Apistogramma (cf.) hongsloi "Capanaparo" - A111

Nazwa łacińska

 

Opisał Kullander (1979)
Synonimy

A 110 Apistogramma hongsloi "Rotstrich"

A 111 Apistogramma cf. hongsloi "Capanaparo"

A 112 Apistogramma cf. hongsloi (Rio Claro)

A 113 Apistogramma cf. hongsloi (Rio Cataniapo)

A 114 Apistogramma cf. hongsloi (Maripa)

A 115 Apistogramma cf. hongsloi "Goldorange"

Kod A111
Grupa macmasteri/hongsloi
Rozmiar

Samiec: 9 cm, Samica 6 cm

Parametry wody

pH: 5,5 do 7,5; Twardość: 0-2° dGH; Temperatura: 21°C do 30°C

Rozmieszczenie geograficzne

Río Capanaparo, Río Suapore? (Wenezuela)

Pochodzenie holotypu

Rio Guarrojo, zlewisko Orinoko, Kolumbia

Dymorfizm płciowy

U dorosłych osobników rozróżnienie płci nie nastręcza trudności, nawet biorąc pod uwagę wiele form kolorystycznych pochodzących z różnych miejsc. Samce osiągają większe rozmiary i posiadają bardzo wydłużone końcówki płetw grzbietowych, odbytowych i piersiowych. Dorosłe samce posiadają czarną lub czerwoną linię wzdłuż nasady płetwy odbytowej. Samice nigdy nie mają wydłużonych płetw i pozostają żółte.

Hodowla i rozmnażanie

 

Specyficzne cechy gatunku

Ta pielęgniczka nie jest zbytnio wymagająca jeśli chodzi o parametry wody. Akceptuje nawet lekko zasadową wodę. Oczywiście najlepiej czuje się w warunkach zbliżonych do naturalnych. Te duże pielęgniczki o wysokim ciele powinny być trzymane w dużych akwariach, 80cm lub dłuższych. Duża ilość kryjówek z korzeni, kamieni i opadłych liści pozwala zredukować agresję pomiędzy poszczególnymi osobnikami. A. hongsloi ma zwyczaj "nurkowania" w podłożu, aby uniknąć kontuzji zaleca się drobny piasek jako podłoże. Do rozrodu zaleca się wybrać samca i dwie lub trzy samice oraz przygotować kryjówki dla każdej z nich wewntąrz terytorium obranego przez samca. A. hongsloi jest dość płodna jeśli parametry wody sa zbliżone to naturalnych, samica może złożyć nawet 200 jajeczek. Niestety wiele z nich nie rozwija sie prawidłowo jeśli parametry odbiegaja od idealnych. Rozwój larw zależny też jest od temperatury, przy 27C larwy pojawiają się po 4 dniach a 5 następnych zaczynają swobodnie pływać. Niemal natychmiast mogą zjadać larwy solowca. Młode rosną dość wolno i dojrzałość osiągają po ok. 9 miesiącach.

Inne

Status czasami bardzo różniących się od siebie populacji nie jest dotychczas jasny. Niektóre formy hodowlane tego gatunku są w dużym stopniu ubarwione na czerwono.

Galeria

 

LogowaniePolish Czech English French German

on line

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości