Microgeophagus altispinosa

Nazwa łacińska

Microgeophagus altispinosa – Haseman, 1911

Nazwa polska

Pielęgniczka boliwijska

Rozmiar

Samiec: 9 cm; Samica: 8 cm

Parametry wody

T: 20-29 C, pH 7.6, TWW 4dH, TWO 4dH, przewodność 123 µS

Rozmieszczenie geograficzne

Boliwia – Rio Guapore, Rio Madeira, Rio Quizer.

Dymorfizm płciowy

Różnice między płciami są nieznaczne. Samce osiągają minimalnie większe rozmiary, mają wydłużone płetwy grzbietowe i odbytowe oraz czerwone zewnętrzne promienie płetwy ogonowej

Hodowla i rozmnażanie

Pielęgniczka Boliwijska jest jednym z mniej wymagających gatunków. Pomimo większej niż u innych pielęgniczek odporności na zanieczyszczenia zaleca się częstą wymianę wody gdyż wpływa to korzystnie na ich samopoczucie. Rybki powinny być trzymane w obszernym zbiorniku o długości co najmniej 100cm. Podłoże piaszczyste jako że wiekszość biotopów amazońskich ma piaszczyste dno. Gęsta roślinność, kryjówki z korzeni i kamieni oraz towarzystwo innych ryb np. kirysków jest rownież polecane.

Z reguły po dobraniu się pary zaczyna ona dość agresywnie bronić wybranego obszaru w akwarium. Często jest do duży płaski kamień lub dołek w podłożu. Samica przygotowuje miejsce na złożenie ikry a samiec ogranicza się do patrolowania okolicy. Larwy pojawiają się po 3-4 dniach a po następnych 8-9 dniach narybek zaczyna swobodnie pływać. Młode można karmić larwami solowca.

Inne


Galeria
 

LogowaniePolish Czech English French German

on line

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości