Apistogramma diplotaenia - A128

Nazwa łacińska

 

Opisał Kullander (1987)
Synonimy

Doppelband, Double-banded

Kod A128
Grupa diplotaenia
Rozmiar

Samiec: 5 cm; Samica: 4 cm

Parametry wody

T: 23-30 C, pH 4.2-5.0, TWO <1dH, przewodnoPć <10 µS

Rozmieszczenie geograficzne

Górne i Środkowe dorzecze Rio Negro aż do archipelagu Anavilhanas

Pochodzenie holotypu

Dolny bieg Rio Daraá, w dorzeczu Rio Negro

Dymorfizm płciowy

Samce mają wydłużone tylne końce płetwy grzbietowej i długie, przezroczyste płetwy piersiowe. U samic te płetwy są krótkie i zaokrąglone. Płetwy piersiowe są czarne. Dojrzałe samice mają zaczerwienione okolice nasady płetwy odbytowej.

Hodowla i rozmnażanie

A. diplotaenia jest dość wymagającą pielęczniczką zarówno jeśli chodzi o wymiary akwarium jak i jakość wody. Jest bardzo wrażliwa na związki azotowe więc częste podmiany wody są koniecznością. Woda powinna być bardzo miękka i kwaśna.

Do tarła dochodzi tylko w bardzo miękkiej wodzie o przewodności poniżej 20µS i pH poniżej 5. Tarło odbywa się wewnątrz kryjówki, którą samiec najpierw dokładnie sprawdza, a potem zaprasza samicę. Larwy pojawiają się po trzech dniach, a po dalszych 4 zaczynają swobodnie pływać.

Specyficzne cechy gatunku

 A. diplotaenia jest dość wymagającą pielęczniczką zarówno jeśli chodzi o wymiary akwarium jak i jakość wody. Jest bardzo wrażliwa na związki azotowe więc częste podmiany wody są koniecznością. Woda powinna być bardzo miękka i kwaśna. Do tarła dochodzi tylko w bardzo miękkiej wodzie o przewodności poniżej 20µS i pH poniżej 5. Tarło odbywa się wewnątrz kryjówki, którą samiec najpierw dokładnie sprawdza, a potem zaprasza samicę. Larwy pojawiają się po trzech dniach, a po dalszych 4 zaczynają swobodnie pływać.

Inne

Jeden z bardziej wyspecjalizowanych gatunków rodzaju. Praktycznie jedyny gatunek, który zamieszkuje odkryte, piaszczyste obszary przybrzeżne

Galeria

 

LogowaniePolish Czech English French German

on line

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości