Apistogramma cf. taeniata

Nazwa łacińska


Opisał Opisana w 1862 przez Gunthera jako Mesops taeniatus.
Synonimy
Kod
Grupa
Rozmiar
Parametry wody pH 5-7, TWO 2-12 t. niemieckich, temperatura 21-28 st. C
Rozmieszczenie geograficzne Systemy rzek Rio Cupari, Rio Tapajós, Brazylia.
Pochodzenie holotypu
Dymorfizm płciowy Jak u większości Pielęgniczek samce (6-7 cm) tego gatunku rosną większe od samic (4 cm), posiadają również wyraźnie wydłużone, szpiczaste zakończenia płetw grzbietowej, odbytowej i wydłużone pierwsze promienie płetw brzusznych. Ryby te są niepozornie ubarwione, łuski samców mienią się na niebiesko, a wzdłuż linii bocznej, lekko poniżej ciągnie się 4-6 nieregularnych, poprzecznych plam (w rejonie plam, łuski intensywnie czarno wybarwione od nasady do połowy długości). Samce nabierają tego ubarwienia podczas walk, imponowania samicom i odstraszania wszelkiej maści rywali, jak również podczas karmienia i w czasie opieki nad potomstwem. Gdy są wystraszone lub zdominowane przez inne ryby wyraźnie widoczna jest podłużna ciemna linia wzdłuż linii bocznej, a poprzeczne nieregularne pasy ciągną się przez całą wysokość ciała ryby na kształt „ < „. Razem z linia boczną wygląda to jak liść paproci. Wystraszone samice maja podobne ubarwienie z ta różnicą, że ich ciało jest brudno pomarańczowożółte i płetwy mają zawsze lekko czerwonawy odcień. W czasie opieki nad ikra i potomstwem samice nabierają intensywnego żółtego ubarwienia, a wzdłuż linii bocznej pojawia się zazwyczaj 5 nieregularnych plam (nie licząc stale widocznej również u samca plamy w kształcie wypełnionej litery B u nasady płetwy ogonowej), z czego środkowa zawsze podłużna.
Hodowla i rozmnażanie
Typowe dla większości Apistogramma:
Raczej monogamiczne, aczkolwiek samiec może wycierać kilka samic w obrębie swojego terytorium.
Rytuału tarła nie ma co długo opisywać: samica gdy jest gotowa na odbycie tarła wabi samca do wcześniej upatrzonej (często przemeblowanej według jej gustu) i oczyszczonej kryjówki/groty lęgowej. Składa ikrę (bardzo płodne, nierzadko ponad 100 szt. ikry), samiec zapładnia ikrę i to wszystko.
Samica opiekuje się narybkiem do kolejnego tarła w czym często pomaga jej samiec.
Typowe dla większości Apistogramma: Raczej monogamiczne, aczkolwiek samiec może wycierać kilka samic w obrębie swojego terytorium.Rytuału tarła nie ma co długo opisywać: samica gdy jest gotowa na odbycie tarła wabi samca do wcześniej upatrzonej (często przemeblowanej według jej gustu) i oczyszczonej kryjówki/groty lęgowej. Składa ikrę (bardzo płodne, nierzadko ponad 100 szt. ikry), samiec zapładnia ikrę i to wszystko.Samica opiekuje się narybkiem do kolejnego tarła w czym często pomaga jej samiec.
Specyficzne cechy gatunku Zalecana wielkość akwarium dla tego gatunku to długość od 80 cm (standardowe 96l), ja zaś trzymam układ 1m+2f w akwarium 48l (40x40x30 cm). Dobrze czuja się w akwarium „średnio zagraconym” (kilka korzeni i łupin kokosa + rośliny) z podłożem piaszczystym. Jak każda Apistogramma lubią kopać w podłożu, ale nie niszczą i nie wykopują roślin.
Inne

Galeria
 

LogowaniePolish Czech English French German

on line

Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości