FAQ

 

Szanowny gościu, skoro raczyłeś zajrzeć tutaj to wnioskuję, że twoja wiedza dotycząca pielęgniczek jest w stadium początkowym i masz w głowie mnóstwo wątpliwości, które chciałbyś rozwiać. Zanim przejdziesz na forum i zarzucisz użytkowników masą pytań, proponuję abyś na początek przejrzał poniższy tekst, który zawiera w sposób bardzo skrótowy kilka podstawowych informacji niezbędnych do rozpoczęcia przygody z apisto. Aby poprawić przejrzystość tekst został podzielony na kilka podpunktów, jak również zawiera przydatne linki rozszerzające podane informacje.

Co to są pielęgniczki ?

Do pielęgniczek zaliczamy niewielkie rybki z rodziny pielęgnicowatych, które w odróżnieniu od swoich większych kuzynów charakteryzują się między innymi znacznie mniejszymi rozmiarami oraz mniejszym stopniem agresywności, co umożliwia trzymanie ich w akwarium ogólnym wraz z innymi spokojniejszymi gatunkami ryb. Najczęściej nie wykazują one też tendencji do niszczenia roślin. Wyżej wymienione cechy pozwalają na ich hodowlę w stosunkowo niewielkich zbiornikach. Większość pielęgniczek zamieszkuje rzeki Ameryki Południowej, ale jest też spora grupa pochodząca z wód Afryki. Do tej pierwszej grupy należą tak popularne gatunki jak: pielęgniczka kakadu, pielęgniczka agassiza czy też pielęgniczka ramireza. Najpopularniejszym przedstawicielem gatunków z czarnego lądu jest przede wszystkim barwniak czerwonobrzuchy. Wymienione wyżej ryby to te, z którymi najczęściej możesz się zetknąć w najbliższym sklepie zoologicznym. Wszystkie pozostałe niewymienione gatunki możesz znaleźć tutaj.

Jakie akwarium ?

Pielęgniczki nie należą do ryb zbyt wymagających jeśli chodzi o wielkość zbiornika. Parkę mniejszych gatunków tych rybek (np. A. borelli] czy M. ramirezi) można już z powodzeniem trzymać w akwarium 45 litrowym o standardowych wymiarach 50x30x30 cm i jest to absolutnie dolna granica jeśli chodzi o wielkość zbiornika.
Dla większosci gatunków jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zbiornik o długości 60, a najlepiej 80 cm. lub oczywiście większy. Długość i szerokość zbiornika są tutaj kluczowym parametrem, gdyż pielęgniczki w większości zajmują strefy przydenne, więc wysokość akwarium nie ma dla nich większego znaczenia.

Jak urządzić akwarium ?

Oczywiście zaczniemy od podłoża, najlepszym dla naszych rybek będzie piasek lub drobnoziarnisty żwirek. Wiele gatunków lubi przesiewać jego drobne ziarenka przez pokrywy skrzelowe i można wręcz stwierdzić, że jest to potrzebne do ich prawidłowego funkcjonowania. Pielęgniczki należą do ryb dość płochliwych, więc akwarium należy wyposażyć w wiele kryjówek. Najlepiej do tego celu użyć połówek kokosów oraz luźno rozsypanej na dnie warstwy liści dębowych lub bukowych. Dobrze jest też umieścić jakieś elementy drewna jak korzenie czy gałęzie, które oprócz tego że dostarczą rybom dodatkowych zakamarków również pozytywnie wpłyną na parametry wody. Akwarium możemy gęsto obsadzić roślinami, wybór gatunków jednak uzależniony jest w znacznej mierze od warunków świetlnych jakie możemy im zapewnić. Nie zapomnijmy jednak o roślinach pływających oraz takich, które swymi długimi liśćmi zacienią dolne partie akwarium. Bardzo pożyteczne w akwariach z apisto są wszelkiego rodzaju mchy, w których rozwijają się kolonie pierwotniaków będące doskonałym naturalnym pokarmem w pierwszych dniach życia ewentualnego przychówku.

Jaka powinna być woda ?

Woda i jej jakość to jeden z najistotniejszych elementów naszej przyszłej hodowli, więc musimy poświęcić jej szczególną uwagę. Większość pielęgniczek pochodzi bowiem z wód bardzo miękkich i kwaśnych. Najważniejszym więc parametrem o jaki musimy zbadać to odczyn oraz twardość naszej wody. Woda miękka to woda o twardości do kilku stopni niemieckich, natomiast woda kwaśna powinna mieć odczyn poniżej siedmiu. Oczywiście niektóre wytrzymalsze gatunki można z powodzeniem trzymać w wodzie o znacznie wyższych wartościach. Jednak bardzo często się zdarza, że do rozrodu należy zapewnić im wodę dość miękką i kwaśną. Jeśli jeszcze nie posiadasz testów do oznaczania potrzebnych Ci parametrów to niezbędne dane dotyczące wody płynącej w kranie najłatwiej uzyskać z lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego. Kolejną istotną wielkością charakteryzującą nasza wodę, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to stężenie związków azotowych . Pielęgniczki są bardzo czułe na podwyższone ich wartości. Najlepszym sposobem na utrzymanie ich na niskim poziomie jest zapewnienie dobrej filtracji biologicznej, regularne odpowiednio duże podmiany wody oraz gęste obsadzenie zbiornika roślinnością.

Jak modyfikować wodę ?

Cóż począć jeśli nasza woda w kranie nie spełnia wymaganych kryteriów dla hodowli pielegniczek ? Nie pozostaje nam nic innego jak skorygować jej parametry. Do obniżania odczynu najlepiej zastosować naturalne metody, które wykorzystują właściwości niektórych substancji. Tak więc możemy włożyć do filtra torf , umieszczając go zawsze jako ostatni wkład lub też bezpośrednio w akwarium w woreczku umieszczonym przy wylocie wody z filtra, choć w tym przypadku jego działanie będzie mniej gwałtowne i bardziej rozłożone w czasie. Można również umieścić w akwarium zeszłoroczne szyszki olchy lub liście dębu. Ostatnią nowością na rynku są liście migdałecznika morskiego zwanego inaczej ketapangiem. Wszystkie wyżej wymienione substancje wydzielają do wody znaczące ilości garbników i kwasów humusowych, które przyczyniają się do obniżania pH jak również nieznacznie twardości węglanowej, o której za chwilę.
Jeśli nie możemy skorzystać z wymienionych wyżej sposobów ostatecznie można użyć, któregoś z gotowych dostępnych w sklepie preparatów typu pH minus np. Aquacidem. Korekcji z jego użyciem dokonujemy jednak zawsze poza akwarium z rybami. Niestety żaden z opisanych tu sposobów nie przyniesie zadowalających efektów jeśli nasza woda ma zbyt wysoką twardość węglanową.
Zmuszeni wtedy będziemy najpierw zmiękczyć posiadaną wodę. Możemy to zrobić zasadniczo na kilka sposobów. Pierwszym, ale zarazem na dłuższą metę kłopotliwym i najdroższym jest zakup gotowej wody demineralizowanej i używanie jej bezpośrednio do podmian w akwarium lub wcześniej w odpowiednich proporcjach mieszanie z posiadaną wodą wodociągową. Kolejnym, jednak coraz rzadziej stosowanym zabiegiem jest przepuszczanie wody przez kolumnę zawierającą żywicę jonowymienną . Najpopularniejszym na rynku takim wymieniaczem jonowym jest specyfik znany pod nazwą FILTRAX K .
Ostatnim sposobem zmiękczenia wody najpowszechniej stosowanym przez miłośników pielegniczek jest filtrowanie wody przez filtr odwróconej osmozy zwanym w skrócie RO (ang. revers osmosis). Taki filtr montujemy w mieszkaniu na wylocie urządzenia do poboru wody (np.bateria w łazience) i przepuszczając przez niego wodę pod odpowiednim ciśnieniem otrzymujemy czystą wodę demineralizowaną. Koszt takiego filtra jest dość znaczny ok. 200 zł, ale korzyści olbrzymie.

Jakie pielęgniczki na początek ?

Na rozpoczęcie przygody z apisto proponuje się gatunki wytrzymałe i mało wymagające jeśli chodzi o parametry wody. Mogące znieść bez większej szkody wodę o wyższej twardości i podwyższonym odczynie. Gatunki spełniające te kryteria to : pielęgniczka kakadu, pielęgniczka borelli oraz barwniak czerwonobrzuchy . Planując pierwszą obsadę swojego zbiornika należy pamietać, że pielegniczki należą do ryb terytorialnych więc trzymamy je w parach lub haremach (samiec plus kilka samic). Przy niewielkich zbiornikach najlepiej zdecydować się tylko na jeden gatunek, połączyć kilka gatunków można tylko w odpowiednio dużych akwariach i nie poleca się tego początkującym.

Jakie rybki do towarzystwa ?

Najczęściej polecanymi rybkami do towarzystwa dla pielęgniczek, mającymi głównie za zadanie ośmielić z natury dość płochliwe apisto oraz uzupełnić środkową strefę w akwarium są wszelkie stadne rybki z grupy kąsaczy, czyli popularne neonki, bystrzyki, zwinniki itp. Jeśli jednak chcemy odchować w akwarium ogólnym narybek pielęgniczek to musimy sobie zdać sprawę, że wiele gatunków z wyżej wymienionej grupy ryb będzie stanowić poważne dla niego zagrożenie. Dlatego najchętniej polecanym na współtowarzyszy pielęgniczek są drobnoustki, a zwłaszcza najmniejsze z nich: drobnoustki obrzeżone. Doskonałym uzupełnieniem obsady są również małe glonojady z rodzaju otocuinclus, czyli popularne otoski. Nie ma natomiast potrzeby wprowadzania ryb zajmujących strefę denną zbiornika czyli wszelkiego rodzaju kirysków, gdyż są to strefy najchetniej zajmowane właśnie przez pielegniczki.

Czym karmić ?

Wszystkie pielęgniczki należą do ryb typowo mięsożernych, dlatego taki rodzaj pokarmu powinien stanowić podstawę ich diety. Najchętniej zjadane są rozwielitki, oczliki, artemia, larwy komara, larwy wodzienia . Należy uważać na takie pokarmy jak rureczniki lub larwy ochotki, gdyż są one bardzo często poławiane w zbiornikach silnie zanieczyszczonych i mają zdolność kumulowania w swoim organizmie substancji szkodliwych i metali ciężkich. Jeśli nie mamy dostępu do pokarmów żywych to możemy z powodzeniem podawać dostępne w handlu mrożonki. Dietę można uzupełniać pokarmem suchym, jednak nie wszystkie gatunki chcą go chętnie przyjmować.

Rozmnażanie.

Rozród pielęgniczek to jeden z najprzyjemniejszych momentów dla każdego apistomaniaka. Nie ma piękniejszego widoku dla miłośnika tych rybek niż samiczka otoczona chmurką maleńkich rybek. Pielęgniczki często rozmnażają się w akwarium ogólnym, lecz z takiego tarła trudno odchować dużą liczbę młodych, dlatego jeśli chcemy mieć liczny przychówek to należy przeprowadzać rozród w oddzielnym akwarium tarliskowym. Pielęgniczki są jajorodne i jak sama nazwa wskazuje opiekują się swoim potomstwem. Najczęściej rolę tę pełni samica, ale nie brak przypadków gdy do opieki rodzicielskiej angażuje się również samiec. Większość gatunków pielegniczek (ale nie wszystkie) do składania ikry wykorzystuje różnego rodzaju kryjówki i groty. Dlatego w akwarium z nimi umieszczamy między innymi połówki kokosów z wyciętym otworami. Samica zwabia wtedy samca w pobliże takiej groty i przykleja ikrę do jej sklepienia, która następnie zostaje przez niego zapłodniona Od tej chwili samica pilnuje złożonej ikry, a następnie opiekuję się wylęgłymi larwami, by później kontynuować opiekę nad pływającym już narybkiem. Opisane tu zachowania rozrodcze, chociaż bardzo charakterystyczne nie są typowe dla wszystkich gatunków. Do tarła u pielęgniczek dochodzi zwykle wtedy, jeżeli uda nam się zapewnić optymalne warunki dla danego gatunku oraz gdy dbamy dobre odżywianie naszych podopiecznych. Jeśli jednak pomimo naszych zabiegów do tarła jednak nie dochodzi, można spróbować sprowokować je poprzez symulację pory deszczowej. W tym celu robimy większą podmianę wody na wodę o niższej temperaturze niż w akwarium.

Karmienie narybku.

Narybek pielęgniczek jest bardzo malutki i w związku z tym wymaga szczególnego rodzaju pokarmu. Najodpowiedniejszym pokarmem są nicienie i larwy artemii. Karmić zaczynamy wtedy gdy młode pod opieka samiczki zaczynają swobodnie pływać. W pierwszych dniach naszym sprzymierzeńcem w karmieniu mogą być drobne pierwotniaki, które zamieszkują w akwarium okolice mchów (dlatego warto te rośliny trzymać w akwariach z apisto). W pierwszych dniach gdy narybek jest najmniejszy najlepszym pokarmem są nicienie, po kilku dniach, gdy narybek jest w stanie już przyjmować większy pokarm wprowadzamy larwy artemii. Pokarm najlepiej podawać za pomocą strzykawki zaopatrzonej w wężyk i rozprowadzać w pobliżu chmurki pływającego narybku. Dopiero po kilku tygodniach można spróbować podawać drobny plankton taki jak oczlik, lub odpowiednio drobne mrożonki np. bosmiden.

Na koniec chciałem zaznaczyć, że pielęgniczki należą do rybek bardzo delikatnych i mało odpornych na wszelkie medykamenty, w związku z tym wymagają od hodowcy dużego zaangażowania i sumienności, w myśl zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć. Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć, choć w wielkim skrócie podstawowe zagadnienia związane z prawidłową pielęgnacją rybek zaliczanych do popularnej grupy pielęgniczek. Celem dokładniejszego zgłębienia tematu zapraszam do przestudiowania zasobów strony oraz naszego forum. Przed zadawaniem pytań proszę korzystać z funkcji szukaj, gdyż wiele tematów na pewno zostało już dokładnie omówionych. Gdy mimo wszystko zrodzą się jakieś wątpliwości lub coś nadal pozostało dla Ciebie nie jasne to proszę śmiało pytać na forum. Mam nadzieję, że udało mi się zainteresować Cię pielęgniczkami i dołączysz do grona pasjonatów tych przepięknych rybek.

Autor: Marcin Sopala

 

LogowaniePolish Czech English French German

on line

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości