Apistogramma agassizii - A234

Nazwa łacińska

Apistogramma agassizi

Opisał Steindachner, 1875
Synonimy

Pielęgniczka Agasiza

Kod A234 - A244
Grupa agassizii/agassizii
Rozmiar

Samiec: 10 cm; Samica: 6 cm

Parametry wody

T: 21-30 C, pH 6, TWW < 1dH, TWO < 1dH

Rozmieszczenie geograficzne

Amazonka. Peru - basen Ucayali, Brazylia - na zachód od Manaus (Rio Tefe, Rio Japura), w okolicach Santarem ( Rio Tapajos), w okolicach Belem (Rio Capim)

mapa_a_agassizii

Pochodzenie holotypu Lago Manacapuru, stan Amazonas, Brazylia
Dymorfizm płciowy

Samiec jest niemal dwa razy większy od samicy, płetwy grzbietowa i piersiowe są czesto wydłużone. Płetwa ogonowa ma u samców lancelowaty, zaokrąglony kształt z niebieska obwódką co prawie nigdy nie zdarza się u samic. Samice mają czarne plamy u nasady płetw piersiowych a u samców te płetwy często są przeźroczyste.

Hodowla i rozmnażanie

Wymagają miękkiej wody o bardzo niskiej zawartości azotanów. Woda powinna byc kwaśna - pH okolo 6 ale neutralna lub lekko zasadowa też jest tolerowana. Akwarium powinno mieć długość; co najmniej 80 cm, zacienione, gęsto zarośnięte roślinami i z dużą ilością kryjówek (korzenie, liście) tak aby samice mogły sobie obrać terytoria.

Z reguły tarło odbywa sie wewnątrz dostępnych kryjówek. Samica dokładnie czyści najbliższe otoczenie. Może złożyć do 200 sztuk ikry. Tarło trwa około 2 godziny. W zależności od temperatury larwy wykluwają sią po 2-3 dniach a po 4-5 dniach zaczynają swobodnie pływać.

Specyficzne cechy gatunku
Inne

 

Galeria

Zapraszamy do galerii

 

LogowaniePolish Czech English French German

on line

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości