Apistogramma rositae - A189

Nazwa łacińska

Apistogramma rositae

Opisał Roemer, Roemer, Hahn, 2006
Synonimy

sp. Harlequin, Highfin-Panduro

Kod A189
Grupa Cacatuoides/Nijsseni
Rozmiar

Samiec – 7cm, Samica – 5cm

Parametry wody

 

Rozmieszczenie geograficzne Nie dokładnie poznane. Z dotychczasowych informacji małe leśne strumienie zasilające dopływy Rio Maranón.
Pochodzenie holotypu

Mały leśny strumień strumień w dorzeczu Rio Maranón, pomiędzy miejscowościami Nauta i Baranca, Loreto, Peru

Dymorfizm płciowy

Niezbyt wyraźny. Samiec większy, mocno zbudowany bardziej kolorowy, jest bladoniebiesko ubarwiony. Samica poza okresem tarła podobna do samca (brak u nie niebieskiego koloru), w czasie tarła miodowożółta. Posiada czarną plamkę boczną, która u samca jest rzadko widywana.

Hodowla i rozmnażanie Należy do średnio trudnych w rozmnożaniu pielęgniczek. Dla pomyślnego przebiegu tarła należy zapewnić im pH około 5.5-6.0, i temperatury w okolicach 26 st. C. Roemer (2006) podaje, że przy zapewnieniu odpowiednich i stabilnych warunków możliwe jest uzyskanie nawet powyżej 100 sztuk narybku. Samiec standartowo pilnuje obszaru na którym swoje małe terytoria posiadają samice pilnujące narybku.
Specyficzne cechy gatunku

Podobnie jak inne gatunki z grupy, nie jest to łagodna ryba. Jednak daleko jej w stopniu agresji do np. A. martini. W odpowiednio urządzonym (ze sporą ilością ciasnych kryjówek w postaci korzeni liści itp.), przestronnym (200L) akwarium można trzymać grupę samca z 3 samicami, bez obaw o poważniejsze potyczki między pilnującymi młodych samicami. W wypadku posiadania większego akwarium można nabyc większa ilość samców

Inne

Kolejny należący do kompleksu Nijsseni gatunek, niedawno opisany przez Roemera. Typowo dla przedstawicieli swojej grupy jest to ryba interesująca, o nietypowej kolorystyce pozwalającej odróżnić ją od pozostałych Apistogramma. Nawet od Apistogramma należących do tego samego kompleksu, z powodu braku czerwonego obramowania na płetwie ogonowej. Nazwa została nadana na cześć Rosity Bonhaus, partnerki życiowej Hansa A. Baenscha.

Galeria

Zapraszamy do galerii

 

LogowaniePolish Czech English French German

on line

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości