Apistogramma hippolytae

Nazwa łacińska Apistogramma hippolytae – Kullander, 1982
Nazwa polska

Kod
Rozmiar

Samiec: 7 cm; Samica: 5 cm

Parametry wody

 T: 21-29 C, pH 4.0-5.5, TWW <1dH, TWO <1dH, przewodnoPć <50 µS

Rozmieszczenie geograficzne

Brazylia - Rio Negro, Rio Branco, Rio Tefe

Dymorfizm płciowy

Obie płci są do siebie zbliżone wyglądem i często trudno jest je rozróżnić. Dorosłe samce wykształcają wydłużone płetwy grzbietowe, odbytowe i czasami piersiowe. Samice maja czarne płetwy piersiowe, które u samcow zawsze są przezroczyste lub niebieskawe.

Hodowla i rozmnażanie

A. hippolytae żyje w biotopie czarnej wody powyżej grubej wartwy opadłych liści. Woda jest bardzo miękka i kwaśna, o niskiej zawartości związków azotowych. Woda jest mało przejrzysta. Rośliny wodne nie mogą egzystować w takich warunkach, zbyt ciemno by proces fotosyntezy mógł się poprawnie odbywać. W niewoli musimy zapewnić tym pielęgniczkom wodę miekką i kwaśna, w przestronnym akwarium o długości co najmniej 60cm. Poleca się zapewnienie dużej ilości kryjówek z korzeni i skał. Dno można wypełnić opadłymi liśćmi.

A. hyppolytae jest pielęgniczką monogamiczną, zawsze dobiera się w stabilne pary. Zaloty przed tarłem mogą trwać nawet kilka dni. Samica składa 250-300 sztuk ikry. Larwy pojawiają się po 1.5-3.5 dniach. Po następnych 5-8 dniach zaczynają swobodnie pływać.

Inne

Galeria
 

LogowaniePolish Czech English French German

on line

Naszą witrynę przegląda teraz 57 gości