Apistogramma linkei - A99
Nazwa łacińska Apistogramma linkei
Opisał Koslowski (1985)
Synonimy

 

Kod A99
Grupa regani/commbrae
Rozmiar Samiec: 6 cm; Samica: 4 cm
Parametry wody pH: 6,0 do 7,0; Twardość: 1-5° dGH; Temperatura: 23°C do 25°C
Rozmieszczenie geograficzne Zlewisko Mamore i Guapore, Boliwia
Pochodzenie holotypu Rio Jacapani, zlewisko na połnocy Santa Cruz, Boliwia
Dymorfizm płciowy Łatwy do rozróżnienia. Samce rosną troszkę większe. Płetwa grzbietowa i odbytowa u samców jest zaostrzona, natomiast u samic zaokrąglona. U samców występują wydłużone płetwy brzuszne. Samce posiadają żółte zabarwienie części brzusznej jak i dolnej części głowy, natomiast u samiczek zabarwieni całego ciała jest żółto-szare. Samiczki w okresie tarła i opieki nad narybkiem przybiera licie żółte ubarwienie, krańce płetw brzusznych przybierają czarną barwę, a na bocznej części ciała pojawiają się czarne nieregularne plamki.
Hodowla i rozmnażanie A. Linkei jest dosyć łatwą w hodowli pielęgniczką. Jakoś wody nie odgrywa w jej przypadku, aż tak ważnej roli. Preferuje wodę od miękkiej do średnio twardej. PH poniżej 6 nie jest zbyt dobrze tolerowane – obcowanie w takiej wodzie bardzo często kończy się zgonem rybki. Optymalną granicą pH jest zakres od ok. 6,8-7,5. Jest to gatunek poligamiczny i bardzo dobrze czuję się w koloniach trzymanych w większych akwariach. Samce w takich akwariach zajmują „super terytoria” pod które podlega kilka samic. Samica składa ikrę wewnątrz kryjówki. Dorosła samica jest w stanie złożyć ok 150 sztuk ikry (przeważnie koloru pomarańczowego). W temperaturze 26 C, larwy wykluwają się po ok. 48h, a po kolejnych 6-7 dniach zaczynają swobodnie pływać. Pływającym narybkiem opiekuje się samica, a w niektórych przypadkach również i samiec, który w bezpiecznej odległości patroluje okolicę. Świeżo wykluty narybek karmimy larwami solowca, nicieniami mikro itp. Młode samce osiągają dojrzałość płciową po ok. 5-6 miesiącach, a samice nie prędzej niż po ok. 8 miesiącach.
Specyficzne cechy gatunku
Inne Występowanie w porównaniu z blisko spokrewnionymi A.inconspicua i A.similis nie jest jasne tak jak status różnych populacji.
Galeria
 

LogowaniePolish Czech English French German

on line

Naszą witrynę przegląda teraz 67 gości