Apisto.pl Strona Główna Apisto.pl
Forum miłośników pielęgniczek

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: K-Pon
Wto Gru 20, 2011 9:12 pm
[1300] BW -początek -3 miesiące - i Koniec:)
Autor Wiadomość
piotrK 


Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 3321
Wysłany: Nie Maj 17, 2009 11:33 pm   

Filozujecie - dobra fota, wprawne oko i już.
_________________
Cichlidae.pl
 
     
shadow2525 

Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 402
Skąd: Wroclaw
Wysłany: Pon Maj 18, 2009 8:22 am   

Pomysł piotrK, z cichlidae.com dobry tylko ja tego nie napiszę z wiadomych przyczyn...A moze jest jeszcze jakies Polske forum zajmujące sie Altumami ?????

W aneztezjologa też bawić sie nie będę :razz: i chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego . Szkoda pcjenta :wink:

Zostaje zrobienie dobrej foty i liczyc ...... Ale jak juz tu Ktos napisał i to moze nie dać wiarygodnych wyników . Chyba pozostanie cieszyć się rybciami a w obsadzie wpisac :arrow: Skalary :wink:

Na PKMD odpisała jedna osoba na temat tego sprzedawcy (pozytyw) czekam, moze jeszcze Ktoś, Coś napisze
 
 
     
krzychó 
Miłośnik BW

Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 1174
Skąd: Bory Tucholskie
Wysłany: Pon Maj 18, 2009 8:59 am   

na studiach używałam octanu etylu do usypiania owadów "na wieki" ;)
cóż to za barbarzyńskie studia jeśli można wiedzieć?
_________________
Pozdrawiam Krzysztof O.

Zapraszam - http://www.facebook.com/p...257503074319846 - O lesie z przymrużeniem oka!
 
     
Majszczur 


Dołączyła: 05 Kwi 2009
Posty: 425
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 18, 2009 9:17 am   

krzychó napisał/a:
cóż to za barbarzyńskie studia jeśli można wiedzieć?
między innymi entomologia :razz: imho lepiej najpierw uśpić 'na wieki' niż żywcem na szpilkę i dom gabloty jak to robi wielu :evil: koniec OT :wink:
 
     
shadow2525 

Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 402
Skąd: Wroclaw
Wysłany: Pon Maj 18, 2009 11:15 am   

A więc czas chyba zakończyć dyskusje na temat moich Ryb bo i tak jesteśmy skazani na niepowodznie ..... Na 100% To Skalary :oops: gdzies tam piąta woda po kisielu (dzikie) :wink:

Haha znalażłem jeszcze coś takiego :arrow: http://images.google.pl/i...KPB_en%26um%3D1 i jak na moje oko sa identyczne jak t co pływają u Mnie . Teraz jestem pracy ale jak tylko będę w domu to dokładnie sprawdzę . Napisze co i jak wygląda :wink:
 
 
     
Flux 

Dołączył: 09 Maj 2009
Posty: 82
Skąd: Hroninen
Wysłany: Pon Maj 18, 2009 2:15 pm   

Może cię nieco naprowadzę : jeżeli ktoś twierdzi że ma dzikie skalary i pokazuje dorosłe osobniki i te nie są wielkości (łącznie z wydłużeniem płetw od końcówki do końcówki) przynajmniej 25-30 cm w pionie (brzuszne -grzbietowa) to ma G, a nie dzikie.
Dziki skalar jest takiej wielkości że spokojnie możesz toto usmażyć i nie trzeba będzie mikroskopu i pęsety.
I DOKŁADNIE stad moi drodzy wzięło się to że skalary wymagają wysokiego zbiornika.
Po sieci krążą istne mity na ten temat ale nikt nie wie jak ma być i co ma być.
A wystarczy się zastanowić dlaczego legenda mówi o wysokim zbiorniku i się przyjrzeć skalarom.
Ale jak zwykle coś co zupełnie widoczne i proste okazuje się za trudne.
Więc jak sobie wyobrazicie zbiornik dla ryby która ma 20 cm szerokości i 30 cm wysokości + boczne spłaszczenie ?
Owszem do powszechnych kurdupli handlowych żadne tam wysokie akwarium nie jest potrzebne i stąd dokładnie powstała legenda która JEST prawdą,ale w odniesieniu do dzikich (lub bezpośredniego ich potomstwa ) bez bastardów po drodze (w tym odmian barwnych ,które nie mają absolutnie nic wspólnego z dzikimi).
Takie samo odniesienie jest do popularnych paletek : też kawał ryby,ale dzikiej, a jeszcze jak dodać że wymagają stada to bez zbiornika min 500L w ogóle nie podchodź,a tak naprawdę trzeba mieć ponad tonę wody.

Amazonia to raj gatunkowy i wielkościowy, tam np. słodkowodne płaszczki dochodzą do 10 m średnicy.
 
     
karlos 

Dołączył: 25 Mar 2008
Posty: 27
Wysłany: Pon Maj 18, 2009 6:59 pm   

:)
Dyskusja nabiera rumieńców.

Jeśli twierdzicie że jeśli ryba kosztuje 150 albo więcej to jest to altum a jak mniej o zero to altum już nie jest, to nie bierzecie pod uwagę tego że są to ryby z różnych żródeł.
Te droższe to ryby z odłowu ( droższe i bardziej dostojne) te tańsze to ryby F1...X. Wyhodowane w akwariach wyglądają nieco inaczej- są niższe, jest to spowodowane niższą wodą i ciasnotą, są bardziej krępe- to efekt tuczenia w hodowlach itd.
Dlatego najlepiej policzyć promienie płetw. Zazębianie się liczby promieni u skalara i altum to wyjątkowe przypadki, trzeba brać średnią np. płetwa grzbietowa dla skalara ma 24-25 promieni miękkich a dla altum 28-30 itd.
Albo układ łusek( altum ma drobniejszą łuskę) w lini poprzecznej : altum ma 32-33 a skalar 23-25... i po problemie.

Zmienność ryb wychowanych w niewoli jest dobrze znana hodowcom tropheusów. Ryby z odłowu mają zupełnie inną budowę pyska( wybitnie spodni) a ich potomstwo wychowane w akwariach ma pyski bardziej przednie. Jest to skutek zmiany sposobu odżywiania się ryb. I tutaj również jest różnica w cenach. Z odłowu to kosztuje 100-200 a z hodowli o zero mniej.
 
     
Flux 

Dołączył: 09 Maj 2009
Posty: 82
Skąd: Hroninen
Wysłany: Pon Maj 18, 2009 7:16 pm   

Nic ci nie da liczenie czegokolwiek i badanie "pasków".
To nie sa te same ryby co "surowe",nawet nie sa potomkami w prostej linii.
Drogo?
No to ile by kosztowało odłowienie tarlaków , przetransportowanie do Europy samolotem, znowu przetrzymanie i sprzedaż (przechodząc przez lotniskowe procedury sprawdzeń , certyfikatów i kwarantanny)?
No ile by ktoś dał ? A wiedząc o tym ile ktoś by dał kto sprowadzi wliczając swoje pośrednictwo? :grin:
Wiecie kogo stac od reki na F0 ? Ogrody zoologiczne jesli chodzi o hurt.
Mało tego skalary są tak popularne że...i tu tkwi problem.
Jak długo żyje skalary obok gupików i mieczyków sa niemal podstawowymi rybami.
I jakoś to się nie zmieniło.
Jak w tym gąszczu smieci i lat minionych doszukać się F0 i ZA ILE?

Ale...kolejne pytanie : z jakiego powodu komukolwiek prywatnemu może zależec na F0 tego gatunku ?
Oczywiście fajnie miec ( i to z całkiem racjonalnych względów) ale po co poza typową akwarystyka?
Ja rozumiem że F0 to pewna estyma, prestiż i nobilitacja ale...w jakim celu?
Badawczym ? Ależ jak najbardziej ; akwarystycznym...? czy to nie będzie przerost formy nad treścią?
Mozna wywalic nawet 100 eu za rybę,ale dalej pozostaje pytanie "po co?".
 
     
L1zakZiz 
Tomasz


Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 183
Skąd: Chojnice
Wysłany: Pon Maj 18, 2009 7:21 pm   

#Karlos

Właśnie się zastanawiałem czy przypadkiem o Trofkach nie napisać. Różnice pomiędzy F0 a F1(Fx) widoczna jest gołym okiem, aczkolwiek już teraz ryby sprowadzane przez największego importera z Krakowa nie są ,aż takie dzikie. Coraz częściej widzi się dziką odmianę Tr. sp. Bemba który jest pomarańczowy i tłumaczą się ,że takie wyławiają( Dziwne bo w Niemczech dalej mogę kupić dziką f0 czerwoną Bembe).

Wiec tak jak z skalarami jest wiele form barwnych i jedni sprzedają takie drudzy takie proste ;) Ja mogę się pochwalić ,że 7letni Tropheus Duboisi "Maswa" u mnie miał około 22cm gdzie inne ryby przez te lata zatrzymały się na 13cm.
_________________
Mercedes SLK - Sklep Veris
Szukacie taniej biżuterii,serwisów obiadowych,kawowych? Zapraszam !
 
 
     
karlos 

Dołączył: 25 Mar 2008
Posty: 27
Wysłany: Pon Maj 18, 2009 8:53 pm   

Flux nie bardzo rozumiem o co Tobie teraz chodzi.
Dyskusja wywiązała się ponieważ ktoś napisał że ryby shadow2525 to na pewno nie altum bo są za tanie i nie wyglądają jak altum.
Zaproponowałem metodę naukowo stwierdzającą przynależność do danego gatunku.
Altum ma mieć tyle i tyle promieni w płetwach ( nie wiem o co Ci chodziło z tymi paskami).
Jeśli ma inną budowę płetw i ułożenie łusek to to na pewno altum nie jest.

Temat trochę znam u żródła. Link do aukcji z altum po 10 PLN wystawił mój znajomy. Widziałem ryby dorosłe i to co wyrosło z ich potomstwa. Kupowane były jako altum Peru ( zwał jak zwał, importerzy wymyślają przeróżne nazwy) ale różnica jest widoczna gołym okiem. Ryby z hodowli są poprostu inne.
 
     
ARS


Dołączył: 11 Kwi 2005
Posty: 417
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon Maj 18, 2009 9:21 pm   

Flux napisał/a:

Wiecie kogo stac od reki na F0 ? Ogrody zoologiczne jesli chodzi o hurt.


Napisz na priva to sprowadzę Ci dzikie skalary (P. scalare) z odłowu z Am. Poł. I uważam, że są w zasięgu cenowym niejednego z nas.
BTW przy 10m płaszczce niestety nie pomogę..;-)
_________________
Pozdrawiam
Artur
Ostatnio zmieniony przez ARS Pon Maj 18, 2009 10:04 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
shadow2525 

Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 402
Skąd: Wroclaw
Wysłany: Wto Maj 19, 2009 8:29 am   

Nie wiem co mam napisac po tym co Tu zastalem ........Mam tylko nadzieję że ktos to po usówa ........

Dlaczego wolał bym miec prawdziwe Altumy - a no dla tego ze nie po to robilem akwa za 8 tys. zeby w nim trzymać Skalary które mają dzieciaki w 25l zbiorniczkach .

Twoim tokiem rozumowania FLUX -po co mi takie akwarium????? ......

Czy ktos chce cos jeszcze powiedziec odnośnie mojego ostataniego linku.
Przyglądałem się rybciom i fotom z neta :arrow: Skalar (Altum ) Peru jest identyko jak moje rybcie :wink: .....

Jeśli pomysły się wyczerpały to moze zmieńmy temat rozmowy :?:
Ostatnio zmieniony przez shadow2525 Wto Maj 19, 2009 8:46 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
szwagier 

Dołączył: 20 Mar 2009
Posty: 5
Wysłany: Wto Maj 19, 2009 8:37 am   

Flux widzę że coś ubolewasz bardzo nad tym że kolega chciał by mieć prawdziwe altumy.Bo wymyślasz że po co a może do badań.Sam idz się przebadaj,po prostu ma ochotę mieć prawdzie altumy i tyle.Bo jak by chciał to by sobie kupił zwykłego skalara wrzucił do akwa i tak dalej wszyscy by się baniakiem zachwycali.A powiedz mi znawco dlaczego na przykład za owczarka niemieckiego ludzie płacą po 2,5 tysiączka???i to tylko za pierwsze 3 szczeniaczki.Bo ma rodowód i jest czystej krwi owczarkiem niemieckim.To samo się tyczy tych rybek z rio negro.Jeżeli są to prawdziwe altumy to chwała za to sprzedającemu te rybki.a jeżeli były by to ryby z odłowy to jak dla mnie to bomba sprawa.Wyobraz sobie że masz takie np:4 dzikusy w swoim akwa które żyły gdzieś tam w rio negro i od larwy przetrwały aż po teraz :wink: :razz:

Ps:przeczytaj jeszcze raz to co napisał karlos -dokładnie-

aaa i podpis moda mi się bardzo podoba
pozdrawiam i 3mam kciuki za 1300BW
 
     
piotrK 


Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 3321
Wysłany: Wto Maj 19, 2009 8:40 am   

shadow2525 napisał/a:
Jeśli pomysły się wyczerpały to moze zmieńmy temat rozmowy

Ależ z miłą chęcią :wink: Wiec ogólnie jaki masz stan obsady na chwilę obecną?
A, jeśli chcesz to podeślę Ci skan artykułu o A. heckelii. Co prawda nie mojego ulubionego autora :wink: Ale może Ci się przydać.
_________________
Cichlidae.pl
 
     
shadow2525 

Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 402
Skąd: Wroclaw
Wysłany: Wto Maj 19, 2009 8:53 am   

A no na dzień dzisiejszy nic sie nie zmieniło - A.Heckelii i Skalary :mrgreen: to trzon mojej obsady. Obecnie zbieram informacje na temat Suma Jarurowego liosomadoras oncinus i innych gatunków sumów i zbrojników z listy jaką Tu przedstawiłem wcześniej .

Artykulik chętnie przeczytam.. :wink:
 
 
     
ARS


Dołączył: 11 Kwi 2005
Posty: 417
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Maj 19, 2009 9:12 am   

piotrK napisał/a:
A, jeśli chcesz to podeślę Ci skan artykułu o A. heckelii. Co prawda nie mojego ulubionego autora :wink: Ale może Ci się przydać.


Ja również mogę Ci podesłać artykuł w j. polskim o A. heckelii. Artykuł pochodzi z niewydawanego już czasopisma Aqua Magazyn.
_________________
Pozdrawiam
Artur
 
     
piotrK 


Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 3321
Wysłany: Wto Maj 19, 2009 9:21 am   

shadow2525 napisał/a:
Artykulik chętnie przeczytam..

Najpierw go muszę znaleść :mrgreen: :wink: Artur a czyj to jes artykuł?
_________________
Cichlidae.pl
 
     
shadow2525 

Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 402
Skąd: Wroclaw
Wysłany: Wto Maj 19, 2009 9:32 am   

Super -na 100% bedzie się to lepiej czytało jak to co Tu zostało ostanio napisane :neutral:
 
 
     
ARS


Dołączył: 11 Kwi 2005
Posty: 417
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto Maj 19, 2009 9:47 am   

piotrK napisał/a:
Artur a czyj to jes artykuł?


Nie pamiętam, ale na bank jakiegoś Niemca.
_________________
Pozdrawiam
Artur
 
     
gan 
Site Admin
Sarcophilus harrisii


Dołączył: 28 Lut 2003
Posty: 3358
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Maj 19, 2009 11:12 am   

[Starałem się posprzątać wątek z off-topików i proszę, żeby trzymać się tematu. Jak ktoś ma jakieś uwagi, to proszę na PW. GAN]
 
     
dree 

Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 59
Skąd: Londyn
Wysłany: Śro Maj 20, 2009 8:10 pm   

Hej

Widze ze dyskusja dotyczy skalarow. Mam nadzieje ze wlasciciel tematu nie ma nic przeciwko bym wkleil zdjecia swoich rybek i o ewentualna identyfikacje:P











Pozdrawiam
 
 
     
shadow2525 

Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 402
Skąd: Wroclaw
Wysłany: Śro Maj 20, 2009 9:14 pm   

Witam, zwał jak zwał Altum, Skalar czy inne Honig Peru :razz: pływają pięknie a tu kilka fotek z wieczora........

















Mam nadzieje ze się podoba :wink: Bo Mi coraz bardziej :wink:
Ostatnio zmieniony przez shadow2525 Czw Maj 21, 2009 7:42 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Majszczur 


Dołączyła: 05 Kwi 2009
Posty: 425
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Maj 20, 2009 9:39 pm   

shadow2525 napisał/a:
Witam, zwał jak zwał Altum, Skalar czy inne Honing Peru :razz: pływają pięknie

Honig = miód :wink:

Nooo piękne, coraz piękniejsze te brzanki :wink:
Mnie to bierze ... niezaleznie od nazwy własnej :mrgreen:
I zazieleniło się jakby bardziej, mchem porosło chyba.
Echinodorus Ci woła o dokarmienie!
A co tam za drobnica z czerwoną głową pływa gromadnie, bo niedowidzę :oops:
M.
 
     
piotrK 


Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 3321
Wysłany: Śro Maj 20, 2009 9:48 pm   

Było wcześniej - zwinniki :razz:
_________________
Cichlidae.pl
 
     
shadow2525 

Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 402
Skąd: Wroclaw
Wysłany: Czw Maj 21, 2009 7:59 am   

Żabienice chyba cierpią na skutek Hydroponiki :P ale zastanawiam się nad tym aby zacząć nawozić - coś pod korzenie bo chyba inny nawóz będzie bardzo szybko wychwycony przez rośliny z Hydro .

W Hydro posadziłem bluszcz -taki zwykły z lasu przyniesiony . Widzę ze kilka sztuk zaczyna rosnąć :) Ale zawsze jest jakieś ale Zielistka praktycznie nie ruszyła z miejsca (też nie gnije)
do tego Skrzydłokwiaty praktycznie wszystkie zakwitły ale nie ma przyrostu liści :( Nie wiem dlaczego tak się dzieje , ale przypuszczam ze to wina braku dodatkowego oświetlenia .

Nie powiem poziom NO3 jest zerowy ale liczyłem na piękny busz nad zbiornikiem :(
Właściwie to raczej nie mogę sobie chyba już pozwolić na dodatkowe obciążenie licznika :mad: Koszty i tak już są nie małe .

Właściwie to poczyniłem kroki alby troszkę zaoszczędzić na stratach. A więc cała hydraulika do sumpa została ocieplona pianką taką zakładaną na rury . Woda płynąc bardzo się wyziębiała i moje 550w słabo sobie z tym radziło . Sump jest nakryty pleksi i obłożony styropianem .
Każdego dnia ubywało mi jakieś 15 l wody z sumpa ( do tego utrata znów ciepła) Zbiornik został nakryty szybą 3mm co znacznie ogranicza parowania i widać ze grzałki załączają się rzadziej .

Wczoraj tez zrobiłem podmianę wody 200l .Co tu mówić sama przyjemność . Może nie będę skromny ale system jaki sobie opracowałem sprawdził się w 100% łatwo czysto i przyjemnie :cool: . Wymiana trwała jakieś 10 mi. A ja w tym czasie cieszyłem sie widokiem ryb a nie jak kiedyś latałem z wiadrami :mrgreen:
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 9