Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Apistogramma barlowi - ciekawostka
Autor Wiadomość
jerrymagu 
Czarna Koszula......

Wysłany: Nie Lip 11, 2010 2:41 pm   Apistogramma barlowi - ciekawostka

Samica złożyła ikrę w temp wody 29st. Uznaję to jako ciekawostkę bo w różnych źródłach pojawia się często informacja iż apisto normalnie przystępują do tarła w niższych temp. Baenschi złożyła ikrę w temp 28st. Potwierdza to tęzę Rafkisopla że z tą temp wcale tak przejrzyście nie jest

Ruki 
Wielebny Syfku :)

Wysłany: Nie Lip 11, 2010 4:08 pm   

jerrymagu napisał/a:
bo w różnych źródłach pojawia się często informacja iż apisto normalnie przystępują do tarła w niższych temp.

Pierwsze słyszę. :wink:
Czytałem tylko wzmianki, że można skusić Apisto do tarła robiąc podmiankę na chłodniejszą wodę. Ale nie następuje ono od razu w momencie wlania tej chłodniejszej wody. :wink:

P.S.
Swoją drogą to przy takiej temperaturze wody spodziewaj się bardzo dużego procentu(jak nie całości) samców.

mcben 
Benek

Wysłany: Nie Lip 11, 2010 7:06 pm   

Cytat:
Swoją drogą to przy takiej temperaturze wody spodziewaj się bardzo dużego procentu(jak nie całości) samców

To ja mam pytanie : co ma większy wpływ na rozkład płci temperatura czy Ph?

Ruki 

Wysłany: Nie Lip 11, 2010 7:36 pm   

Cytat:
To ja mam pytanie : co ma większy wpływ na rozkład płci temperatura czy Ph?

Moim zdaniem i to i to ma taki sam wpływ.

mcben 
Benek

Wysłany: Nie Lip 11, 2010 8:06 pm   

Cytat:
Moim zdaniem i to i to ma taki sam wpływ.

Jeśli się nie mylę to im niższe Ph tym więcej samców, a im większa temperatura też więcej samców. To czy można z tego wywnioskować że jak jest wysokie Ph i wysoka temperatura to podział płci będzie mniej więcej równy?

Ruki 

Wysłany: Nie Lip 11, 2010 8:32 pm   

mcben napisał/a:
To czy można z tego wywnioskować że jak jest wysokie Ph i wysoka temperatura to podział płci będzie mniej więcej równy?

IMHO nie, na pewno równy podział występuje przy uśrednionych optymalnych parametrach(czyli przykładowo dla gatunku X będzie to 25*C i pH 5.5).
Przy górnych i dolnych ekstremach nie wiem w sumie jaki będzie rozkład, ale wydaje mi się że któreś płci będzie więcej.

mcben 
Benek

Wysłany: Nie Lip 11, 2010 8:56 pm   

Sorry że cię tak męczę, ale powiedz jeśli wiesz, który moment jest decydujący,chodzi mi o to że np. tarło odbyło się w ph 7, larwy wykluły się w ph 6,8 a , narybek zaczął pływać w ph 6,6. Który z tych momentów jest decydujący dla rozkładu płci?

Ruki 

Wysłany: Nie Lip 11, 2010 8:58 pm   

Pierwsze kilkanaście dni(bodajże 2-3 tygodnie) życia narybku jest decydujące. Nie ma tak, że jakiś jeden dzień determinuje płeć.

mcben 
Benek

Wysłany: Nie Lip 11, 2010 9:04 pm   

Dzięki za wyjaśnienia

jerrymagu 
Czarna Koszula......

Wysłany: Pon Lip 12, 2010 8:54 am   

no to będę miał problem bo jeśli temperatura w moim mieszkaniu się nie zmniejszy to moje rybcie są skazane na takie warunki :neutral:

Ruki 

Wysłany: Pon Lip 12, 2010 8:57 am   

Ja mam 30-32 stopni w mieszkaniu, rybom teraz zabraniam się mnożenia by nie mieć problemów z nadmiarem samców.... :???:

jerrymagu 
Czarna Koszula......

Wysłany: Pon Lip 12, 2010 10:07 am   

Ruki napisał/a:
Ja mam 30-32 stopni w mieszkaniu, rybom teraz zabraniam się mnożenia by nie mieć problemów z nadmiarem samców.... :???:

na czym polega to zabranianie :?:

We wszystkich akwariach gdzie mam filtry wewnętrzne ustawiłem filtry tak by dodatkowo napowietrzały wodę, przy jednej kaskadzie dałem dodatkowo napowietrzacz a w dużym akwa dołożyłem jeden mały filtr (rezerwowy) który też służy jako napowietrzacz - ale w tym przypadku jego wydajność nie jest najlepsza względem litrażu zbiornika

Ruki 

Wysłany: Pon Lip 12, 2010 10:09 am   

Cytat:
na czym polega to zabranianie :?:

Zabieram im kokosy z ikrą. :wink:

jerrymagu 
Czarna Koszula......

Wysłany: Pon Lip 12, 2010 10:11 am   

więc ja chyba tak zrobię w dniu dzisiejszym

A jaki to ma wpływ na kondycję Samic i ich późniejsze przystępowanie do tarła?

jareksslub 

Wysłany: Czw Sty 20, 2011 11:58 pm   

Ruki napisał/a:
IMHO

Co to, kurde, znaczy :?:

Ruki 

Wysłany: Czw Sty 20, 2011 11:59 pm   

In my humble opinion-> moim skromnym zdaniem. :wink:

qbsztyk1 

Wysłany: Pią Sty 21, 2011 8:52 am   

Ruki, a co tak grzejesz w chałupie?

Ruki 

Wysłany: Pią Sty 21, 2011 9:12 am   

qbsztyk1 napisał/a:
Ruki, a co tak grzejesz w chałupie?

Popatrz sobie na datę postu, powinna wszystko wyjaśnić......

qbsztyk1 

Wysłany: Pią Sty 21, 2011 9:19 am   

heh :)
sugerowałem się ostatnimi wpisami

atram 

Wysłany: Sob Lut 05, 2011 10:29 pm   

Ruki napisał/a:
Pierwsze kilkanaście dni(bodajże 2-3 tygodnie) życia narybku jest decydujące. Nie ma tak, że jakiś jeden dzień determinuje płeć.

Sugerujesz,że płeć u tych pielęgniczek jest zdeterminowana epigenetycznie????

Ruki 

Wysłany: Sob Lut 05, 2011 10:36 pm   

atram napisał/a:

Nie tylko ja to stwierdzam. :wink: Bo to już nie jest sugestia. U kręgowców poniżej gadów nie zawsze płeć jest determinowana przez chromosomy płci(wiele ryb ich nie ma w ogóle).

P.S.
U tilapii można zmienić płeć kuracjami hormonalnymi, tak więc u Apisto pewnie też. :wink:

atram 

Wysłany: Sob Lut 05, 2011 10:39 pm   

Ruki napisał/a:
atram napisał/a:

Nie tylko ja to stwierdzam. :wink: Bo to już nie jest sugestia. U kręgowców poniżej gadów nie zawsze płeć jest determinowana przez chromosomy płci(wiele ryb ich nie ma w ogóle).

P.S.
U tilapii można zmienić płeć kuracjami hormonalnymi, tak więc u Apisto pewnie też. :wink:

Podaj żródła naukowe

Ruki 

Wysłany: Sob Lut 05, 2011 11:26 pm   

atram napisał/a:
Podaj żródła naukowe

"Environmental determination of sex in Apistogrammai (Cichlidae) and two other freshwater fishes (Teleostei)
U. Römer 1 W. Beisenherz 1
University of Bielefeld, Department of Biology, Postfach 100131, 33501 Bielefeld, Germany
Copyright 1996 The Fisheries Society of the British Isles
KEYWORDS
Apistogramma • Cichlidae • environmental sex determination • pH • sex ratio • temperature
ABSTRACT
Environmental sex determination by temperature could be revealed significantly in 33 Apistogramma-species and in Poecilia melanogaster. In some, but not all, Apistogramma-species pH also influences the sex ratio, whereas neither temperature nor pH affect the sex ratio of Pseudocrenilabrus multicolor victoriae. The sex in offspring of A. trifasciata is determined within a sensitive period of about 30 to at least 40 days after spawning."

Dodatkowo polecam lekturę naszego forum oraz forum.apistogramma.com(możesz tam zadać to pytanie i ktoś Ci poda jakieś dodatkowe źródła naukowe).

Tutaj wątek o barwniakach z rodzaju Pelvicachromis.
http://forum.apistogramma...ead.php?t=11084

Aczkolwiek ja nie musiałem szukać źródeł naukowych by stwierdzić ten fakt, wiele osób Ci tutaj to potwierdzi. :wink:

P.S.
U danio pręgowanego można doprowadzić do populacji 100% samczej samą regulacją poziomu tlenu.
Cytat:
"Hypoxia affects sex differentiation and development, leading to a male-dominated population in Zebrafish (Danio rerio)". Environmental Science and Technology, Vol.40, p.3118-3122, 2006.

atram 

Wysłany: Nie Lut 06, 2011 1:05 am   

Ruki napisał/a:
atram napisał/a:
Podaj żródła naukowe

"Environmental determination of sex in Apistogrammai (Cichlidae) and two other freshwater fishes (Teleostei)
University of Bielefeld, Department of Biology, Postfach 100131, 33501 Bielefeld, Germany
KEYWORDS
Apistogramma • Cichlidae • environmental sex determination • pH • sex ratio • temperature
ABSTRACT
Environmental sex determination by temperature could be revealed significantly in 33 Apistogramma-species and in Poecilia melanogaster. In some, but not all, Apistogramma-species pH also influences the sex ratio, whereas neither temperature nor pH affect the sex ratio of Pseudocrenilabrus multicolor victoriae. The sex in offspring of A. trifasciata is determined within a sensitive period of about 30 to at least 40 days after spawning."

Dodatkowo polecam lekturę naszego forum oraz forum.apistogramma.com(możesz tam zadać to pytanie i ktoś Ci poda jakieś dodatkowe źródła naukowe).

Aczkolwiek ja nie musiałem szukać źródeł naukowych by stwierdzić ten fakt, wiele osób Ci tutaj to potwierdzi. :wink:

P.S.
U danio pręgowanego można doprowadzić do populacji 100% samczej samą regulacją poziomu tlenu.
Cytat:
"Hypoxia affects sex differentiation and development, leading to a male-dominated population in Zebrafish (Danio rerio)". Environmental Science and Technology, Vol.40, p.3118-3122, 2006.

David Rubin z Clark University endokrynolog - przeprowadzał te badania jako student (1985) .
Przeczytałam żródło - czyli odpis jego pracy z dokładną metodologią -
wniosek:chodzi o warunki tarła i takie same podczas odchowu narybku.
Czyli płeć jest determinowana w momencie zapłodnienia - preferencje komórki jajowej lub plemników (sprawa nie zbadana)

A pomiędzy 30 a 40 dniem życia narybku - w pełni determinuje się płec co nie oznacza ,że ten okres wpływa na płeć - to jedynie oznacza klamka zapada :)
Oczywiście można zaburzać równowage hormonalną ryb...ale rozmaiwamy tutaj o w pełni płodnych osobnikach obu płci.

atram 

Wysłany: Nie Lut 06, 2011 1:26 am   

atram napisał/a:
Ruki napisał/a:
atram napisał/a:
Podaj żródła naukowe

KEYWORDS
ABSTRACT

P.S.
Cytat:

David Rubin z Clark University endokrynolog - przeprowadzał te badania jako student (1985) .
Przeczytałam żródło - czyli odpis jego pracy z dokładną metodologią -
wniosek:chodzi o warunki tarła i takie same podczas odchowu narybku.
Czyli płeć jest determinowana w momencie zapłodnienia - preferencje komórki jajowej lub plemników (sprawa niezbadana)

A pomiędzy 30 a 40 dniem życia narybku - w pełni determinuje się płec co nie oznacza ,że ten okres wpływa na płeć - to jedynie oznacza klamka zapada :)
Oczywiście można zaburzać równowage hormonalną ryb...ale rozmaiwamy tutaj o w pełni płodnych osobnikach obu płci.

i
Hypoxia Does Not Influence the Response of Fish to a Mixture of Estrogenic ChemicalsJayne V. Brian, Nicola Beresford, Julie Walker, Giulio Pojana, Andrea Fantinati, Antonio Marcomini and John P. Sumpter
Environmental Science & Technology2009 43 (1), 214-218
Gdzie podważa się wpływ niedotlenienia
Jayne V. Brian * † , Beresford Nicola † , Julie Walker † , Giulio Pojana ‡ , Andrea Fantinati ‡ , Antonio Marcomini ‡ i John Sumpter P. †
Instytut Ochrony Środowiska, Uniwersytet Brunel, Middlesex, UK, i Zakład Nauk o Środowisku, Uniwersytet w Wenecji, Wenecja, Włochy
Environ. Sci. Technologii. , 2009 , 43 (1), pp 214-218
DOI: 10.1021/es801999t
Data publikacji (WWW): 26 listopada 2008
Copyright © 2008 American Chemical Society

Odpowiedz do tematu