Apistogramma macmasteri - A120
Nazwa łacińska

Apistogramma Macmasteri

Opisał Kullander, 1979
Synonimy
Kod A120
Grupa macmasteri/macmasteri
Rozmiar

Samiec: 9 cm; Samica: 6 cm

Parametry wody

T: 21-29 C, pH 4.5-7.5, TWW <1dH, TWO <1dH, przewodność 10 µS

Rozmieszczenie geograficzne

Columbia – Rio Meta, Rio Guatiquia, Rio Ocoa.

Pochodzenie holotypu

Dorzecze Río Meta w Villavicencio, Meta, Kolumbia

Dymorfizm płciowy

Samce są wyraźnie większe od samic, mają wyższą pletwę grzbietową i często wydłużone pierwsze promienie i koncówki tej płetwy. Dojrzałe samce mają czerwone obrzeża płetwy ogonowej podczas gdy samice mają czarne brzegi płetw piersiowych i czarna plamke odbytową.

Hodowla i rozmnażanie

Pielęgniczka macmastera jest niewymagającą rybką pod warunkiem ze woda zawiera tylko śladowe ilości zwiazków azotowych. Najlepiej czuje się w gęsto zarośniętym zbiorniku z dużą ilością kryjówek. Minimalna długość zbiornika powinna wynosić 80cm.

Rybka ta rozmnaża się w haremach, samiec może odbywać tarło z kilkoma samicami jednocześnie. Po zapłodnieniu ikry samice opiekują się nią i młodymi samotnie. Samica może złożyć do 200 jajeczek. Larwy pojawiają sie po 36-72 godzinach. Samica często zmienia kryjówki w których trzymane są larwy. Po 7-10 dniach młode zaczynają swobodnie pływać. Pielęgniczka macmastera jest niewymagającą rybką pod warunkiem ze woda zawiera tylko śladowe ilości zwiazków azotowych. Najlepiej czuje się w gęsto zarośniętym zbiorniku z dużą ilością kryjówek. Minimalna długość zbiornika powinna wynosić 80cm.
Rybka ta rozmnaża się w haremach, samiec może odbywać tarło z kilkoma samicami jednocześnie. Po zapłodnieniu ikry samice opiekują się nią i młodymi samotnie. Samica może złożyć do 200 jajeczek. Larwy pojawiają sie po 36-72 godzinach. Samica często zmienia kryjówki w których trzymane są larwy. Po 7-10 dniach młode zaczynają swobodnie pływać.
Specyficzne cechy gatunku

 

Inne

 

Galeria

 

 

LogowaniePolish Czech English French German

on line

Naszą witrynę przegląda teraz 77 gości