Apistogramma staecki

Nazwa łacińska

Apistogramma staecki – Kullander, 1982

Nazwa polska

Kod
Rozmiar

Samiec: 6 cm; Samica: 4 cm

Parametry wody

T: 21-29 C, pH 5.5-6.5, TWW <1dH, TWO <1dH, przewodnoPć <100 µS

Rozmieszczenie geograficzne

Boliwia - Rio Mamore, Rio Guapore, Matto Grosso

Dymorfizm płciowy

Dorosłe samce mają paskowane płetwy ogonowe w kształcie liry, samice przezroczyste i zaokrąglone. Miękkie promienie płetwy grzbietowej i odbytowej są wydłużone u samców. Płetwy piersiowe u samic są czarne, u samców niebieskawe lub białe i mocno wydłużone. Samice posiadają linię i punkt brzuszny.

Hodowla i rozmnażanie

Pielęgniczka Staecka przystosowała się w naturze do bardzo specyficznych warunków, ekstremalnie miękkiej i bardzo kwaśnej, czystej wody. W niewoli rybki te są dość trudne w utrzymaniu. Wymagają gęsto zarosniętego z dużą ilością kryjówek wśród korzeni i liści. W małych zbiornikach najlepiej trzymać je parami, ale w dużym zbiorniku o długości 150cm samce są polygamiczne i mają tendencję do zajmowania połowy akwarium jako terytorium.

Pielęgniczki te rozmnażaja się jeśli parametry wody sa zbliżone do naturalnych. Jest to rownież warunek konieczny do prawidłowego rozwoju ikry i narybku. Samica składa zaledwie 50 sztuk ikry.. Larwy pojawiają się po 55 godzinach, po następnych 16 godzinach zaczynają swobodnie pływać.


Inne


Galeria
 

LogowaniePolish Czech English French German

on line

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości