Apistogramma steindachneri

Nazwa łacińska

Apistogramma steindachneri – Regan, 1908

Nazwa polska

Kod
Rozmiar

Samiec: 10 cm; Samica: 6 cm

Parametry wody

T: 21-30 C, pH 7.0, TWO <2dH

Rozmieszczenie geograficzne

Surinam - Surinam i Corantijn, Gujana - Essequibo, Demera i Mahaica, Wenezuela - Essequibo

Dymorfizm płciowy Dorosłe samce wykształcają płetwy w kształcie liry, samice mają te płetwy zaokrąglone. Płetwy grzbietowe, odbytowe i piersiowe u samcow są wyraźnie wydłużone. Samice mają czarne płetwy piersiowe, które u samców są niebieskawe. Samice z reguły mają pasek brzuszny, który jest dużo większy niż u samców.
Hodowla i rozmnażanie

W naturalnym środowisku ta pielęgniczka spotykana jest głównie w małych strumieniach z bardzo miękką wodą. pH jest jednak dość zróżnicowane, od kwaśnego do lekko alkalicznego. Pielęgniczki A. steindachneri lubią przebywać między zatopionymi roślinami lądowymi, w gęstej roślinności wodnej lub między kawałkami drewna. W niewoli są dość odporne, zadowalają się średnio twardą wodą o neutralnym pH. Zanieczyszczenia organiczne są dość dobrze tolerowane. Akwarium powinno być udekorowane korzeniami, skałami i gęstą roślinnością, w ten sposób by można było wyodrębnić kilka widocznych sektorow. Pozwala to kilku samcom obrać terytoria. W zależności od wielkości zbiornika 1 do 6 samic może żyć wewnątrz terytorium samca.

Samica składa ikrę wewnątrz kryjówki, jeśli samiec nie może się w niej zmieścić, wypuszcza mlecz na zewnątrz i wachlując płetwami kieruje go do wnętrza. Samica może złożyć nawet do 250 sztuk ikry w ciągu tarła trwającego godzinę do dwóch. Larwy pojawiają się po 36-72 godzinach i po następnych 5-8 dniach młode zaczynają swobodnie pływać.


Inne


Galeria
 

LogowaniePolish Czech English French German

on line

Naszą witrynę przegląda teraz 45 gości