Apistogramma (cf.) macmasteri/viejita (wild) - A122
Nazwa łacińska

Apistogramma Macmasteri

Opisał Kullander, 1979
Synonimy

A 120 Apistogramma macmasteri (Wildform)

A 121 Apistogramma macmasteri ( "Rotrücken" Aquariumform)

A 122 Apistogramma macmasteri / viejita (Wildfang)

Kod A122
Grupa macmasteri/macmasteri
Rozmiar

Samiec: 9 cm; Samica: 6 cm

Parametry wody

T: 21-29 C, pH 4.5-7.5, TWW <1dH, TWO <1dH, przewodność 10 µS

Rozmieszczenie geograficzne

Importowana z Kolumbii

Pochodzenie holotypu

Dorzecze Río Meta w Villavicencio, Meta, Kolumbia

Dymorfizm płciowy

Samce są wyraźnie większe od samic, mają wyższą pletwę grzbietową i często wydłużone pierwsze promienie i koncówki tej płetwy. Dojrzałe samce mają czerwone obrzeża płetwy ogonowej podczas gdy samice mają czarne brzegi płetw piersiowych i czarna plamke odbytową.

Hodowla i rozmnażanie

Pielęgniczka macmastera jest niewymagającą rybką pod warunkiem ze woda zawiera tylko śladowe ilości zwiazków azotowych. Najlepiej czuje się w gęsto zarośniętym zbiorniku z dużą ilością kryjówek. Minimalna długość zbiornika powinna wynosić 80cm.

Rybka ta rozmnaża się w haremach, samiec może odbywać tarło z kilkoma samicami jednocześnie. Po zapłodnieniu ikry samice opiekują się nią i młodymi samotnie. Samica może złożyć do 200 jajeczek. Larwy pojawiają sie po 36-72 godzinach. Samica często zmienia kryjówki w których trzymane są larwy. Po 7-10 dniach młode zaczynają swobodnie pływać. Pielęgniczka macmastera jest niewymagającą rybką pod warunkiem ze woda zawiera tylko śladowe ilości zwiazków azotowych. Najlepiej czuje się w gęsto zarośniętym zbiorniku z dużą ilością kryjówek. Minimalna długość zbiornika powinna wynosić 80cm.
Rybka ta rozmnaża się w haremach, samiec może odbywać tarło z kilkoma samicami jednocześnie. Po zapłodnieniu ikry samice opiekują się nią i młodymi samotnie. Samica może złożyć do 200 jajeczek. Larwy pojawiają sie po 36-72 godzinach. Samica często zmienia kryjówki w których trzymane są larwy. Po 7-10 dniach młode zaczynają swobodnie pływać.
Specyficzne cechy gatunku

 

Inne

 Możliwe, że jest to dzika hybryda obu gatunków.

Galeria

 

LogowaniePolish Czech English French German

on line

Naszą witrynę przegląda teraz 80 gości