Apistogramma hoignei

Nazwa łacińska Apistogramma hoignei - Meinken, 1965
Nazwa polska

Kod
Rozmiar

Samiec: 8 cm; Samica: 5 cm

Parametry wody

T: 23-31 C, pH 5.5-6.5 TwO <1dH, przewodność <10 µS

Rozmieszczenie geograficzne

Dolny bieg Rio Orinoco i jej dopływy

Dymorfizm płciowy

Samce osiągają większe rozmiary i posiadają bardzo wydłużone końcówki płetw grzbietowych, odbytowych i piersiowych. Podstawowy kolor ciała to żółto-oliwkowy, w przedniej partii ciała opalizujący metalicznie. Na głowie występuje charakterystyczny rysunek z czarnych plamek otaczający oko i skrzele. Płetwa ogonowa dorosłego samca jest obramowana od góry i dołu na czarno-czerwono, płetwy piersiowe są mocno wydłużone i żółte. Linia boczna nie zawsze jest widoczna. Samice nigdy nie mają wydłużonych płetw i pozostają szare z domieszką żółtego, tylko w czasie tarła i opieki nad potomstwem przybierają intensywnie żółty kolor z charakterystycznym wzorem czarnych plamek.

Hodowla i rozmnażanie

A. hoignei nie nastręcza opiekunowi wielu problemów pod warunkiem, że trzymana jest w odpowiednich warunkach. Świeża, bardzo miękka i lekko kwaśna do kwaśnej woda pozwala na obserwowanie wszystkich wdzięków tej rybki. Podłoże z piasku, wiele kryjówek, a szczególnie charakterystyczna dla ich naturalnego środowiska warstwa liści na dnie ośmielają rybki, co pozwala podziwiać ich wspaniałą kolorystykę. Roślinność, zwłaszcza pływająca, także poprawia samopoczucie rybek. Według literatury jest zgodna i spokojna, mój samiec potrafi się jednak czasem dać we znaki mniejszym A. Maciliensis (Sp. "Mamore"), z którymi dzieli zbiornik. Zatargi kończą się na szczęście na stroszeniu płetw i opuszczeniu placu boju przez pokonanego samca. Ta pielęgniczka jest wrażliwa na zmiany parametrów wody.

Zalecane jest trzymanie tych ryb w większym stadzie w akwarium o długości minimum 100 cm, w towarzystwie niewielkich kąsaczowatych, ewentualnie także kirysków i zbrojników.

W odpowiedniej wodzie, przy pH w okolicach 5,5 dorosłe ryby chętnie przystępują do tarła. Gotowy samiec zaciekle broni swojego terytorium przed konkurentami zapraszając do niego często kilka samic. Samica składa w "grocie" od 30 do 200 ziarenek ikry, z której przy temperaturze 27 st. C po 4 dniach wylęgają się larwy. Po następnych 4-5 dniach młode zaczynają pływać swobodnie i należy zacząć je karmić świeżo wylęgniętymi larwami artemii, pierwotniakami i innym najdrobniejszym pokarmem. Młode są szczególnie wrażliwe na zmiany parametrów wody.

Inne

Galeria
 

LogowaniePolish Czech English French German

on line

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości