby są dość wrażliwe na warunki w porównaniu z innymi szmaragdami no i z uwagi na fakt, że to dzikusy. Ja podejrzewam, że muszę zejść z parametrami, to dostaną kolorów. Chcę je trzymać w czystym RO, plus torf, szyszki etc. Witaminy już im wlałem, najlepsze jest to, że wcześniej samiec dostawał baty od ramirez, sam tłukł samiczkę a z kolej samiczka sama stawała dzielnie do boju z trójką ramirez i dawała rade, przy czym nie było to jakieś krwawe igrzyska. Na razie monitoruję sytuację, dzikie w naturze maja ok. 2m kwadratowych terytorium, 112L może być za małe dla tych dwóch gatunków, jak zdążę to dziś kupię razbory.
pozdrawiam
Marek

piotrK 

Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 2:10 pm   

marusia napisał/a:
Piotrze w jakiej wodzie je trzymasz a w jakiej chcesz trzymać?

Trzymam w pH 6.3-6.5 twardości jak to Ro, pewnie koło 1. Temperatura jak wszędzie ok. 26st. W akwarium zrobił się ładny miodowy kolorek przez liście dębu i samica wygląda cudownie, choć jest nieco płochliwa bedąc sama. Chyba szybciej "dopuszczę" do niej tego małego macho :grin:

marusia 
Aut bibat, aut abeat

Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 2:27 pm   

piotrK napisał:
Cytat:
Chyba szybciej "dopuszczę" do niej tego małego macho

Pewnie, ale jak pamiętam, akurat ta para różniła się rozmiarem, byczek, fakt, jest niezły.
Ja idę Twoim śladem, dziś spora podmianka wody na RO, liście tez wrzucę. Spodziewam się pięknych kolorków, zwłaszcza samiczki. Napisz, jakie masz plany żywieniowe, ja jak pisałem wcześniej, nie chcę ich zbyt tłusto karmić. Skoro jedzą w naturze przede wszystkim detrytus to jestem ostrożny co do nadmiaru mięska.
pozdrawiam
Marek

piotrK 

Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 2:58 pm   

marusia napisał/a:
Pewnie, ale jak pamiętam, akurat ta para różniła się rozmiarem, byczek, fakt, jest niezły.
Ja idę Twoim śladem, dziś spora podmianka wody na RO, liście tez wrzucę. Spodziewam się pięknych kolorków, zwłaszcza samiczki. Napisz, jakie masz plany żywieniowe, ja jak pisałem wcześniej, nie chcę ich zbyt tłusto karmić. Skoro jedzą w naturze przede wszystkim detrytus to jestem ostrożny co do nadmiaru mięska.
pozdrawiam
Marek

Nie przesadzaj z tą podmianką, u mnie nie wykazują jakichś stresowych symptomów, ale lepiej nie przeszarżować :wink: Plany żywieniowe, ładnie to ująłeś, to co zwykle czyli wodzień, artemia, dafnia (żywe/mrożone), mrożony oczlik i za co za pewne zostanę zbity, od czasu do czasu mrożona ochotka. Widok jak kopią po karmieniu jest fantastyczny... :grin:

K-Pon 

Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 7:23 pm   

marusia miło wiedzieć, że ktoś z taką wiedzą ma te rybki :)
To naprawdę dobrze wróży Zachodniej Afryce na Naszym Forum :cool:

Edited:
piotrK'u w jakim akwarium trzymasz te barwniaki :?: jak pamiętam nie masz zbyt wielkich zbiorników, no i co się stało z drugą samicą (ciągle piszesz o 2 samcach i tylko jednej samiczce)

piotrK 

Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 8:49 pm   

K-Pon napisał/a:
piotrK'u w jakim akwarium trzymasz te barwniaki jak pamiętam nie masz zbyt wielkich zbiorników, no i co się stało z drugą samicą (ciągle piszesz o 2 samcach i tylko jednej samiczce)

No a w jakim, 70L innych nie mam, tyle ze je rozdzieliłem do dwóch baniaków. Z drugą samicą nic się nie stało, tyle że mam 3 samce. :???: Szanowny Pan specjalista z Niemiec sprzedawał w parach a wyłowił mi 3+1... Ale sprawa jest że tak powiem w "toku". Jak się samicy polepszy i jej brzuch od ikry urośnie to ją połaczę z Byczkiem, bo mi się on podoba i ona czuje do neigo wyraźnie miętę :wink:

P.S. Co tak na czerwono, jakby sie coś stało :lol:

K-Pon 

Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 8:52 pm   

nie chciałem posta pod postem dać :) co byś mnie nie op... :cool:

Trzymam kciuki :)

marusia 
Aut bibat, aut abeat

Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 9:41 pm   

K-Pon napisał:
Cytat:
marusia miło wiedzieć, że ktoś z taką wiedzą ma te rybki

Dzięki Ci za te słowa ale ja po prostu mam fioła na punkcie tych ryb a po drugie opcja "search" w necie nie gryzie :lol: ...
PiotrK napisał
Cytat:
mam 3 samce

Ja miałem szczęście, że mogłem sobie wybrać parkę, zresztą Arturowi przekazałem swoje spostrzeżenia na temat płci tych rybek...
Jak na razie mój samiec spuszcza bęcki samiczce, podmieniłem 10 % wody na RO i wrzuciłem liście, na razie niewiele to zmieniło.
pozdrawiam
Marek

piotrK 

Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 9:49 pm   

marusia napisał/a:
Jak na razie mój samiec spuszcza bęcki samiczce, podmieniłem 10 % wody na RO i wrzuciłem liście, na razie niewiele to zmieniło.

Dlatego chciałem dwie pary... coby wybrała się jedna, a konkretna.
marusia napisał/a:
ja po prostu mam fioła na punkcie tych ryb

Jest Nas przynajmniej dwóch... :cool: Sytuacja się ustabilizuje z Wouri i konto z powrotem nieco wzrośnie to chyba sobie sprawię zwykłe A. thomasi, no chyba że ARS czymś miłym mnie znów zaskoczy... :grin:

marusia 
Aut bibat, aut abeat

Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 9:09 am   

piotrK napisał
Cytat:
chyba że ARS czymś miłym mnie znów zaskoczy...

Moim zdaniem ARS może mieć naprawdę ciekawe formy taeniatusa, nie wiem, czy inne odmiany Cie interesują, ale jak pozwolą mi warunki finansowe i moja dziewczyna to skusiłbym się na Dehane lub Moliwe. Są nieco łatwiejsze w hodowli od Wouri. Z tego co Artur mówił, to Ci Niemcy (eksperci od płci) naprawde mają ciekawe cacka.
pozdrawiam
Marek

piotrK 

Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 10:03 am   

Zawsze najbardziej podobały mi się Wouri. Poza tym Dehane i Bipindi sa boskie. Jednak na razie muszę uregulować sprawę Wouri, potem będe myślał o innych. Z pelvicachromis bardzo podoba mi się stosunkowo niepozorny P. roloffi, no i P. sacrimontis. Ale, kurcze, nie można miec wszystkiego :???:

marusia 
Aut bibat, aut abeat

Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 10:35 am   

Cytat:
Ale, kurcze, nie można miec wszystkiego :???:

Jesteś na forum Apistogramma.com, więc zauważ,że zdarzają się tam ambitne typki, które chcą mieć np. wszystkie odmiany barwniaka szmaragdowego.... :mrgreen:
Ja obecnie czaje się Viejity, no ale potem w zależności co ARS będzie miał to Moliwe lub Dehane. Jeśli mogę Ci nieśmiało zaproponować, to poczytaj trochę o diecie dla taeniatusa, polecam takie tuzy jak np. Ted Judy, którzy hoduje szmaragdowe kilkadziesiąt lat. Oni konsekwentnie przestrzegają przed zbyt duża ilością białka zwierzęcego w diecie tych ryb. W sumie sam doświadczyłem problemów z tego tytułu, dlatego myślę, że coś jest na rzeczy.
pozdrawiam
Marek
Ostatnio zmieniony przez marusia Wto Kwi 07, 2009 3:38 pm, w całości zmieniany 1 raz  

krzychó 
Miłośnik BW

Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 10:51 am   

Piszcie jak najwięcej. Mam dwie pary po uporządkowaniu wszystkiego wyślę wzdjęcia to mi pomożecie w identyfikacji potencjalnej odmiany.

Zapraszam - http://www.facebook.com/p...257503074319846 - O lesie z przymrużeniem oka!

Odpowiedz do tematu