Apistogramma alacrina - A106

Nazwa łacińska

Apistogramma Alacrina

Opisał Kullander (2004)
Synonimy

sp. "Blue-cheek"
sp. "Puerto Nariño"
sp. "Rotpunkt/Red spot"
sp. "Schwarzsaum"

Kod A106
Grupa Rotpunkt
Rozmiar

Samiec: 6 cm; Samica: 4 cm

Parametry wody

PH: 5,5 - 6,5; Temperatura: 24°C – 27°C; Twardość: 2 dH - 10 dH

Rozmieszczenie geograficzne zlewisko górnej Rio Guaviare i Caqueta, Kolumbia
Pochodzenie holotypu zlewisko Rio Guanviare, Kolumbia
Dymorfizm płciowy

Apistogramma Alacrina są jednym z najtrudniejszych do rozpoznania. Trudno rozróżnić samczyka od samiczki, obie płcie mają krótkie płetwy grzbietowe i zaokrąglone płetwy ogonowe. Najłatwiej jest powiedzieć, samiczki są mniejsze i mają drobniejszą budowę ciała. Oczywiście w czasie tarła ten problem nie występuje.

Hodowla i rozmnażanie

Jeden z łatwiejszych utrzymaniu gatunków Apistogramma. Samiec zajmuje większy rewir, na którym mniejsze terytoria posiadają samiczki. W czasie tarła ich agresja nieco rośnie, poza okresem godowym to spokojne ryby. Złoże ikry może liczyć nawet 200 ziaren, z których już przy pH 7,5 i średniej twardości (ok. 12GH), po 2-3 dniach wykluwają się młode. Samica jest bardzo troskliwa i agresywnie stara się przegonić innych mieszkańców zbiornika. Przy 2 i więcej samicach wodzących narybek po akwarium pojawia się często zjawisko podkradania młodych. Narybek rośnie dość wolno, osiągnąwszy po 4 miesiącach ok. 2-3cm długości (stają się równocześnie dojrzałe płciowo).

Specyficzne cechy gatunku

Wśród jednego wylęgu zdarzają się samce o nieco innym wzorze ubarwienia, co wskazuje na polichromatyzm u tego gatunku Apistogramma.

Inne

Łatwo infekowana przez pasożyty skórne. Ponieważ ubarwienie form holotyptycznych (Guaviare) jest nieznane, powinna być dalej używana popularna nazwa (Apistogramma Rotpunkt) plus lokalizacja.

Galeria

Zapraszamy do galerii

 

LogowaniePolish Czech English French German

on line

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości