Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: K-Pon
Wto Gru 20, 2011 9:10 pm
[200] Chaos by Edyta :)
Autor Wiadomość
Pysia 

Wysłany: Sob Lis 28, 2009 1:26 pm   [200] Chaos by Edyta :)

Najpierw chciałam się przywitać :) Nie znalazłam do tego odpowiedniego tematu :oops:
Na forum już troszkę jestem. Powód? Fascynacja pilęgniczkami :) Na razie " chłonę " wiedze.

Baniak 200l zalany 19.09.09r.
Wymiary:
100x40x50

Filtracja:
Eheim 2228

Ogrzewanie:
Eheim 200W z termostatem

Oświetlenie:
2x39W T5 ( Aquastar i Grolux) - świeci 12 h
2x30W T8 ( 2x 865 ) - ma swiecić 5 h

Nawożenie:
CO2 z butli
EasyCarbo codziennie 8 ml.
K2SO4 - w/g potrzeb
mikro+ makro przy podmianach
Obecnie :
PGC , PG ferro+, PG makro , K2SO4, KH2PO4
Woda RO

Flora:
Rotala Indica
Heterantera
Zwartki
lotos czerwony
Limnophila aromatica
średni heniu
sagittaria subulata
glosia
mech Java
didiplis diandra
blyxa
rotalka green

Obsada:
Neon czerwony - 14 szt.
Kirysek pstry - 8 szt.
Pstrążenice Myersa - 11 szt.
Krewertki RC - liczba nieznana, ale pewnie około 100....( przetrzebione przez apisto )
krewetki CR - 10 szt.
Otosek - 10 szt.
Apistogramma baenschi - 1+2 ( F0+ F1)
Apistogramma Panduro - 1+ 2 ( F0)

Parametry wody:
NO3-15
NO2-0
Gh- 6
KH-3
pH- 6,6
PO4-0,02 ( zaczęłam wyrównywać do 0,5ppm)

Ozdoby:
3 korzenie, w tym jeden porośnięty mocno mchem a drugi na razie mało
5 kokosów do wyboru

Akwarium docelowo ma być buszem roślinnym. Robię wszystko, aby rybki były zdrowe i dobrze się czuły. Uczę się też bardzo dużo, bo zbiornik ma cieszyć, a nie przesparzać problemów. Zdrowe ryby, rośliny to radość. A żeby tak było, to trzeba uzywać szarych komórek.
Oczywiscie robię błędy, i jeżeli jakis zauwazycie, to piszcie proszę od razu. Wasza wiedza i doświadczenie są ogromne. Wiem, bo przestudiowałam całe forum :mrgreen: Zresztą nie tylko to :lol:
W chwili obecnej baniak wygląda tak:

Piszę, że w obecnej, bo za kilka godzin nastąpi drastyczna przycinka niektórych roślin i baniak nieco zbrzydnie. Na jakiś czas mam nadzieję ;)

Obsada została wybrana pod względem potrzeb ryb. Na początku same łatwiejsze gatunki takie jak neonki i kiryski. Miały byc pielęgniczki kakadu. Ale pewien kolega ( będący na tym forum) po przeczytaniu mojej tęsknoty za pstrążenicami Myersa stwierdził, ze dam rade. Kupiłam i...dałam :) Plaskate wyrosły pięknie i wybarwiły się, mimo kupienia ich podduszonych i dość wymęczonych? sponiewieranych? bardzo słabych? Wiecie o co mi chodzi. Następnie zaczęłam szukać kakadu. Brak zbiorniczka do kwarantanny napawał mnie ogromnym strachem. Jeżeli chodzi o żywe stworzenia to wolę milion razy na zimne dmuchać, niż przypłacić głupotę życiem żyjątka. W trakcie poszukiwań zaczęłam czytać, zadawać pytania na PW tutaj ( dziękuję za odpowiedzi i cierpliwość :) ) itd. W trakcie czytania natrafiłam na kilka gatunków, które mnie rzuciły na kolana swoim urokiem. Kakadu zaczęły być takie ...zwyczajne? ;) Dowiedziałam się tez, że zachowania ryb hodowanych od pokoleń w niewoli zanikają. Zapragnęłam dzikusów :oops:
Oczywiscie baniak ogólny nie jest miejscem do obserwacji o jaką mi chodzi. Mimo to, postanowiłam, ze zamieszkają u mnie Inki. I znowu kolega z tego forum pomógł mi wybrać gatunek ;) Zreszta nie tylko on :) Dziękuję :) Rybcie zamówione i czekają, aż przygotuję dla nich wszystko jak ma być.
Dodam, że w miarę czytania mój apetyt wzrósł bardzo. Wiosną stawiam baniak ( jak życie pozwoli, ale ja bardzo uparta jestem :) ) 112L z samymi Apistogramma eremnopyge 1+2. Mają być dzikusy. Są tak urocze, że odkąd je zobaczyłam to w głowie zaczął powstawać plan. Baniak jest, filtr będzie gotowy jak do 200L kupię kubeł, grzałka jest. Urządzenie będzie tak ciut BW, bo roślinniak to jednak ciągłe nawozy itd ;) 112L będzie stało w moim pokoju i nie musi się podobać rodzinie. BW dla nich to za wiele :lol: 200L stoi w salonie i ma też za zadanie zdobić pomieszczenie ;)

Jeżeli zadam jakieś pytanie na które są odpowiedzi na forum to wybaczcie. W ciągu ostatnich 3 miesięcy zbombardowało moją głowę milion informacji i ciut mi się to mięsza :oops: Z niewiedzącej o czymkolwiek osoby przeszłam spory etap jak na początek ;) Ale jak coś robię, to nie uznaję półśrodków :oops:

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie
Edyta

EDIT:
Już wiem, że mój temat jest na piątej stronie. A co za tym idzie - nie mam szans na wejścia do niego :( Szkoda....
Ostatnio zmieniony przez Pysia Sob Sie 28, 2010 5:15 pm, w całości zmieniany 9 razy  

piotrK 

Wysłany: Sob Lis 28, 2009 9:32 pm   

Pysia napisał/a:
EDIT:
Już wiem, że mój temat jest na piątej stronie. A co za tym idzie - nie mam szans na wejścia do niego :( Szkoda....

Edyto, nie rozumiem tego za bardzo :wink:

Jaś 
Banda Syfiarzy;-)

Wysłany: Sob Lis 28, 2009 9:40 pm   

Pysia napisał/a:
Już wiem, że mój temat jest na piątej stronie

Jest na piątej, bo w tym dziale, posty ustawiane są wg litrażu zbiornika, od najmniejszego do największego;]

Co do akwarium to jest ono..zarośnięte :mrgreen: Nie wielu jest wśród nas wyznawców tego typu zbiorników, aczkolwiek z estetycznego punktu widzenia wygląda smakowicie :smile: Apisto będą szczęśliwsze jeśli zrobisz im małą plażę piaskową, bo z tego co widzę to żwirek na dnie jest.
Noi liście jakieś może, syfku trochę... :mrgreen: :wink:

Pysia 

Wysłany: Sob Lis 28, 2009 9:58 pm   

Cytat:
Edyto, nie rozumiem tego za bardzo :wink:

Ja rozumiem, bo w tematach baniaków nigdy mi się nie chce zaglądać dalej niż na pierwszą :mrgreen:
Jaś napisał/a:
Jest na piątej, bo w tym dziale, posty ustawiane są wg litrażu zbiornika, od najmniejszego do największego;]

Teraz to już to wiem ;)
Cytat:
Co do akwarium to jest ono..zarośnięte :mrgreen:

Jeszcze nie jest. Dopiero będzie. Pracuję nad tym wytrwale. Właśnie dlatego Inki przyjdą później bo muszę zakończyć prace ;)
Jaś napisał/a:
Nie wielu jest wśród nas wyznawców tego typu zbiorników, aczkolwiek z estetycznego punktu widzenia wygląda smakowicie :smile:

Zdąrzyłam zauwazyc że nie cieszą się tutaj popularnością. Ten baniak spełnia kilka funkcji i musi zadowolić całą rodzine. A mąż jest wybredny... Jest przeciw akwarium więc musiałam stworzyć prawdziwą ozdobę ;)
Jaś napisał/a:
Apisto będą szczęśliwsze jeśli zrobisz im małą plażę piaskową, bo z tego co widzę to żwirek na dnie jest.

Teraz zostałam zastrzelona.... Po co im plaża właściwie? Gdyby to był baniak na rozród nastawiony to rozumiem. Ale wiedomo że w ogólnym mowy o tym nie ma. Więc do czego im to potrzebne? Bo już się martwię strasznie bi nie mam miejsca na plaże :roll:
Wytłumacz proszę.
Jaś napisał/a:
Noi liście jakieś może, syfku trochę... :mrgreen: :wink:

A wżyciu syfek :mrgreen: W następnym baniaku będzie go ogrom. W tym ma być bez tego efektu specjalnego ;)
30l bojownik
133l sterylny z miszungiem

Jaś 
Banda Syfiarzy;-)

Wysłany: Sob Lis 28, 2009 10:17 pm   

Pysia napisał/a:
Teraz zostałam zastrzelona.... Po co im plaża właściwie? Gdyby to był baniak na rozród nastawiony to rozumiem. Ale wiedomo że w ogólnym mowy o tym nie ma. Więc do czego im to potrzebne? Bo już się martwię strasznie bi nie mam miejsca na plaże
Wytłumacz proszę.

Moje inki całe dnie spędzały na przesiewaniu piachu. Apisto tak poszukują pokarmu. Oczywiście w warunkach akwarium mają ułatwiony do niego dostęp, niemniej instynkty przetrwały :smile: Piach obligatoryjny nie jest lecz dobrze gdyby w akwarium się znalazł. Takie moje zdanie :grin:

Pysia 

Wysłany: Sob Lis 28, 2009 10:24 pm   

Jaś napisał/a:
Pysia napisał/a:
Teraz zostałam zastrzelona.... Po co im plaża właściwie? Gdyby to był baniak na rozród nastawiony to rozumiem. Ale wiedomo że w ogólnym mowy o tym nie ma. Więc do czego im to potrzebne? Bo już się martwię strasznie bi nie mam miejsca na plaże
Wytłumacz proszę.

Moje inki całe dnie spędzały na przesiewaniu piachu. Apisto tak poszukują pokarmu. Oczywiście w warunkach akwarium mają ułatwiony do niego dostęp, niemniej instynkty przetrwały :smile: Piach obligatoryjny nie jest lecz dobrze gdyby w akwarium się znalazł. Takie moje zdanie :grin:

Czyli do szczęścia jednak im ten piach potrzebny... No to mam zagwozdke :roll: Nie mogę ruszyć dna, bo pod zwirkiem mam substrat Tetry. Zrobiłabym masakre jakby do słupa wody to się dostało. Glony murowane. Musiałabym nasypać na żwirek piachu. Ale to znowu sensu nie ma, bo kiryski szybko to przekopią i z plaży będą nici, bo piach będzie wszędzie.
Jakieś pomysły?

Ruki 
Wielebny Syfku :)

Wysłany: Sob Lis 28, 2009 10:47 pm   

Pysia napisał/a:
Jakieś pomysły?

Przy restarcie wprowadzić zmiany. :mrgreen: Przesiewanie piasku przez skrzela to dla apisto sposób na życie. :mrgreen: Tak jak dla kur dziobanie ziemi. :smile:

Pysia napisał/a:
Urządzenie będzie tak ciut BW, bo roślinniak to jednak ciągłe nawozy itd

A. eremnopyge to taki naciągany czarno-wodny gatunek. :wink:

Pysia 

Wysłany: Sob Lis 28, 2009 10:53 pm   

Ruki napisał/a:
Przy restarcie wprowadzić zmiany. :mrgreen:

Tfu tfu!! Restartu na razie nie zamawiam ;)
Ruki napisał/a:
Przesiewanie piasku przez skrzela to dla apisto sposób na życie. :mrgreen: Tak jak dla kur dziobanie ziemi. :smile:

Mogę im w dwóch jaskinkach pod korzeniami zrobionych nasypać :mrgreen: Niech sobie przesiewają do woli .
Ruki napisał/a:
A. eremnopyge to taki naciągany czarno-wodny gatunek. :wink:

Oj wiem ze nie ;) Dlatego piszę że takie "ciut BW " ;) Czyli będzie piach na dnie, nurzaniec, rosliny niepotrzebujące światła ile wlezie, duuuuużo korzeni, szyszek i liści. A na górze pistia albo coś w tym stylu. Jednym słowem totalny syfek na piachu :lol:
30l bojownik

Pysia 

Wysłany: Wto Gru 08, 2009 9:42 pm   

Dzisiaj dołączył do filtracji Eheim 2228. Chodzi na 1/3 bo pralkę robił w baniaku ;) Na razie wylot z rurki zakrzywionej, ale nie wiem czy pod wodą nie zamontuję deszczownicy.
Ile on ma chodzic ze starym wewnętrznym? Wlałam do niego brudów z czyszczenia wewnętrznego i wrzuciłam 2 kapsułki Bactozymu. Czy 10-12 dni wystarczy?
Od góry w koszykach mam: Włóknine a pod nią biobale ( colkolwiek to jest, bo filtr z ebay.de ;) ) ; drugi kosz biobele, trzeci gąbka + ceramika Eheima. Czy coś zmienić? Czytałam o torfie w koszu. Czy nie zmienia koloru wody? I w którym koszu? Z miłą chęcią zmniejszyłabym pH do 6,4 ;)
Jutro fotka. Dzisiaj nie mam siły już... Ja- blondynka - walczyłam z wielkim wiadrem zwanym filtrem kubełkowym :lol:

piotrK 

Wysłany: Wto Gru 08, 2009 10:22 pm   

Pysia napisał/a:
Czy nie zmienia koloru wody? I w którym koszu? Z miłą chęcią zmniejszyłabym pH do 6,4 ;)

Jak chcesz obniżyć za pomocą torfu - zabarwi.

Pysia 

Wysłany: Śro Gru 09, 2009 3:45 pm   

piotrK napisał/a:
Jak chcesz obniżyć za pomocą torfu - zabarwi.

Hym.... Czyli rezygnuję. Czy jest jakaś marketowa woda ( oprócz destylowanej ) którą mogę wlać do baniaka i zmniejszyć niewiele pH ?
30l bojownik

piotrK 

Wysłany: Śro Gru 09, 2009 6:31 pm   

Jakbyś lała destylkę, czy RO, z czasem pH zacznie samo spadać, jak tylko podłoże dojrzeje. Warto by było mimo wszystko wrzucić trochę torfu, bo nie będzie barwił wody wiecznie (jeden spory woreczek po 2-3 podmianach już nie barwi wody), a wpływać na kwasowość będzie.

Pysia 

Wysłany: Śro Gru 09, 2009 7:59 pm   

Cytat:
Jakbyś lała destylkę, czy RO, z czasem pH zacznie samo spadać

RO na razie odpada. Wiadro - tfu!! - znaczy kubeł na razie mnie wyprał z kasy ;) Destylowanej nie wiem ile bym miała lać, aby nie podusić nagłym skokiem mieszkańców.
Kurcze... Gdzieś czytałam o jakiejś wodzie z marketu, ze obniża pH. Szukam juz tego 5 dni!!
A kilka szyszek olchy wrzucanych gdzieś tam z tyłu aby nie było widać syfku? ;)

O torfie ( jaki) muszę poczytać. Niby czytałam juz, ale za dużo wiadomosci mnie bombarduje i mi się mięsza ;)

A to dzisiejszy baniaczek ;)

Jak wiadro ( tfu!!) kubeł znaczy ( :mrgreen: ) dojrzeje to nareszcie będę mogła zrobić porządek z prawą stroną ;) Wywalę wewnętrzny i będzie lepiej :)
A do którego kosza wrzucić? Wiem, ze do ostatniego. Tylko że ostatni w/g Was to który? :oops: Ten na dole czy u góry?
30l bojownik

cyba2 

Wysłany: Śro Gru 09, 2009 8:59 pm   

Pysia napisał/a:
ostatni w/g Was to który? :oops: Ten na dole czy u góry?

Zleży jak woda leci :roll:
Powinien być jakiś rysunek w instrukcji :razz:

Pysia 

Wysłany: Śro Gru 09, 2009 9:19 pm   

cyba2 napisał/a:
Zleży jak woda leci :roll:

To Eheim 2228, więc leci na dół przez jakby wąż i oczyszczona jest z góry brana. Chyba... Bo ja z techniki to noga ;)
30l bojownik

mientus 

Wysłany: Czw Gru 10, 2009 10:59 am   

Pysia napisał/a:
Dzisiaj dołączył do filtracji Eheim 2228. Chodzi na 1/3 bo pralkę robił w baniaku ;) Na razie wylot z rurki zakrzywionej, ale nie wiem czy pod wodą nie zamontuję deszczownicy.
Ile on ma chodzic ze starym wewnętrznym? Wlałam do niego brudów z czyszczenia wewnętrznego i wrzuciłam 2 kapsułki Bactozymu. Czy 10-12 dni wystarczy?
Od góry w koszykach mam: Włóknine a pod nią biobale ( colkolwiek to jest, bo filtr z ebay.de ;) ) ; drugi kosz biobele, trzeci gąbka + ceramika Eheima. Czy coś zmienić? Czytałam o torfie w koszu. Czy nie zmienia koloru wody? I w którym koszu? Z miłą chęcią zmniejszyłabym pH do 6,4 ;)
Jutro fotka. Dzisiaj nie mam siły już... Ja- blondynka - walczyłam z wielkim wiadrem zwanym filtrem kubełkowym :lol:

Pysiu [hmm jak to pięknie brzmi ;) ], jeżeli podałaś kolejność wkładów od "góry" filtra parząc, to w zasadzie masz to dobrze poukładane, ale [jak mówi Radio Erewań]:
1. jeżeli biobale to plastikowe kulki, to ja bym je dał jako pierwszy lub drugi wkład od dołu patrząc,
2. jeżeli ceramika to wydrążone w środku pierścienie, to też dałbym to jako pierwszy wkład od dołu licząc a biobale jak drugi,
3. sprawdzało się u mnie coś takiego, że dawałem do 1 (od dołu) koszyka poukładaną równo ceramikę a na to biobale, do drugiego gąbkę a na nią ehfisubstrat, do trzeciego kosza włożysz coś wg. uznania (ehfisubstrat, torf) oraz zakończysz gąbką.
4. jeżeli wszystko umieściłaś wg instrukcji producenta (ładne rysunki umeszczają zawsze na boku opakowania) to wszystko będzie działać jak należy ale niekoniecznie musi ci to pasować ;)

Zwróć uwagę na to, że od dołu masz zawsze filtrację wstępną (mechaniczną) i w miarę przechodzenia do góry filtra następuje filtracja biologiczna, a na koniec finalne oczyszczanie wody. Zatem musisz odpowiednio dobierać wkłady, zwłaszcza wypełnienia gąbkowe (nie stosować mało porowatych i nieprzepuszczajacych wody jako wstępne wkłady), te włókniny powinny być stosowane jako ostatnie wkłady. To samo stwierdzenie można odnieść do torfu i węgla - te wkłady także umieszcza się na ostatnim etapie filtracji.

Mam nadzieję, że dość jasno to opisałem. Jak nie to koledzy mnie poprawią.

Pysia 

Wysłany: Czw Gru 10, 2009 3:47 pm   

Cytat:
Pysiu [hmm jak to pięknie brzmi ;) ]

No cóż... Ja psiara, a Pysia, Zmorka, Szelma to przezwiska moich suczek :mrgreen: Troszkę sie bałam dać sobie nick Zmorka albo Szelma ;)
mientus napisał/a:
jeżeli biobale to plastikowe kulki

Biobale to kulki, ale dziwne. Ponoć jakiś SUBSTRATpro eheimowski ;) Ale nie dałabym się za to zabić .
mientus napisał/a:
jeżeli ceramika to wydrążone w środku pierścienie, to też dałbym to jako pierwszy wkład od dołu licząc a biobale jak drugi,

I tak jest. Ceramika na samym dole, na niej gąbka taka dość przepuszczalna i następny kosz a w nim same biobale i znowu w nastepnym biobale i na to włóknina ;) Opis od dołu do góry :)
mientus napisał/a:
ehfisubstrat,

Co to jest?
mientus napisał/a:
Zwróć uwagę na to, że od dołu masz zawsze filtrację wstępną (mechaniczną) i w miarę przechodzenia do góry filtra następuje filtracja biologiczna, a na koniec finalne oczyszczanie wody. Zatem musisz odpowiednio dobierać wkłady, zwłaszcza wypełnienia gąbkowe (nie stosować mało porowatych i nieprzepuszczajacych wody jako wstępne wkłady), te włókniny powinny być stosowane jako ostatnie wkłady. To samo stwierdzenie można odnieść do torfu i węgla - te wkłady także umieszcza się na ostatnim etapie filtracji.

No i nareszcie ktoś mi jak " chłopu na granicy" opisał dokładnie co i jak :)
Wielkie dzięki :grin:
Pozdrawiam
Edyta
30l bojownik

mientus 

Wysłany: Pią Gru 11, 2009 12:05 pm   

Pysia napisał/a:
mientus napisał/a:
ehfisubstrat,

Co to jest?

A coś takiego jak np.tutaj. Generalnie to nazwa wypełnień firmy eheim.

Pysia 

Wysłany: Pią Gru 11, 2009 6:56 pm   

Znaczy się ze to jest właśnie to, bo wygląda identycznie ;) Ale ta cena mnie zaszokowała :shock:
Czy ktoś mi wyjaśni co ile trą się kiryski? Bo mam 3 samice i 5 samcy i od 3 tyg. co kilka dni znajduję ikre ...
A na pielęgniczki czekam z utęsknieniem, bo w moim baniaku zapanowały krewetki. Mam kreweciarską klęskę. Gdzie nie spojrzeć tam one. Robalowisko :lol:

piotrK 

Wysłany: Sob Gru 12, 2009 12:03 am   

Pysia napisał/a:
Mam kreweciarską klęskę. Gdzie nie spojrzeć tam one. Robalowisko :lol:

Spooko, Inki się ucieszą :wink:

Pysia 

Wysłany: Sob Gru 12, 2009 9:00 pm   

Cytat:

Spooko, Inki się ucieszą :wink:

Kilka niech zostawią ;) Aby przypływ wciąż był :)
I ja nie przesadzam....Wszędzie mam robalki :mrgreen:
30l bojownik

Pysia 

Wysłany: Nie Gru 13, 2009 5:05 pm   

Zrobiłam trochę porządku, bo niedługo wyleci część roślin. Już wyleciało ich wiadro ;)

Jutro przyjadą do mnie Inki :mrgreen: I otoski ;)
Czekam na nie już długo... Ale byłam cierpliwa, i mam nadzieję, że ta cierpliwość zostanie mi wynagrodzona ;)
Zrobiłam trzy strefy:
Po lewej od strony szyby jest jaskinka zrobiona z korzeni
Po prawej od strony szyby tez jest jaskinka zrobiona z korzeni
Na środku w gąszczu roślin wsadzę dzisiaj kokosa
Czyli miejsce dla trzech samic :)

Trzymajcie kciuki, aby wszystko poszło dobrze. Proszę....

edytujemy posty :razz: piotrK
Ostatnio zmieniony przez piotrK Wto Gru 15, 2009 7:40 pm, w całości zmieniany 1 raz  

mientus 

Wysłany: Wto Gru 15, 2009 2:38 pm   

Pysia napisał/a:
Jutro przyjadą do mnie Inki :mrgreen: I otoski ;)
Czekam na nie już długo... Ale byłam cierpliwa, i mam nadzieję, że ta cierpliwość zostanie mi wynagrodzona ;)
Zrobiłam trzy strefy:
Po lewej od strony szyby jest jaskinka zrobiona z korzeni
Po prawej od strony szyby tez jest jaskinka zrobiona z korzeni
Na środku w gąszczu roślin wsadzę dzisiaj kokosa
Czyli miejsce dla trzech samic :)

Trzymajcie kciuki, aby wszystko poszło dobrze. Proszę....

Zapowiada się dobrze. Ja trzymam ;)

piotrK 

Wysłany: Wto Gru 15, 2009 7:41 pm   

Będzie dobrze :wink:

Pysia 

Wysłany: Wto Gru 15, 2009 11:03 pm   

To w swoim temacie nie można pisać posta pod postem? :shock: To jak aktualizować inaczej? :?: Hym...
Nieważne zresztą :)
Wazne, że jutro dla mnie wielki dzień :mrgreen:
I oby był szczęśliwy :!:

mientus napisał/a:
Zapowiada się dobrze. Ja trzymam ;)

Trzymaj, bo dzisiaj mam z wrazenia noc z głowy :roll:
piotrK napisał/a:
Będzie dobrze :wink:

Wtedy miałeś racje to i mam nadzieję teraz też :)

Odpowiedz do tematu